Radio Białystok | Gość | Elżbieta Witek - Marszałek Sejmu

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu

25.06.2020, 07:19, akt. 08:11

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Z Marszałek Sejmu Elżbietą Witek rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Marszałek Sejmu Elżbieta Witek tuż przed pierwszą turą wyborów prezydenckich odwiedziła województwo podlaskie. W Wysokiem Mazowieckiem, Łomży, Łapach i Białymstoku zachęcała do głosowania na urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę. 

Z Marszałek Sejmu Elżbietą Witek rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Kampania wyborcza na ostatniej prostej, co widać również po wizycie pani na Podlasiu, w Wysokiem Mazowieckiem. Włodarze zwracali uwagę, że to pierwsza wizyta Marszałka Sejmu w tym miasteczku. Pani chyba też nieczęsto bywa na Podlasiu.


Elżbieta Witek: Na Podlasiu jestem rzeczywiście pierwszy raz, ale tak w ogóle ja bardzo lubię spotykać się z ludźmi właśnie w małych miejscowościach. Robiłam to zawsze jako poseł, potem jako minister, dlatego, że w dużych miastach jest sporo polityków, oni się tam często pojawiają, natomiast w tych mniejszych miejscowościach bywają rzadko, a ja uwielbiam rozmawiać z takimi ludźmi, dlatego, że tutaj można się dowiedzieć prawdy, tutaj uczciwie ludzie mówią co myślą, mówią, jak jest, zadają czasem trudne pytania, ale to jest bardzo budujące i dlatego takie spotkania są dla mnie bardzo pouczające i bardzo je lubię. 


Mało osób jest w Polsce bliżej polityki niż pani, więc muszę zapytać o przewidywania wyborcze. Jak pani myśli, jak te wybory się potoczą?


Trudno jest przewidywać, nie będę tego robiła. Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł. W 2015 roku wyborcy mu zaufali, chcieli zobaczyć czy możliwe jest wprowadzenie tych programów, które obiecywał Andrzej Duda, potem nasza formacja, idąc do wyborów parlamentarnych w 2016 roku i okazało się, że tak. Że można być wiarygodnym w polityce, my to udowodniliśmy. Rodzina stała się taką podstawą wszystkich naszych programów adresowanych do naszych obywateli i równomierny rozwój. Jak ja jestem tutaj, we wschodniej części Polski, to słyszę od ludzi, co oni mówią, że nigdy wcześniej takie pieniądze tutaj nie trafiały. Pamiętamy chyba jeszcze, jeżeli ktoś nie pamięta, to ja przypomnę, że bardzo długo mówiło się o podziale Polski na Polskę A i Polskę B, tymczasem tutaj mieszkają ci sami ludzie, mamy takie same prawa i obowiązki, powinniśmy mieć również takie same szanse realizowania własnych marzeń, planów, ambicji... I zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i rząd Prawa i Sprawiedliwości we współpracy takie możliwości i szanse całej Polsce dają. 


Co do tej rodziny, o której pani wspomniała. Podczas ostatnich prac sejmu, sejm przyjął ustawę w sprawie bonu turystycznego - 500 zł dla dzieci i młodzieży. Widać, że przed wyborami nawet opozycja popieram pomysł Prawa i Sprawiedliwości. Przypomnę 424 posłów za, 16 przeciw, 12 wstrzymało się od głosu. Kiedy pieniądze trafią do polskich rodzin? 


Ten projekt ustawy, bon turystyczny, który służy i rodzinie, ale także wspiera przedsiębiorców, którzy zajmują się szeroko pojętą ofertą turystyczną, wypoczynkową, co ma ich wesprzeć, bardzo szybko został przeprocesowany w sejmie, w jeden dzień, dlatego, że on służy ludziom, rodzinie. Wakacje się już właściwie rozpoczęły i dobrze by było, żeby te środki trafiły jak najszybciej do polskich rodzin. Ustawa jest teraz w senacie, nie wiem kiedy senat ją rozpatrzy, jak tylko ją rozpatrzy i będzie bez poprawek, to trafi od razu do podpisu pana prezydenta i pieniądze będą uruchomione natychmiast. Jeżeli będą poprawki, to ona trafi z powrotem do sejmu i wtedy będziemy dopiero rozstrzygać. 

Ten bon, warto to podkreślić, on nie jest tylko na te wakacje, on będzie obowiązywał do roku 2022. Czy ktoś, kto nie wykorzysta teraz z różnych powodów, bo na przykład planuje co innego, a nie wyjazd na wakacje, będzie mógł skorzystać z tego na ferie zimowe czy też na przyszłoroczne wakacje, czy na przerwę jakąś świąteczną. 


Co do sejmu i powagi parlamentu to chciałem zapytać panią, jak pani ocenia te ostatnie obrady? One były dość burzliwe i nietypowe, mam na myśli poprawki Konfederacji, w stylu: "żeby wszyscy byli zdrowi i piękni i bogaci". Czy godzi się, aby posłowie tego typu aktywnościami się w sejmie zajmowali?


Myślę, że wyborcy najlepiej odpowiedzą na to pytanie. Oczywiście powiem, że to jest żenujące, żeby polscy parlamentarzyści tego rodzaju poprawki proponowali do ustaw, to jest poniżej pewnego poziomu parlamentarnego, nigdy wcześniej tego nie było. To świadczy też o podejściu posłów Konfederacji do poważnych spraw. Nie wiem, trzeba by było ich zapytać, jaki był pomysł, jaka była myśl głęboka w tym, żeby w taki kompromitujący sposób przedstawiać te poprawki, bo przecież mają możliwość zgłaszania poprawek do każdej ustawy. Jeżeli to jest ze złości, że poprawki ich nie przechodzą, to trzeba powiedzieć, że demokracja być może nie jest najlepszym ustrojem, ale nikt inny lepszego ustroju nie wymyślił, zawsze większość podejmuje ostatecznie decyzje. 


Z drugiej strony to pani rozbawiła posłów podczas obrad. Co pani powie na ten temat?


To była sekwencja pewnych zdarzeń, słów, które się wydarzyły na sali, to nie była jakaś jedna sytuacja, tylko było ich kilka, które były naprawdę zabawne, ponieważ to już było późno w nocy, więc powiedziałam tak dla żartów, że to jest tak zwana głupawka, to się przedostało do opinii publicznej, bo mikrofon był włączony, czego nie zauważyłam. Ale to rozbawiło całą salę, brawa były zewsząd, i z Lewicy, i z Koalicji Obywatelskiej, i z Prawa i Sprawiedliwości, więc myślę, że ponieważ śmiech to zdrowie, to dobrze, że ludzie zobaczyli, że nawet w parlamencie tacy poważni politycy potrafią czasami się lekko rozluźnić i śmiać się, chociażby sami z siebie.


Tak dobrego humoru życzę pani i naszym słuchaczom na całe wakacje. 


Dziękuję, również życzę wszystkiego najlepszego.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.


Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.

Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.


Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.


Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.

Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.


Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.

Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.


Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.

Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.


Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.

fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.

Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.


Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.

Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"

Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.


dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok