Radio Białystok | Gość | Elżbieta Witek - Marszałek Sejmu

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu

25.06.2020, 07:19, akt. 08:11

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Z Marszałek Sejmu Elżbietą Witek rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Marszałek Sejmu Elżbieta Witek tuż przed pierwszą turą wyborów prezydenckich odwiedziła województwo podlaskie. W Wysokiem Mazowieckiem, Łomży, Łapach i Białymstoku zachęcała do głosowania na urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę. 

Z Marszałek Sejmu Elżbietą Witek rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Kampania wyborcza na ostatniej prostej, co widać również po wizycie pani na Podlasiu, w Wysokiem Mazowieckiem. Włodarze zwracali uwagę, że to pierwsza wizyta Marszałka Sejmu w tym miasteczku. Pani chyba też nieczęsto bywa na Podlasiu.


Elżbieta Witek: Na Podlasiu jestem rzeczywiście pierwszy raz, ale tak w ogóle ja bardzo lubię spotykać się z ludźmi właśnie w małych miejscowościach. Robiłam to zawsze jako poseł, potem jako minister, dlatego, że w dużych miastach jest sporo polityków, oni się tam często pojawiają, natomiast w tych mniejszych miejscowościach bywają rzadko, a ja uwielbiam rozmawiać z takimi ludźmi, dlatego, że tutaj można się dowiedzieć prawdy, tutaj uczciwie ludzie mówią co myślą, mówią, jak jest, zadają czasem trudne pytania, ale to jest bardzo budujące i dlatego takie spotkania są dla mnie bardzo pouczające i bardzo je lubię. 


Mało osób jest w Polsce bliżej polityki niż pani, więc muszę zapytać o przewidywania wyborcze. Jak pani myśli, jak te wybory się potoczą?


Trudno jest przewidywać, nie będę tego robiła. Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł. W 2015 roku wyborcy mu zaufali, chcieli zobaczyć czy możliwe jest wprowadzenie tych programów, które obiecywał Andrzej Duda, potem nasza formacja, idąc do wyborów parlamentarnych w 2016 roku i okazało się, że tak. Że można być wiarygodnym w polityce, my to udowodniliśmy. Rodzina stała się taką podstawą wszystkich naszych programów adresowanych do naszych obywateli i równomierny rozwój. Jak ja jestem tutaj, we wschodniej części Polski, to słyszę od ludzi, co oni mówią, że nigdy wcześniej takie pieniądze tutaj nie trafiały. Pamiętamy chyba jeszcze, jeżeli ktoś nie pamięta, to ja przypomnę, że bardzo długo mówiło się o podziale Polski na Polskę A i Polskę B, tymczasem tutaj mieszkają ci sami ludzie, mamy takie same prawa i obowiązki, powinniśmy mieć również takie same szanse realizowania własnych marzeń, planów, ambicji... I zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i rząd Prawa i Sprawiedliwości we współpracy takie możliwości i szanse całej Polsce dają. 


Co do tej rodziny, o której pani wspomniała. Podczas ostatnich prac sejmu, sejm przyjął ustawę w sprawie bonu turystycznego - 500 zł dla dzieci i młodzieży. Widać, że przed wyborami nawet opozycja popieram pomysł Prawa i Sprawiedliwości. Przypomnę 424 posłów za, 16 przeciw, 12 wstrzymało się od głosu. Kiedy pieniądze trafią do polskich rodzin? 


Ten projekt ustawy, bon turystyczny, który służy i rodzinie, ale także wspiera przedsiębiorców, którzy zajmują się szeroko pojętą ofertą turystyczną, wypoczynkową, co ma ich wesprzeć, bardzo szybko został przeprocesowany w sejmie, w jeden dzień, dlatego, że on służy ludziom, rodzinie. Wakacje się już właściwie rozpoczęły i dobrze by było, żeby te środki trafiły jak najszybciej do polskich rodzin. Ustawa jest teraz w senacie, nie wiem kiedy senat ją rozpatrzy, jak tylko ją rozpatrzy i będzie bez poprawek, to trafi od razu do podpisu pana prezydenta i pieniądze będą uruchomione natychmiast. Jeżeli będą poprawki, to ona trafi z powrotem do sejmu i wtedy będziemy dopiero rozstrzygać. 

Ten bon, warto to podkreślić, on nie jest tylko na te wakacje, on będzie obowiązywał do roku 2022. Czy ktoś, kto nie wykorzysta teraz z różnych powodów, bo na przykład planuje co innego, a nie wyjazd na wakacje, będzie mógł skorzystać z tego na ferie zimowe czy też na przyszłoroczne wakacje, czy na przerwę jakąś świąteczną. 


Co do sejmu i powagi parlamentu to chciałem zapytać panią, jak pani ocenia te ostatnie obrady? One były dość burzliwe i nietypowe, mam na myśli poprawki Konfederacji, w stylu: "żeby wszyscy byli zdrowi i piękni i bogaci". Czy godzi się, aby posłowie tego typu aktywnościami się w sejmie zajmowali?


Myślę, że wyborcy najlepiej odpowiedzą na to pytanie. Oczywiście powiem, że to jest żenujące, żeby polscy parlamentarzyści tego rodzaju poprawki proponowali do ustaw, to jest poniżej pewnego poziomu parlamentarnego, nigdy wcześniej tego nie było. To świadczy też o podejściu posłów Konfederacji do poważnych spraw. Nie wiem, trzeba by było ich zapytać, jaki był pomysł, jaka była myśl głęboka w tym, żeby w taki kompromitujący sposób przedstawiać te poprawki, bo przecież mają możliwość zgłaszania poprawek do każdej ustawy. Jeżeli to jest ze złości, że poprawki ich nie przechodzą, to trzeba powiedzieć, że demokracja być może nie jest najlepszym ustrojem, ale nikt inny lepszego ustroju nie wymyślił, zawsze większość podejmuje ostatecznie decyzje. 


Z drugiej strony to pani rozbawiła posłów podczas obrad. Co pani powie na ten temat?


To była sekwencja pewnych zdarzeń, słów, które się wydarzyły na sali, to nie była jakaś jedna sytuacja, tylko było ich kilka, które były naprawdę zabawne, ponieważ to już było późno w nocy, więc powiedziałam tak dla żartów, że to jest tak zwana głupawka, to się przedostało do opinii publicznej, bo mikrofon był włączony, czego nie zauważyłam. Ale to rozbawiło całą salę, brawa były zewsząd, i z Lewicy, i z Koalicji Obywatelskiej, i z Prawa i Sprawiedliwości, więc myślę, że ponieważ śmiech to zdrowie, to dobrze, że ludzie zobaczyli, że nawet w parlamencie tacy poważni politycy potrafią czasami się lekko rozluźnić i śmiać się, chociażby sami z siebie.


Tak dobrego humoru życzę pani i naszym słuchaczom na całe wakacje. 


Dziękuję, również życzę wszystkiego najlepszego.


| red: sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?

Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.


Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.

Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski


Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.

Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.


Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.


Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.


Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.

insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.


Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.

foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.


foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".

Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.


Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.

Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.


Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.

Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok