Radio Białystok | Wybory prezydenckie | Trzaskowski w rozmowie z Obamą: "potwierdziłem kontynuację polityki w relacjach z USA"

Trzaskowski w rozmowie z Obamą: "potwierdziłem kontynuację polityki w relacjach z USA"

2.07.2020, 13:03, akt. 15:49

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski powiedział, że w rozmowie z b. prezydentem USA Barackiem Obamą potwierdził pełną kontynuację polityki prowadzonej przez poprzednie rządy w kwestii bezpieczeństwa i relacji z USA. Jest to kwestia racji polskiej stanu - zaznaczył.

Rafał Trzaskowski w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Rafał Trzaskowski w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Trzaskowski został zapytany na czwartkowej (2.07) konferencji prasowej o przebieg środowej rozmowy z byłym prezydentem USA. Poinformował, że z Barackiem Obamą rozmawiał o kwestiach bezpieczeństwa, stacjonowania wojsk USA w Polsce oraz o przyszłości NATO, i żeby "potwierdzić to, że tylko Polska silna w Unii Europejskiej jest traktowana w pełni po partnersku przez USA".


Ja potwierdziłem, że jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa i relacje z USA, to tutaj jest pełna kontynuacja polityki (prowadzonej - PAP) przez wszystkie rządy, że jest to kwestia polskiej racji stanu. O tym głównie rozmawialiśmy: o kwestii bezpieczeństwa i przyszłości NATO" - powiedział Trzaskowski.


Rozmowa odbyła się w środę. Rafał Trzaskowski przyznał, że jego sztab wyborczy zwrócił się o możliwość odbycia takiej rozmowy. Informując o niej w środę, Trzaskowski napisał na Twitterze, że rozmawiał z Barackiem Obamą "o demokracji w Polsce, o znaczeniu naszego kraju dla zjednoczonej Europy, a także o tym, jak kluczową sprawą jest sojusz polsko-amerykański". "Zaufanie między naszymi narodami to fundament relacji transatlantyckich" - napisał Trzaskowski na Twitterze.

Barack Obama był prezydentem USA w latach 2008-2016.

Trzaskowski zmierzy się 12 lipca w drugiej turze wyborów z urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą. Na Trzaskowskiego głosowało w pierwszej turze wyborów 30,46 proc. Polaków, na Dudę - 43,5 proc.

Na jesieni tego roku odbędą się też wybory prezydenckie w USA. Z obecnym prezydentem Donaldem Trumpem zmierzy się Demokrata Joe Biden, były wiceprezydent z czasów urzędowania w Białym Domu Baracka Obamy.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szumowski: chcemy, by podczas II tury wyborów m.in. osoby starsze były wpuszczane do lokali bez kolejki

1.07.2020, 22:51

Chcemy, żeby podczas II tury wyborów prezydenckich osoby po 60. roku życia, kobiety w ciąży, osoby z małymi dziećmi do lat 3, a także osoby niepełnosprawne, miały prawo wejść poza kolejnością do lokalu wyborczego - zapowiedział w środę (1.07) minister zdrowia Łukasz Szumowski.


Trzaskowski zaakceptował 3 postulaty Hołowni

1.07.2020, 21:00

W środę (1.07) kandydat KO Rafał Trzaskowski zaakceptował postulaty "minimum bezpartyjnej prezydentury" Szymona Hołowni dot. "weta demokratycznego", "weta samorządowego" i "zielonego weta". Podczas spotkania online Hołownia potwierdził, że w II turze wyborów prezydenckich zagłosuje na Trzaskowskiego.


Trzaskowski: gwarantuję, że pomogę rządzącym i będę negocjował duże pieniądze z UE

1.07.2020, 20:59

Na razie mamy dobrą propozycję dot. środków z UE, tylko teraz trzeba ją wynegocjować; tego nie robi się za pomocą pisania listów, trzeba się zabrać do negocjacji, i ja to gwarantuję, że akurat w tym rządzącym pomogę i będę negocjował duże pieniądze z UE - oświadczył w środę (1.07) Rafał Trzaskowski.


Trzaskowski zaapelował do MSZ o przedłużenie możliwości rejestracji wyborców przed II turą

30.06.2020, 10:08

O przedłużenie o 24 godziny możliwości rejestracji wyborców przed II turą zaapelował do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski podczas wtorkowej (30.06) konferencji w Tczewie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok