Radio Białystok | Wybory prezydenckie | Gowin: Wybór prezydenta Andrzeja Dudy daje szansę na trzy lata stabilności

Gowin: Wybór prezydenta Andrzeja Dudy daje szansę na trzy lata stabilności

3.07.2020, 16:04, akt. 16:09

Wybór prezydenta Andrzeja Dudy na kolejną kadencję daje szansę na trzy lata stabilności, na dobrą, harmonijną współpracę między rządem a ośrodkiem prezydenckim – powiedział w piątek (3.07) w Lublinie lider Porozumienia Jarosław Gowin.

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda
Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin ocenił, że dla Polaków obecnie liczą się dwie sprawy i one są stawką w wyborach prezydenckich: skuteczna walka z epidemią i skuteczna walka z jej negatywnymi skutkami gospodarczymi.


Wybór prezydenta Andrzeja Dudy daje szansę na trzy lata stabilności, na dobrą, harmonijną współpracę między rządem a ośrodkiem prezydenckim; wybór (kandydata KO) Rafała Trzaskowskiego oznacza, że te trzy lata zamienią się w pasmo konfliktów i chaosu, który fatalnie wpłynąłby na skuteczność działań wymierzonych w epidemię i skuteczność działań obliczonych na ratowanie polskich firm i miejsc pracy – powiedział Gowin na konferencji prasowej.


Zdaniem Gowina dotychczasowe przedsięwzięcia rządu, związane z przeciwdziałaniem gospodarczym skutkom epidemii, przynoszą bardzo dobre efekty. 


Ponad 100 mld zł trafiło już do polskich firm, uratowano około 5 mln miejsc pracy. Według szacunków Komisji Europejskiej Polska najlepiej przechodzi przez ten ciężki kryzys wywołany epidemią – podkreślił lider Porozumienia.


Gowin wskazał na znaczenie Funduszu Inwestycji Samorządowych, zainicjowanego przez prezydenta Dudę. Ocenił, że reforma samorządowa jest jedną z najbardziej udanych reform po 1989 r., ale obecnie samorządy znalazły się w trudnym położeniu. „Tylko w kwietniu spadek dochodów podatkowych wyniósł około 40 proc.” – podał.

„Fundusz Inwestycji Samorządowych z jednej strony jest pomocą dla samorządów (…), do których łącznie w skali kraju trafi 5 mld zł, a dodatkowo na inwestycje powiatowe kolejny miliard, ale jest także szansą dla lokalnych firm” – tłumaczył Gowin.


Inwestycje samorządowe - w przeciwieństwie do tych wielkich, na ogół realizowanych przez międzynarodowe koncerny - są realizowane przez małe i średnie polskie firmy. A więc te pieniądze pozostaną w Polsce, pozwolą utrzymać setki polskich firm i dziesiątki tysięcy, może nawet setki tysięcy miejsc pracy – podkreślił.


Gowin zaapelował o głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich na Andrzeja Dudę, „w trosce o interes Polski, stabilny rozwój, bezpieczeństwo, skuteczną walkę z epidemią”.

Poproszony o komentarz do wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, który zachęcał do licznego udziału w głosowaniu bez obaw o bezpieczeństwo zdrowotne, Gowin powiedział, że ostatnio liczba zachorowań spowodowanych koronawirusem systematycznie spada. „Wybory zostały bardzo dobrze przygotowane od strony bezpieczeństwa epidemicznego” – podkreślił.


Myślę, że wszyscy ci, którzy uczestniczyli w pierwszej turze, mogli się przekonać, że właściwie ryzyko zarażenia było iluzoryczne, świadczy o tym też rekordowo wysoka frekwencja. Jestem przekonany, że ta frekwencja w drugiej turze może być jeszcze wyższa – dodał Gowin.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prezydent Duda ogłosił Kartę Wolności w Sieci

2.07.2020, 19:49

Podczas spotkania wyborczego w Sulęcinie (Lubuskie) prezydent Andrzej Duda ogłosił Kartę Wolności w Sieci. Zakłada ona m.in. sprzeciw dla podatku od smartfonów, światłowód w każdym domu; sprzeciw wobec ACTA2. Jak zapowiedział, Karta ta będzie stanowić "istotny element" jego programu wyborczego.


Prezydent o polityce odważnych inwestycji

2.07.2020, 19:44

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział kontynuację polityki odważnych inwestycji. Podczas spotkania z mieszkańcami miejscowości Łobez w województwie zachodniopomorskim mówił, że między innymi rozbudowa gazoportu w Świnoujściu służy wzmocnieniu suwerenności i tworzeniu miejsc pracy. Wymienił także rozbudowę nowej instalacji do przetwarzania propanu w zakładach chemicznych w Policach.


Prezydent: chcę kontynuować politykę wspierania polskich rolników

2.07.2020, 13:52

Chcę kontynuować politykę wspierania polskich rolników, obrony polskiej własności i jej rozwijania - powiedział w czwartek (2.07) w Stargardzie (Zachodniopomorskie) prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że troska o polską wieś jest i będzie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok