Radio Białystok | Galerie | Uroczyste nabożeństwa, apele i pokaz sprzętu wojskowego - Święto Wojska Polskiego w Podlaskiem

Uroczyste nabożeństwa, apele i pokaz sprzętu wojskowego - Święto Wojska Polskiego w Podlaskiem

autor: Adam Dąbrowski, Edyta Wołosik, Iza Kosakowska

15.08.2017, 06:02, akt. 19:34

We wtorek (15.08) obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Upamiętnia ono Bitwę Warszawską z 1920 roku, zwaną "Cudem nad Wisłą".

Wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Obchody Święta Wojska Polskiego w Suwałkach - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Obchody Święta Wojska Polskiego w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Białystok

"To dzień, w którym mówimy, że nigdy więcej nie chcemy wojny". M.in. takie słowa można było usłyszeć podczas wojewódzkich obchodów Święta Wojska Polskiego w Białymstoku. Przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego prezentowali się żołnierze z 18. Pułku Rozpoznawczego i obrony terytorialnej. Uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze, a wcześniej były przemówienia i życzenia.

Mieszkańcy życzyli żołnierzom przede wszystkim spokoju i pokoju. Dowódca Garnizonu Białystok pułkownik Marcin Frączek mówił, że "to my mamy swoje wartości, to my na sztandarach mamy drogi życia, które prowadzą m.in. do wiary, umiłowania Ojczyzny oraz jesteśmy ludźmi z zasadami, ponieważ mamy honor".

Jak mówił podczas uroczystości wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wojsko polskie stoi na straży integralności i niepodległości naszego kraju. Dodał, że tradycją polskiego wojska jest to, iż jest ono związane z obywatelami, którzy m.in. przez pospolite ruszenie dołączali do walk za niepodległość ojczyzny. 

Cieszę się, że dzisiaj możemy cieszyć się niepodległością, wolnością i odwołując się do roku 1920 roku, pamiętamy o tych naszych walkach, bohaterach, o tym wspólnym obywatelskim wysiłku, aby niepodległość naszą bronić - mówił wojewoda podlaski.

Bohdan Paszkowski dodał też, że rozwój polskiej armii od początku był nierozerwalnie związany z rozwojem państwa, kiedy było ono zasobne, zasobna i mocna była też armia. Wyraził nadzieję, że decyzje obecnego rządu i prezydenta RP "są ukierunkowane na to, abyśmy to wojsko mieli silne, żeby było ono nowoczesne, dobrze wyposażone, dobrze wyszkolone, a jednocześnie cieszyło się jak najszerszym wsparciem różnego rodzaju instytucji cywilnych, ale i również społecznych".

- Wy oficerowie, żołnierze, zwiadowcy jesteście następcami tamtych żołnierzy, zatem również dla was miłość do Ojczyzny wyznacza sens waszej wojskowej służby - powiedział wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podczas swojego przemówienia mówił, że Święto Wojska Polskiego jednoczy wszystkich Polaków i przypomina "o sile, jaka z tej jedności płynie". Podkreślił, że żołnierze w 1920 roku w różnych polskich miastach, w tym w Białymstoku, walczyli o przyszłość całej Europy i Polski, która "stała się wspólnym domem ludzi różnych kultur, przekonań, a nawet religii". - To nasze dziedzictwo, zaś jego obrona była, jest i będzie dziejową misją każdego Polaka - mówił Tadeusz Truskolaski.

Podczas obchodów w Białymstoku kilkunastu żołnierzy 18. Pułku Rozpoznawczego odebrało awanse na wyższe stopnie.

Suwałki

Defilada wojskowa, pokaz musztry i uroczysty apel - w Suwałkach odbyły się regionalne obchody Wojska Polskiego. W uroczystościach na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego uczestniczył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, a także przedstawiciele wszystkich służb mundurowych, kombatanci, samorządowcy, przedstawiciele koła związku Żołnierzy AK, kapłani i harcerze. 

W swoim przemówieniu Jarosław Zieliński podkreślił, że niepodległość państwa to największa wartość i trzeba o nią dbać także dzisiaj, "kiedy Polska jest państwem suwerennym i niepodległym, państwem demokratycznym, państwem, które samo stanowi o sobie". W jego ocenie, dzisiaj kraj nie jest wolny od zagrożeń, wymienił wśród nich "odradzający się na wschodzie imperializm rosyjski, terroryzm i cyberprzestępczość".

- W związku z tym wzmacniana jest dzisiaj polska siła obronna, umacniana jest przede wszystkim polska armia, podlega modernizacji, podlega rozbudowie - mówił Jarosław Zieliński. Powiedział też, że w Polsce stacjonują amerykańscy żołnierze w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO i w kraju powstaje piąty rodzaj sił - obrona terytorialna, która ma umacniać obronność kraju.

Jarosław Zieliński podkreślił też, że gwarancją niepodległości są dwie wartości - oprócz siły obronnej, także patriotyzm. 

Gwarancją podstawową, pierwotną, z której wyrasta także czyn zbrojny, czyn bojowy, samo wojsko, jest właśnie siła polskiego ducha, siła patriotyzmu - powiedział wiceminister.

Oprócz oficjalnych obchodów, w Parku Konstytucji 3-go Maja odbył się także Piknik Militarny, z pokazami sprzętu wojskowego, atrakcjami dla najmłodszych i wojskową grochówką.

Uroczystości zorganizował Społeczny Komitet, złożony z 100 osób. Jego przewodniczącym został Jarosław Zieliński. W skład komitetu wchodzą także dowódcy jednostek wojskowych w Białymstoku, Suwałkach czy Szypliszkach, kombatanci, samorządowcy, przedstawiciele koła związku Żołnierzy AK, kapłani czy szefowie pozostałych służb mundurowych .

W związku z obchodami, z ruchu wyłączone zostały: ulica Kościuszki wraz z przyległymi parkingami na odcinku od placu marszałka Piłsudskiego do ulicy Mickiewicza, parking wzdłuż ulicy Hamerszmita a także sam Plac im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Utrudnia w ruchu drogowym potrwają w godzinach 10:00-17:00.

Łomża

Na dzień przed Świętem Wojska Polskiego (14.08), tradycyjnie już, świętowanie rozpoczęli żołnierze łomżyńscy. 


Łomżyńscy żołnierze rozpoczęli świętowanie Dnia Wojska Polskiego


O potrzebie przeniesienia morale żołnierskiego na całe życie społeczne mówił bp Stanisław Stefanek podczas wtorkowej mszy w łomżyńskiej katedrze.

- To jedyne środowisko, które dla wspólnych spraw deklaruje ofiarę życia i nie kieruje się w tym wizją zysków i prawami wolnego rynku - stwierdził w homilii łomżyński biskup senior.

Msza w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wojska Polskiego to główny punkt wtorkowych uroczystości w Łomży. Wcześniej delegacje w asyście pocztów sztandarowych złożyły kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy 33. Pułku Piechoty na pl. Jana Pawła II, a po mszy na żołnierskich grobach na zabytkowym cmentarzu przy ul. Kopernika.

Na wieczór, o 18:30 na Starym Rynku zaplanowano jeszcze koncert patriotyczny.

Cud nad Wisłą

W 1920 roku wojska polskie pokonały bolszewików na przedpolach Warszawy. Zwycięstwo Polaków nad Armią Czerwoną zwane "Cudem nad Wisłą" zapewniło Polsce niepodległość i uchroniło Europę przed rewolucją bolszewicką. Historycy uważają tę bitwę za jedno z 18 najważniejszych starć w dziejach świata.

źródło: PAP | red: sk, mag


PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Malowanie portretu marszałka, robienie szabli, czy też wąsów – Piknik z Piłsudskim na białostockich Bojarach

13.08.2017, 08:41

Będą gry, zajęcia plastyczne i techniczne. Organizatorzy - Galeria im. Sleńdzińskich i Muzeum Wojska w Białymstoku - zapraszają mieszkańców miasta na spotkanie poświęcone Józefowi Piłsudskiemu.


Mieszkańcy Złotorii i gminy Choroszcz uczcili pamięć żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku

13.08.2017, 05:22

Była uroczysta msza polowa, apel poległych i rekonstrukcja bitwy w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych oraz żołnierzy z 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego – w ten sposób mieszkańcy Złotorii i gminy Choroszcz uczcili pamięć żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku.


W Łomży już rozpoczęły się obchody Święta Wojska Polskiego

10.08.2017, 08:38

Od spotkania władz miasta i powiatu z żołnierzami i weteranami rozpoczęły się obchody Święta Wojska Polskiego w Łomży.


Społeczny komitet organizuje obchody Święta Wojska Polskiego w Suwałkach

9.08.2017, 14:19

Suwalski garnizon chce otworzyć się na społeczeństwo - nie w jednostce, a w centrum miasta, odbędą się regionalne obchody Święta Wojska Polskiego.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego











fot. Paweł Wądołowski
WAŻNE!
16.02.2024, 10:45, akt. 17.02.2024, 13:19

Protest rolników w Marianowie [zdjęcia, wideo]





źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok