Radio Białystok | Galerie | Ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Nadziei "Rak to nie wyrok"

Ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Nadziei "Rak to nie wyrok"

autor: Edyta Wołosik

14.10.2017, 06:12, akt. 15:59

Blisko 250 osób wzięło udział w sobotę (14.10) w Marszu Nadziei "Rak to nie wyrok", po raz jedenasty zorganizowanym w Białymstoku. O profilaktyce raka należy mówić zawsze, bo wcześnie wykryty nowotwór to większa szansa na skuteczne leczenie - podkreślają organizatorzy.

XI Marsz "Rak to nie wyrok", Białystok, 14.10.2017, fot. Wojciech Szubzda
XI Marsz "Rak to nie wyrok", Białystok, 14.10.2017, fot. Wojciech Szubzda

Ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Nadziei "Rak to nie wyrok" - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Uczestnicy marszu przeszli z Rynku Kościuszki do Białostockiego Centrum Onkologii (BCO), gdzie można było skorzystać z niektórych badań i porozmawiać z lekarzami.

"Termin badania nie może być odległy"

BCO jest jedynym specjalistycznym szpitalem w Podlaskiem, gdzie leczeni są chorzy na nowotwory. Dyrektor placówki Magdalena Borkowska powiedziała, że mówienie o profilaktyce raka to nie "rzucanie pacjentom zaproszenia na badania w eter", ale muszą za tym iść konkretne działania i organizacja, by do tego badania doszło.

Wskazała, że owszem, ważne są nowe metody i kanały docierania z informacją do pacjentów, ale - jak zaznaczyła - nie można zapomnieć o tym, że gdy pacjent dostanie informację, gdzie ma się zgłosić, to musi tam spotkać się z szybką reakcją przygotowanej do tego rejestratorki.

Dodała, że termin badania nie może być odległy, a możliwie najkrótszy, np. od tygodnia do dwóch. - Skoro pacjentka się decyduje, skoro ma w swojej głowie potrzebę, to wykorzystujemy ten jej stan emocjonalny, czyli potrzebę zbadania się - mówi dyrektor. Podkreśla, że całą resztę szpital ma zorganizować tak, by badanie jak najszybciej przeprowadzić. - Pacjent musi być od początku do końca odpowiedzialnie poprowadzony - wskazuje Magdalena Borkowska.

By jak najwięcej pań się badało, BCO chce m.in. kontynuować współpracę z pracodawcami i za ich pośrednictwem docierać do pacjentów. Chce też stworzyć system powiadamiania sms-ami o badaniach.Rak to choroba cywilizacyjna

Lekarka onkolog z BCO i ze Stowarzyszania  do Walki z Rakiem dr Mirosława Demska ocenia, że "widać wyraźnie", iż  za sprawą różnych akcji na temat raka, ludzie przestali się wstydzić  swojej choroby i nie ukrywają jej. "Okazało się, że chorujemy na tę  chorobę, podobnie jak na inne choroby cywilizacyjne" - powiedziała Demska.

Rak stał się chorobą cywilizacyjną, chorobą przewlekłą,  którą można leczyć. Myślę, że zostało z niej zdjęte takie odium strasznej choroby. Ona ciągle jest złą chorobą, ale mamy już tyle i to coraz nowocześniejszych i coraz mniej inwazyjnych, coraz mniej okaleczających metod leczenia, że naprawdę widać ten postęp" -  powiedziała dr Mirosława Demska.


Lekarka przyznała, że zapewne ciągle będzie jakaś  grupa pacjentów, która nie chce się badać, czy za późno będzie trafiać do lekarzy, ale coraz więcej przypadków choroby wykrywa się we wczesnym  stadium, a to - co podkreśliła - szansa na skuteczniejsze leczenie.

- O profilaktyce nigdy dosyć, zawsze i zawsze, od profilaktyki wszystko się zaczyna - powiedziała Demska. I przypomniała, że badania powinny być na pierwszym miejscu, ale należy też prowadzić zdrowy tryb życia, prawidłowo się odżywiać, unikać używek, ćwiczyć. 

- Wysiłek fizyczny, taki, na jaki każdego z nas stać (...). Nawet wyjście na spacer to już jest zrobienie czegoś dla siebie - podsumowała dr Demska.

BCO rozpoczęło akcję #WykurzRaka

Do  systematycznych badań profilaktycznych ma zachęcać również akcja, rozpoczęta właśnie przez BCO, pod hasłem #WykurzRaka. Tu wykorzystywane  są media społecznościowe, by za ich pośrednictwem z przekazem można było  trafić do jak największej grupy odbiorców, ale również - jak podkreśla  Centrum - zjednoczyć się z osobami już chorującymi na nowotwory.

Inauguracja akcji miała miejsce na stadionie miejskim, w czasie rozegranego w piątkowy wieczór meczu piłkarskiego Jagiellonia Białystok - Lech Poznań. Na telebimach można było zobaczyć spot BCO, odczytywany był też krótki apel zachęcający do badań profilaktycznych. Akcję w mediach społecznościowych będą też promować piłkarze Jagiellonii, w podobne działania mają być angażowane również kolejne środowiska i znane w regionie osoby.

Z danych podlaskiego NFZ wynika, że co piąta mieszkanka regionu zgłasza się na finansowane przez Fundusz badania cytologiczne, a 38 proc. uprawnionych kobiet, w konkretnej grupie wiekowej, korzysta z darmowych badań mammograficznych. NFZ ocenia, że badania te wciąż wykonywane są za rzadko.

źródło: PAP | red: mag, wsz


ZOBACZ TEŻ:


Magdalena Borkowska, Regina Zalech i Mirosława Demska

13.10.2017, 16:38

W sobotę (14.10) w Białymstoku odbędzie się XI Marsz Nadziei pod hasłem "Rak to nie wyrok". Organizowany jest przez Stowarzyszenie do Walki z Rakiem, białostocki Klub Amazonek oraz Białostockie Centrum Onkologii.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Sztafeta 100 km na stulecie, fot. Joanna Szubzda
15.10.2018, 20:29, akt. 16.10.2018, 19:32

Sztafeta 100 km na stulecie [zdjęcia cz. 7]


Sztafeta 100 km na stulecie, fot. Joanna Szubzda
15.10.2018, 20:23, akt. 16.10.2018, 19:30

Sztafeta 100 km na stulecie [zdjęcia cz. 6]Sztafeta 100 km na stulecie, fot. Joanna Szubzda
11.10.2018, 16:41, akt. 16:43

Sztafeta 100 km na stulecie [zdjęcia cz. 4]Sztafeta 100 km na 100-lecie, fot. Joanna Szubzda
NASZE AKCJE
10.10.2018, 19:11, akt. 11.10.2018, 09:28

Sztafeta 100 km na stulecie [zdjęcia, wideo cz. 3]źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok