Radio Białystok | Felieton | Jaga szuka trenera od połowy marca - felieton Marka Gąsiorowskiego

Jaga szuka trenera od połowy marca - felieton Marka Gąsiorowskiego

1.06.2021, 15:49, akt. 16:28

Od połowy marca Jagiellonia Białystok szuka trenera pierwszego zespołu, takiego na stałe. Optymiści twierdzą, że poszukiwania trwają dlatego tak długo, bo w Jadze chcą znaleźć takiego szkoleniowca, który w jak największym stopniu będzie spełniał wymagania włodarzy klubu. Piłkarscy realiści mają odmienny pogląd.

Stadion Miejski w Białymstoku - fot. Joanna Szubzda
Stadion Miejski w Białymstoku - fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Jaga szuka trenera od połowy marca - felieton Marka Gąsiorowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kto długo szuka i nie może znaleźć, ten po prostu nie umie szukać - w tej sytuacji wniosek wydaje się oczywisty. Kandydatów na piłkarskim rynku jest sporo - dokładnie 221 trenerów w Polsce ma uprawnienia UEFA Pro, pozwalające na pracę w Ekstraklasie.

Jestem pewien, że w tym gronie są ambitni, głodni wyzwań szkoleniowcy, którzy aktualnie pracują w różnych - zazwyczaj niższych - ligach i bardzo łatwo sprawdzić, jak im idzie. Takim ludziom warto się przyjrzeć i dać szansę, bo skoro radzą sobie w mniejszych od Jagi klubach, w trudniejszych warunkach finansowych i organizacyjnych, mając do dyspozycji potencjał białostockiego - jest szansa, że poradzą i na najwyższym stopniu krajowej rywalizacji.

Takim trenerem jest szkoleniowiec Rakowa Częstochowa Marek Papszun. Wraz z drużyną wypłynął z czeluści niższych ligi i został niekwestionowaną trenerską gwiazdą ekstraklasy. Wykształcony, ambitny, kreatywny. Kogoś takiego w Jadze potrzeba.

Co więcej - w przeszłości tacy ludzie przez klub się przewinęli - ot choćby Adam Nawałka, Jurij Szatałow, Piotr Stokowiec, Artur Płatek. Nie wszyscy odnieśli w Białymstoku sukces, ale wykonali ważne w historii klubu misje, nie wszyscy później kontynuowali szkoleniowe kariery, ale na czas pracy w Jadze byli zdeterminowani, ambitni i skuteczni.

W przeszłości w klubie była wiedza, jak takich ludzi znaleźć i ściągnąć do siebie. Teraz wiele wskazuje na to, że takiej wiedzy nie ma. To tak naprawdę robota na góra dwa tygodnie, a poszukiwania trwają ponad dwa miesiące. Zrozumiałbym zwłokę, gdyby stołek trenera w Jadze ktoś miał przejąć na taki czas jak Fidel Castro władzę na Kubie na - bez mała - 60 lat.

To przecież kontrakt na kilkanaście, najwyżej dwadzieścia parę miesięcy. Wybór miała ułatwić zewnętrzna firma, ale jakoś na razie cisza panuje w tej kwestii. Ostatnio najgłośniej o kandydaturze Ireneusza Mamrota. Jeśli by te spekulacje się spełniły, wybieg z zewnętrzną firmą analizującą walory szkoleniowców pod kątem potrzeb Jagi trzeba byłoby uznać za piłkarski kabaret. Bez podpowiedzi firmy wiadomo w Białymstoku o Mamrocie dużo, bo jeszcze nie tak dawno tu pracował.

Uważam, że ewentualne zatrudnienie Ireneusza Mamrota nie jest dobrym pomysłem. Owszem, to on poprowadził Jagę do wicemistrzostwa Polski i do finału Pucharu Polski. Pamiętać jednak trzeba, że przejął zespół ukształtowany, zaliczany do ligowej elity i potrafił to wykorzystać. To niewątpliwy plus. Z czasem jednak, kiedy Mamrot zaczął wcielać w życie swoje szkoleniowe wizje, Jaga słabła z miesiąca na miesiąc, a jej gra przypominała chaos.

Poza Jagą nigdzie się na dłużej nie zatrzymał, z miejsc, gdzie pracował przychodził ten sam komunikat - to nie Mamrot rządzi w szatni, to szatnia rządzi Mamrotem, dokładnie tak samo działo się w końcówce jego pracy w Białymstoku. Taka sytuacja nie sprzyja sportowym sukcesom.

W mediach przewijały się informacje o innych ewentualnych kandydatach. Leszek Ojrzyński, Marcin Brosz czy Słowak Adrian Gula - to z pewnością ciekawsze propozycje niż Ireneusz Mamrot, który - co wiele na to wskazuje - swoje najlepsze trenerskie dni ma już za sobą. Oczywiste jest, że nowy szkoleniowiec powinien już teraz pojawić się przy Jurowieckiej. A kiedy się pojawi? W Jadze na ten temat milczą.

Ireneusz Mamrot nie jest już trenerem ŁKS Łódź, taką informację podała we wtorek (1.06) oficjalna strona łódzkiego klubu. Jagiellonia nazwisko nowego trenera ma ogłosić w najbliższy piątek lub sobotę.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Bogdan Zając - trenerski nieudacznik? - felieton Marka Gąsiorowskiego

17.03.2021, 16:27

Bogdan Zając nie jest już trenerem Jagiellonii Białystok. Większość kibiców i sympatyków klubu przyjęła tę informację z ulgą. Tymczasowo ma go zastąpić Rafał Grzyb.


Jagiellonia pod kreską - felieton Marka Gąsiorowskiego

13.03.2021, 07:39

Trzecia porażka z rzędu, tym razem u siebie z Pogonią Szczecin 0:1 i fatalny styl gry - tak przedstawia się aktualny obraz Jagiellonii Białystok w rozgrywkach ekstraklasy. Czy klub z Białegostoku przeżywa lekką zadyszkę, czy może w zespole rozpoczął się sportowy kryzys?


Wsparcia na sport nie będzie - felieton Marka Gąsiorowskiego

5.05.2020, 07:25

Nie milkną echa deklaracji prezydenta Białegostoku, dotyczącej finansowania zawodowego sportu z budżetu miasta. Wsparcia nie będzie - powiedział na ostatniej sesji rady miasta prezydent Tadeusz Truskolaski, a zawodowcy zarabiają za dużo i nie będziemy tego wspierać. Skutki tej decyzji białostocki sport już odczuwa i niestety jeszcze długo będzie odczuwał. O ile jakiś zawodowy sport w Białymstoku się uchowa. Komentuje Marek Gąsiorowski.


Galeria sław Jagi - felieton Marka Gąsiorowskiego

28.02.2020, 09:38

Sport i polityka nie raz mają ze sobą po drodze. To władza bardzo często sportowców finansuje z budżetu. Potem, kiedy ci gladiatorzy sięgną po spektakularny laur, prezydent premier, burmistrz wojewoda i wielu innych, którzy mają władzę, chcąc ocieplić swój wizerunek, stają obok mistrzów sportowych aren.


Forma żółto-czerwonych - felieton Marka Gąsiorowskiego

24.02.2020, 07:53

Trzy mecze - 1 punkt, zero strzelonych goli i aż siedem straconych – tak wygląda dorobek Jagiellonii na starcie 2020 roku. W klubie po cichu oczekiwano walki o najwyższe cele i miejsca w górnej połówce tabeli. Jeśli forma żółto-czerwonych się nie poprawi, walka o utrzymanie miejsca w lidze, może stać się faktem.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok