Radio Białystok | Galerie | 79. rocznica napaści sowieckiej na Polskę

79. rocznica napaści sowieckiej na Polskę

autor: Adam Dąbrowski, Edyta Wołosik

17.09.2018, 05:30, akt. 17:31

17 września 1939 roku na wschodnie ziemie II Rzeczypospolitej wkroczyła Armia Czerwona. Za tą napaścią, nazywaną czwartym rozbiorem Polski, szły represje, kolejne wywózki Polaków i mord w Katyniu.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

W Białymstoku uczczono ofiary 79. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


17 września 1939 r. kolejna tragiczna data w naszej historii

W różnych częściach naszego regionu można było usłyszeć syreny alarmowe. W Białymstoku zawyły w południe. Wtedy też prezydent miasta złożył kwiaty na Cmentarzu Wojskowym. Mówił, że 17 września, to po 1 września 1939 r. "kolejna tragiczna data w naszej historii". Było to "wbicie noża" przez Sowietów w plecy Polaków - podkreślił.

Rano, kwiaty na Cmentarzu Wojskowym i przed Pomnik Mordu Katyńskiego w parku Planty, złożyli wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i przewodniczący Rady Miejskiej w Białymstoku Mariusz Gromko. Podkreślał, że trzeba pamiętać "o tym ogromie cierpień" w szczególności - jak dodał - na Ziemi Białostockiej, która do 22 czerwca 1941 roku podlegała aneksji sowieckiej. 

Pamiętna data na Rynku Kościuszki 

Na Rynku Kościuszki stanęła instalacja artystyczna, złożona z dużych cyfr ułożonych w datę sowieckiej agresji. Dr Marcin Zwolski z Muzeum Pamięci Sybiru powiedział, że choć dla historyków i dużej części mieszkańców regionu to data znana, to jednak nie wryła się tak mocno w pamięć Polaków z innych regionów kraju, nie mówiąc o zagranicy.

"W naszej opinii to data niezwykle istotna, ważniejsza niż wiele innych, o których ciągle przypominamy i pamiętamy" - dodał Marcin Zwolski.

Pamiątki rodziny Wierzchowskich w Muzeum Pamięci Sybiru

W obecnej siedzibie Muzeum Pamięci Sybiru (docelowy gmach jest dopiero budowany) otwarta została w poniedziałek ekspozycja stworzona z pamiątek przekazanych przez rodzinę Wierzchowskich, która została wywieziona na Syberię w czerwcu 1940 roku, w ramach tzw. trzeciej dużej wywózki na Wschód. To rodzina niepochodząca z Kresów Wschodnich RP, ale z Polski Centralnej (przed wojną mieszkała w Bydgoszczy), która w 1939 roku ewakuowała się na Wschód, wywożąc dokumentację Polsko-Francuskiego Towarzystwa Kolejowego. Deportowana została przez Sowietów na Syberię spod Włodzimierza (obecnie to Włodzimierz Wołyński na Ukrainie).

Pamiątki rodzinne, które można też obejrzeć na stronie internetowej MPS, przekazała Maria Jastrzębska, wnuczka Hanny Wierzchowskiej - jednej z bohaterek ekspozycji. Są wśród nich wspomnienia np. jej 15-letniej wówczas ciotki Zosi, spisane w 1947 roku.

Pani Maria dziękowała za inicjatywę muzeum, by przekazać tam te pamiątki, przyznała że inaczej leżałyby w szafie. Mówiła, że cudem był powrót ich bliskich z zesłania w maju 1946 roku, ale dodała też, że jej 46-letnia wówczas babcia wyglądała jak staruszka i zmieniła się do tego stopnia, że własny brat jej nie poznał. "Każdy kto ma cokolwiek w domu, powinien to oddać (do muzeum), żeby ta pamięć była jak najdłuższa" - mówiła.

To nietypowa lekcja historii - Peleton Pamięci w Białymstoku


Obchody upamiętniające ofiary wydarzeń sprzed 79 lat trwały w Białymstoku od kilku dni. Np. w niedzielę odbył się Peleton Pamięci - wieczorny spacer na rowerach i rolkach po miejscach w mieście, związanych z okresem sowieckiej agresji na Polskę. Po raz drugi zorganizowało go Muzeum Pamięci Sybiru.

Posadzenie Dębu Pamięci i uroczysta msza w Łomży 

Uruchomienie syren alarmowych, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Sybiraków, symboliczne posadzenie Dębu Pamięci i msza złożyły się na obchody 17. września w Łomży.

Wśród delegacji składających kwiaty pod pomnikiem w Dolinie Pamięci nie zabrakło także Sybiraków z Łomży, Kolna i Wysokiego Mazowieckiego. Przed mszą celebrowaną przez biskupa Tadeusza Bronakowskiego, w niebo wypuszczono prawie 600 gołębi, a Prezydent Łomży symbolicznie posadził Dąb Pamięci, który ma honorować mieszkańców ziemi łomżyńskiej, wywiezionych, zmarłych i pomordowanych na Sybirze.

W programie uroczystości znalazło się również wręczenie odznaczeń. Wśród uhonorowanych medalem "Pro Patria" znalazł się Urząd Miejski w Łomży.

Zambrowska młodzież pamiętała o 79. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę

Na uroczystości zorganizowane przez Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości złożyło się przypomnienie wydarzeń sprzed 79 lat i złożenie kwiatów przed Dębami Pamięci. Każda ze szkół prowadzonych przez powiat w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej zasadziła na własnym terenie drzewa poświęcone konkretnym żołnierzom - Zespół Szkół Nr 1 ma ich sześć, Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości - pięć, a Zespół Szkół Ogólnokształcących - dwa.

źródło: PAP | red: rbon, maj, sk

ZOBACZ TEŻ:


Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w centrum Białegostoku [zdjęcia]

15.09.2018, 08:29

To inicjatywa związana z historycznymi wydarzeniami: zbliżającą się 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę i przypadającymi we wrześniu rocznicami agresji sowieckiej i napaści Niemiec na Polskę.


79 lat temu wybuchła II wojna światowa

1.09.2018, 07:05

1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji dokonanej 17 września. Konsekwencją tej sytuacji stał się IV rozbiór Polski dokonany przez Hitlera i Stalina.


Podlaskie uroczystości upamiętniające 78. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę [zdjęcia]

17.09.2017, 05:23

W niedzielę (17.09) mija 78 lat od sowieckiej napaści na Polskę. W Podlaskiem uroczystości upamiętniające ofiary tej agresji odbyły się m.in. w Białymstoku i Suwałkach.


78. rocznica wybuchu II wojny światowej w Podlaskiem

1.09.2017, 07:12

W całej Polsce odbywają się uroczystości w związku z 78. rocznicą wybuchu II wojny światowej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Choinka na niebiesko w Korycinie, fot. Sylwia Krassowska
11.12.2018, 17:35, akt. 21:22

Choinka na niebiesko w Korycinie


Park Kulturowy Korycin - Milewszczyzna, fot. Sylwia Krassowska
11.12.2018, 07:57, akt. 21:23

Podlaskie podróże - KorycinChoinka na niebiesko w Supraślu, fot. Joanna Szubzda
10.12.2018, 16:19, akt. 18:57

Choinka na niebiesko w Supraślu

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok