Radio Białystok | Galerie | W Białymstoku rozpoczął się V Wschodni Kongres Gospodarczy [zdjęcia]

W Białymstoku rozpoczął się V Wschodni Kongres Gospodarczy [zdjęcia]

autor: Adam Janczewski

3.10.2018, 07:37, akt. 18:23

Dalszy rozwój infrastruktury, ale też tworzenie warunków do tego, by zatrzymać młodych ludzi to niezbędne elementy potrzebne do dalszego rozwoju Polski wschodniej - podkreślano w środę (03.10) podczas V Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

V Wschodni Kongres Gospodarczy, fot. Joanna Szubzda
V Wschodni Kongres Gospodarczy, fot. Joanna Szubzda

W Białymstoku rozpoczął się V Wschodni Kongres Gospodarczy - relacja Adama Janczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Polityka spójności po 2020 r.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński powiedział podczas debaty o polityce spójności po 2020 r., że aby regiony wschodnie mogły się dalej rozwijać, konieczny jest ich równomierny rozwój.

- Myślę, że jednak kluczowy jest powrót do tego, że musimy jeszcze poprawić infrastrukturę. To jest jednak cały czas dla nas ważne, bo jeszcze nie zrobiliśmy wszystkiego - mówił marszałek. Wyraził nadzieję, że w nowej perspektywie finansowej UE z mechanizmu CEF "Łącząc Europę" będzie dofinansowana budowa trasy Via Carpatia.

Wolfgang Munch, zastępca dyrektora wydziału ds. Polski Dyrekcji  Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej  przekonywał, że owszem infrastruktura gra ważną rolę w rozwoju, ale -  jak to określił - nie jest często jedyną potrzebą i zwracał uwagę, że trzeba do tej kwestii podchodzić z rozwagą.

Munch podkreślał, że w UE nie chodzi o pieniądze, ale o wartości, a  jedno z drugim jest ze sobą związane. Wskazał, że jedną z takich wartości jest współpraca, to "co możemy zrobić razem, czego od siebie się nauczyć". Powiedział, że takie wartości jak współpraca, solidarność będą "osią" polityki spójności.

Wolfgang Munch gratulował rozwoju regionom Polski wschodniej

Wolfgang Munch gratulował rozwoju regionom Polski wschodniej, które -  jak to ocenił - dokonały "sukcesu praktycznie niewyobrażalnego", bo udało im się wykorzystać "praktycznie wszystkie pozytywne elementy UE". Munch mówił, że nie można zapomnieć o mniejszych miastach w Polsce, w  Europie i inwestować w nie. Mówił, że ważnym elementem w nowej perspektywie finansowej będą tzw. inwestycje zintegrowane służące tworzeniu warunków do tego, by ludzie nie migrowali z danego regionu i mieli pracę na miejscu. - Musimy więcej nad tym pracować - mówił.

Podczas debaty akcentowano, że do jednych z największych wyzwań po 2020 r. będzie należała zmniejszająca się liczba mieszkańców  (depopulacja w regionach położonych na peryferiach), starzenie się społeczeństwa w Polsce.

Polska jest jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie

Wolfgang Munch mówił, że Polska jest jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie i to jest "ogromne wyzwanie".  Zaznaczył, że mniejsze problemy będą miały takie miasta jak Białystok, gdzie są dobre wyższe uczelnie, bo one będą zawsze przyciągać młodych. Większe problemy mogą dotknąć mniejsze miasta, gdzie takich uczelni nie ma.

Munch mówił również, że najlepszym sposobem na zatrzymanie młodych ludzi w regionie byłoby tworzenie dla nich takich warunków, by mogli żyć i pracować na miejscu, w lokalnych firmach. Wskazywał, że regiony będą musiały się też zastanowić, jak zwiększyć produktywność tych małych i średnich firm, które już działają, bo tam są miejsca pracy. Munch uważa, że takie firmy trzeba zachęcać do inwestowania poprzez dogodne warunki.

List do uczestników kongresu skierował premier

List do uczestników kongresu skierował premier Mateusz Morawiecki. Odczytał go szef miejskich struktur PiS Artur Kosicki. 

Premier podkreślił w liście, że wschodnia Polska to główny kierunek działań państwa, by zapewnić w kraju zrównoważony rozwój. 

W Polsce wschodniej wciąż jeszcze identyfikujemy nawarstwiające się przez lata  wyzwania oraz niekorzystne zjawiska społeczno-gospodarcze. Analiza  dotychczasowego wsparcia pokazuje wyraźnie efekty naszych działań jak  wzrost gospodarczy, lepsze wyposażenie infrastrukturalne, czy  wzmocnienie pozytywnych zmian w strukturze gospodarczej. Niemniej  jednak, wiele jest jeszcze pracy przed nami, by wyrównać poziom jakości  życia mieszkańców i rozwoju gospodarczego względem innych regionów kraju

- napisał premier. 

Program Polska Wschodnia na lata 2014-2020

Pięć najbiedniejszych polskich regionów: Podlaskie, Warmińsko-Mazurskie, Lubelskie, Podkarpackie i Świętokrzyskie korzysta z dodatkowych środków z UE i budżetu państwa w ramach programu Polska Wschodnia 2014-2020. Premier poinformował w liście, że realizacja tego programu o wartości 2 mld euro "przekroczyła półmetek", rozdysponowano ok. 75 proc. z tej kwoty. Premier przypomniał także o krajowym programie pożyczek dla firm z Polski wschodniej na rozwój turystyki.

"To nie wszystko. Planujemy kolejne działania z myślą o tym makroregionie. Celem naszych działań jest bowiem likwidacja istniejących barier i podniesienie konkurencyjności lokalnych gospodarek" - napisał premier. 

Podkreślił też, że osiągnięcie sukcesu wymaga nie tylko nakładów finansowych, ale także nowoczesnych elementów polityki regionalnej oraz "szerokiego współdziałania".

źródło: PAP | red: maj, mag, zmj

ZOBACZ TEŻ:W Białymstoku w październiku odbędzie się V Wschodni Kongres Gospodarczy

25.06.2018, 14:34

Pod hasłem "Tu spotyka się Zachód ze Wschodem" w dniach 3-4 października w Białymstoku odbędzie się V Wschodni Kongres Gospodarczy - impreza służąca promocji gospodarczej Polski Wschodniej - poinformowali organizatorzy w poniedziałek na konferencji prasowej w stolicy Podlasia.


W Białymstoku przyznano wyróżnienia Top Inwestycje Polski Wschodniej

28.09.2017, 11:23

To projekty przede wszystkim prorozwojowe, ale też nowatorskie i funkcjonale, które przyczyniają się do rozwoju lokalnej gospodarki. Podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku przyznano wyróżnienia Top Inwestycje Polski Wschodniej.


Specjaliści: chcący założyć własną firmę muszą być do tego przygotowani

27.09.2017, 19:17

Studentom i osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą wciąż brakuje podstawowej wiedzy jak założyć firmę, z czym to jest związane i gdzie skierować pierwsze kroki - mówili w środę specjaliści na IV Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku.


IV Wschodni Kongres Gospodarczy - największa debata o perspektywach Polski Wschodniej w Białymstoku

27.09.2017, 08:09

O pomysłach na rozwój wschodnich regionów Polski rozmawiają politycy, samorządowcy i przedsiębiorcy z kraju i zagranicy podczas rozpoczętego w środę (27.09) w Białymstoku IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Choinka na niebiesko w Ciechanowcu, fot. Monika Kalicka
13.12.2018, 17:35, akt. 14.12.2018, 08:08

Choinka na niebiesko w Ciechanowcu [zdjęcia, wideo]Podlaskie podróże w Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu, fot. Monika Kalicka
13.12.2018, 08:51, akt. 14.12.2018, 08:08

Podlaskie podróże - Ciechanowiec [zdjęcia, wideo]Góra Zamkowa w Drohiczynie, fot. Joanna Szubzda
12.12.2018, 07:48, akt. 13.12.2018, 09:06

Podlaskie podróże - Drohiczyn [zdjęcia, wideo]


Choinka na niebiesko w Korycinie, fot. Sylwia Krassowska
11.12.2018, 17:35, akt. 21:22

Choinka na niebiesko w KoryciniePark Kulturowy Korycin - Milewszczyzna, fot. Sylwia Krassowska
11.12.2018, 07:57, akt. 21:23

Podlaskie podróże - Korycin


Choinka na niebiesko w Supraślu, fot. Joanna Szubzda
10.12.2018, 16:19, akt. 18:57

Choinka na niebiesko w Supraślu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok