Radio Białystok | Wiadomości | Narodowe Czytanie - "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza [zdjęcia]

Narodowe Czytanie - "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza [zdjęcia]

3.09.2016, 13:25, akt. 13:25

Narodowe czytanie "Quo Vadis" w Łomży, foto: Adam Dąbrowski
Narodowe czytanie "Quo Vadis" w Łomży, foto: Adam Dąbrowski

Narodowe Czytanie "Quo Vadis" w Białymstoku - relacja Doroty Sokołowskiej

Czytanie "Quo Vadis" w Suwałkach - relacja Izy Kosakowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W sobotę (3.09) po raz piąty odbywa się Narodowe Czytanie, tym razem - "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza.

Tegoroczna lektura nawiązuje do obchodzonego właśnie Roku Henryka Sienkiewicza, ustanowionego przez Sejm i Senat, w związku ze 170. rocznicą urodzin i 100. rocznicą śmierci pisarza. "Quo Vadis" będzie można usłyszeć w całym kraju w kilkuset miejscowościach - na ulicach, w parkach, na placach, w szkołach, bibliotekach, domach kultury.

Białystok

W Białymstoku na Rynku Kościuszki o 14:00 odbędzie się krótka inscenizacja, podczas której fragmenty powieści odczyta białostocki aktor Marek Tyszkiewicz w roli Nerona. Będą inscenizacje fragmentów powieści Noblisty, zajęcia plastyczne w klimacie rzymskiej sztuki – wspólne tworzenie mozaiki z czasów starożytnych, a także czytanie. Do udziału w głośnej lekturze przygotowanych fragmentów powieści zostanie zaproszona publiczność. Przy okazji w konkursach można wygrać nagrody: czytniki e-booków, audiobooki, książki, puzzle.

Czytanie odbyło się też w Zakładzie Karnym w Białymstoku. Po 10:30 pojawili się tam przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. Przedstawili półgodzinny fragment powieści H. Sienkiewicza, wyemitowany na żywo za pośrednictwem więziennego radiowęzła.

Łomża

W Łomży w Narodowym Czytaniu "Quo vadis" zorganizowanym po raz piąty przez Miejską Bibliotekę Publiczną wzięło udział kilkadziesiąt osób. Na pasażu przed biblioteką przygotowane były miejsca siedzące dla uczestników i atrakcje dla najmłodszych. Poza parlamentarzystami, samorządowcami, przedstawicielami duchowieństwa, czytali także wszyscy inni, którzy chcieli wziąć udział w tej akcji. Dla niektórych młodych ludzi to głośne czytanie było pierwszym spotkaniem z powieścią, za którą polski pisarz otrzymał Literacką Nagrodę Nobla.

Narodowemu Czytaniu w Łomży towarzyszyły także wystawy, zajęcia plastyczne dla najmłodszych i kiermasz książki. Przy okazji rozstrzygnięto ogłoszony przez bibliotekę konkurs na zakładkę książkową "Zakładam, bo czytam" i oficjalnie podziękowano Krystynie Chełstowskiej - czytelniczce - sponsorce, która od lat wzbogaca księgozbiór łomżyńskiej biblioteki przekazując jej nowości wydawnicze.

Wszyscy obecni na Narodowym Czytaniu mogli ostemplować własne egzemplarze "Quo vadis" pamiątkową pieczęcią.

Suwałki

Historię Winicjusza i Ligii przypomnieli też mieszkańcy Suwałk. Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej zorganizowała głośne czytanie wybranych fragmentów powieści Henryka Sienkiewicza "Quo vadis" na Placu Marii Konopnickiej. Z tekstem zmierzyli się m. in. nauczyciele, bibliotekarze i lokalni artyści.

Narodowe Czytanie, które odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, ma zachęcać Polaków do czytania, przybliżać polszczyznę poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury a także wzmocnić poczucie kulturowej i narodowej wspólnoty. Będzie to już piąta edycja tej akcji.

Fragmenty "Quo Vadis" będzie można również usłyszeć na antenie Polskiego Radia Białystok. (IAR, ad, ik, ds oprac. mm, mak)

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z AndroidemStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok