Radio Białystok | Wiadomości | Organizowali manifestacje w Grabówce - teraz stanęli przed sądem

Organizowali manifestacje w Grabówce - teraz stanęli przed sądem

15.09.2016, 15:31, akt. 15:31

Fotolia.com
Fotolia.com

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku ruszył w czwartek (15.09) proces dwóch osób obwinionych o to, że niezgodnie z obowiązującymi przepisami organizowali manifestacje w podmiejskiej Grabówce. Wnioski o ich ukaranie skierowała do sądu policja.

Organizowane w grudniu 2015 roku uliczne protesty miały związek z decyzją rządu, który uchylił decyzję poprzedników o utworzeniu gminy Grabówka, poprzez wydzielenie jej z Supraśla.

W czwartek (15.09) okazało się, że dwóch organizatorów akcji, polegających na chodzeniu po przejściach dla pieszych i blokowaniu w ten sposób ruchu, zostało obwinionych o naruszenie przepisów kodeksu wykroczeń. Obwiniono ich o to, że umyślnie nie podjęli środków niezbędnych do zapewnienia zgodnego z przepisami prawa przebiegu zgromadzenia.

W postępowaniu nakazowym sąd orzekł grzywny w wysokości 600 i 700 zł

Ponieważ obaj złożyli sprzeciw od tych wyroków, w czwartek rozpoczął się proces. Sąd wysłuchał wyjaśnień obwinionych i pierwszych świadków, w tym policjantów. Rozprawa została odroczona do drugiej połowy października; wtedy postępowanie dowodowe ma być kontynuowane.

Gmina Grabówka miała powstać od 1 stycznia 2016 roku

Kilka miesięcy wcześniej decyzję podjął rząd ówczesnej premier Ewy Kopacz, rozpoczęły się przygotowania administracyjne i prawne do działalności nowego samorządu.

Tuż przed końcem roku premier Beata Szydło podpisała jednak rozporządzenie, które decyzję poprzedników uchyliło. W uzasadnieniu było m.in. powołanie się na wyniki gminnego referendum, które zostało przeprowadzone w ramach konsultacji społecznych poprzedzających decyzję poprzedniego rządu oraz na negatywne opinie dot. planowanych podziałów.

Po zapowiedziach rządu o planach cofnięcia decyzji poprzedników, przedstawiciele miejscowości, które miały wejść w skład gm. Grabówka, zaczęli akcję protestacyjną, m.in. pikiety na drodze prowadzącej do przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach.

W marcu 2016 roku zwolennicy podzielenia gminy doprowadzili do referendum ws. odwołania burmistrza Supraśla. Okazało się jednak nieważne - nie została osiągnięta wymagana prawem frekwencja. (PAP, oprac. mm)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok