Radio Białystok | Wiadomości | Lech Wałęsa w Białymstoku. Spotkanie zakłóciła Młodzież Wszechpolska

Lech Wałęsa w Białymstoku. Spotkanie zakłóciła Młodzież Wszechpolska

20.09.2016, 21:54, akt. 21:54

Spotkanie z Lechem Wałęsą w Białymstoku, 20.09.2016, fot. Adam Janczewski
Spotkanie z Lechem Wałęsą w Białymstoku, 20.09.2016, fot. Adam Janczewski


0:00
0:00
Lech Wałęsa w Białymstoku. Spotkanie zakłóciła Młodzież Wszechpolska - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ponad 300 osób przyszło we wtorek (20.09) na spotkanie z Lechem Wałęsą w Białymstoku. Były prezydent wziął udział w debacie pod hasłem "Porozmawiajmy o Polsce". Opowiadał m.in. o swojej wizji rozwoju kraju.

Spotkanie zorganizował Komitet Obrony Demokracji i "Gazeta Wyborcza". Jak mówił Lech Wałęsa, było to dziewiąte spotkanie z tego cyklu. Służą one - jak zaznaczył - rozmowom o tym, co zrobić, by pokojowo "poprawić, uporządkować", "zbudować nową rzeczywistość w Polsce, bez mankamentów starego systemu".

- Trzeba się porozumieć, by być przygotowanym do przejęcia władzy w przyszłości w Polsce po PiS - mówił pod adresem opozycji Lech Wałęsa. Jego zdaniem to porozumienie jest "możliwe i niezbędne". - Ja prowadzę w tę stronę. Myślę, że KOD zażyczy sobie, jak nabierzemy siły, jak będziemy mieli duże poparcie, to oni wtedy zażyczą sobie, żeby doszło do spotkań, gdzie uzgodnimy, jak się zachowujemy - mówił Wałęsa we wtorek wieczorem dziennikarzom w Białymstoku. Pytany o lidera opozycji powiedział: "liderów naprawdę mamy" i dodał, że będą oni dobierani "w zależności od konieczności".

Mówił, że jest gotowy do pracy, jednak sam nie zamierza nigdzie kandydować. Po zakończeniu debat będzie proponował KOD powstanie "Komisji Porozumiewawczej". - Wszyscy ludzie, którym się nie podobają wszystkie partie, tu mamy się spotkać i powiedzieć, jak po PiS-ie wyczyścić. Musimy się na jedną kadencję podzielić zadaniami i odcinkami - podkreślał Wałęsa.

Młodzi ludzie w maskach Bolka

Spotkanie próbowali zakłócić na początku działacze podlaskiej Młodzieży Wszechpolskiej, którzy w pierwszych minutach przemówienia Wałęsy pokazali się w maskach z twarzą Bolka z dobranocki "Bolek i Lolek", mieli w rękach teczki z napisem "Teczka pracy". Dało się słyszeć okrzyk "Precz z komuną". Publiczność z sali skandowała natomiast w obronie byłego prezydenta "Lech Wałęsa", a pod adresem zakłócających spotkanie: "Wyprowadzić". Kilku młodych mężczyzn z sali wyprowadziła policja.

- Ja jestem przeciwnikiem bijatyk, ale ludzie (uczestnicy spotkania-PAP) zachowali się dzielnie. Nie będą przeszkadzać gówniarze nam w poważnych rozmowach (...) Nie oni będą wynosić, tylko ich będą wynosić - powiedział dziennikarzom Wałęsa. - Ja jestem pokojowo nastawiony, ale nikt nie będzie mi przeszkadzał - dodał były prezydent. Podkreślał, że "się nie wymądrza, nie mówi, że ma rację", a "przyjechał mówić o poważnych rzeczach i szuka rozwiązań". - Nie wolno, ktoś się ma za patriotę, przeszkadzać ludziom w patriotycznym myśleniu - dodał.

MW: Lech Wałęsa nie powinien być honorowym obywatelem Białegostoku

Młodzież Wszechpolska (MW) ogłosiła we wtorek w Białymstoku, że jej działacze zamierzają złożyć projekt uchwały do Rady Miasta ws. pozbawienia Lecha Wałęsy tytułu honorowego obywatela Białegostoku. Zapowiedzieli zbieranie podpisów poparcia w tej sprawie. Potrzeba ich minimum tysiąc.

Według prezesa podlaskiej MW Marcina Zabłudowskiego, Lech Wałęsa "nie powinien stać" jako honorowy obywatel Białegostoku obok takich postaci jak Jan Paweł II czy Józef Piłsudski; w kontekście - mówił Zabłudowski - "działań byłego prezydenta Lecha Wałęsy, w kontekście tego, co przyniosła żona generała Kiszczaka do IPN", a teraz jest "czołową postacią KOD i chce przywracać demokrację", a według MW "demokracja w Polsce nie jest w żaden sposób zagrożona". Zabłudowski mówił też, że honorowy obywatel, to wzór stawiany młodemu pokoleniu, a Lech Wałęsa "nie powinien nim być".

Wałęsa pytany na briefingu prasowym o komentarz do działań MW powiedział: "Niech spróbują. Niech spróbują. Znów dostaną po nosie, jak chcą. Proszę bardzo".

Tadeusz Truskolaski: pomysł Młodzieży Wszechpolskiej to absolutny skandal

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski powiedział Polskiemu Radiu Białystok, że pomysł Młodzieży Wszechpolskiej ws. pozbawienia Lecha Wałęsy honorowego obywatelstwa Białegostoku, to "absolutny skandal". - Lech Wałęsa walczył o polską wolność, jest właściwie symbolem. Są tylko dwa symbole polskości na świecie. To jest święty Jan Paweł II i Lech Wałęsa - powiedział Truskolaski.

Prezydent Białegostoku dodał, że inicjatywę ogłosili "młodzi ludzie, którzy nie pamiętają czasów komuny", więc nie mają "żadnego moralnego prawa oceniać" Lecha Wałęsy. - Odcinam się od tego w stu procentach i apeluję do mieszkańców Białegostoku, aby po prostu ignorowali tego typu apele - dodał Truskolaski. (PAP, aj/ zmj)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok