Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Będzie ciąg dalszy procesu dyrektora Teatru TrzyRzecze

Białystok: Będzie ciąg dalszy procesu dyrektora Teatru TrzyRzecze

3.10.2016, 08:35, akt. 08:35

Fotolia.com
Fotolia.com

W pierwszej instancji Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał Rafała Gawła na 4 lata więzienia m.in. za oszustwa. Wyrok zaskarżyli zarówno obrońcy, jak i prokuratura.

Rafał Gaweł znany jest z walki z propagowaniem faszyzmu i nietolerancji. Gdy Teatr TrzyRzecze mieścił się w Białymstoku (teraz działa w Warszawie), prowadzące go stowarzyszenie składało do tamtejszych prokuratur zawiadomienia o faszystowskich symbolach malowanych w mieście.

Rafał Gaweł uważa proces za zemstę śledczych za nagłośnienie sprawy swastyki

O jednej z takich spraw zrobiło się głośno, gdy w 2013 roku umarzająca postępowanie Prokuratura Rejonowa Białystok-Północ uzasadniła swoją decyzję m.in. tym, że swastyka to niekoniecznie symbol faszyzmu, bo "w Azji jest powszechnie stosowanym symbolem szczęścia i pomyślności". Nagłośniona przez Gawła w mediach taka argumentacja była przedmiotem ożywionej dyskusji i krytyki. Była też badana przez prokuraturę nadrzędną, a autor uzasadnienia miał postępowanie dyscyplinarne (zakończone ostatecznie uniewinnieniem).

Dlatego, gdy ta prokuratura rozpoczęła śledztwo przeciwko Gawłowi, jego żonie i jeszcze jednej osobie, ten uznał to za zemstę śledczych za nagłośnienie sprawy swastyki.

Od początku nie przyznawał się do żadnych zarzutów

Rafał Gaweł od początku nie przyznawał się do żadnych zarzutów. Najpierw było ich osiem, nie związanych z działalnością teatru. Zarzucono mu oszustwa, które oskarżony miałby popełnić w latach 2010-12. W jednym przypadku chodziło o oszustwo na szkodę banku (kwota zarzucanego wyłudzenia to 240 tys. zł), zaś w pięciu kolejnych - o oszustwa na szkodę prywatnych przedsiębiorców, którym oskarżony miał nie zapłacić za odebrane towary (chodzi o kwoty rzędu kilku-kilkudziesięciu tys. zł).

Dwa kolejne zarzuty dotyczyły udaremnienia egzekucji wierzytelności (m.in. w 2006 r.). Wierzyciele to m.in. Urząd Miejski w Suwałkach i Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku, a kwoty wierzytelności przekroczyć miały 20 tys. zł. Kilka miesięcy później listę zarzutów śledczy rozszerzyli o kolejnych sześć związanych z działalnością na szkodę różnych podmiotów - firm i fundacji. Niektóre zarzuty są związane z działalnością stowarzyszenia prowadzącego Teatr TrzyRzecze.

W lipcu sąd skazał Rafała Gawła na 4 lata więzienia

Po trwającym siedem miesięcy procesie, w lipcu Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał Rafała Gawła na 4 lata więzienia, 10-letni zakaz prowadzenia działalności gospodarczej (takiej, o jakiej mowa w zarzutach) oraz 5-letni zakaz pełnienia funkcji w stowarzyszeniach korzystających z publicznych dotacji. Wobec dwóch pozostałych oskarżonych osób zapadły wyroki więzienia w zawieszeniu, również połączone z czasowymi zakazami działalności gospodarczej.

Z wyroku niezadowolone są wszystkie strony; apelacje złożyła bowiem prokuratura i wszyscy obrońcy, w tym dwóch obrońców Rafała Gawła.

Jak wynika z informacji z białostockiego sądu okręgowego, we wszystkich apelacjach podnoszony jest zarzut błędów w ustaleniach sądu pierwszej instancji. Na tej podstawie prokuratura uważa wyroki za zbyt łagodne, dlatego zaskarżyła je w całości na niekorzyść całej trójki oskarżonych.

Obrona chce uniewinnienia albo uchylenia wyroku, ewentualnie - orzeczenia kary łagodniejszej

Obrońcy Rafała Gawła uważają, iż sąd w sposób dowolny i jednostronnie ocenił dowody w sprawie, m.in. przyjął, że oskarżony działał z zamiarem popełnienia przestępstw, oddalił też wnioski o kolejnych świadków obrony i nowy zespół biegłych. Argumentują też, że sąd nie rozważał możliwości odstąpienia od wymierzenia kary lub jej nadzwyczajnego złagodzenia, gdy szkoda została naprawiona w całości lub części, a 4 lata więzienia uważają za wyrok rażąco surowy.

Obrona chce albo uniewinnienia, albo uchylenia wyroku, ewentualnie - orzeczenia kary łagodniejszej (z warunkowym zawieszeniem wykonania). Jeden z nich złożył też wniosek, by sąd apelacyjny w postępowaniu odwoławczym dopuścił dowód z szeregu dokumentów.

Obrońcy pozostałej dwójki chcą albo uniewinnienia, albo uchylenia wyroków i zwrotu sprawy do ponownego rozpoznania sądowi okręgowemu. (PAP, oprac. mm)

Zobacz też:
4 lata więzienia dla dyrektora Teatru TrzyRzecze

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok