Radio Białystok | Wiadomości | Rabusie odkryli niechcący wczesnośredniowieczne cmentarzysko Jaćwingów na Suwalszczyźnie

Rabusie odkryli niechcący wczesnośredniowieczne cmentarzysko Jaćwingów na Suwalszczyźnie

16.12.2016, 14:39, akt. 18:29

Muzeum Okręgowe w Suwałkach, foto: Anna Przybycień
Muzeum Okręgowe w Suwałkach, foto: Anna Przybycień

Rabusie, szukając broni i skarbów, plądrowali jedno z miejsc koło Suwałk. Niechcący przyczynili się do odkrycia wczesnośredniowiecznego cmentarzyska Jaćwingów.

Ich sprawą zajmuje się teraz olsztyńska prokuratura. Śledczy zarekwirowali około 100 znalezisk archeologicznych. Jak mówi dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Jerzy Brzozowski, są one niezwykle cenne. Kolejne odkryli już suwalscy archeolodzy sprawdzając skalę zniszczeń na cmentarzysku.

Z ziemi wydobyto 80 zabytkowych przedmiotów, głównie z brązu. "To zapinki czyli agrafy do spinania szat, bardzo charakterystyczne sprzączki od pasa, szydła. Konkretne przedmioty, które wzbogacą kolekcję muzealną i pomogą archeologom w zgłębianiu pradziejów regionu" - dodaje dyrektor Jerzy Brzozowski. Zapewnia też, że w 2017 roku archeolodzy wrócą na to stanowisko, by dalej je badać.

Cmentarzysko Jaćwingów na Suwalszczyźnie jest najprawdopodobniej bogatsze i ciekawsze od dotychczasowych dwóch odkrytych już wcześniej nad jeziorem Wigry i w Szurpiłach. (rs/mag)Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok