Radio Białystok | Wiadomości | Plany Białostockiego Ośrodka Kultury i Centrum Zamenhofa po połączeniu. "Obawy nie sprawdziły się"

Plany Białostockiego Ośrodka Kultury i Centrum Zamenhofa po połączeniu. "Obawy nie sprawdziły się"

8.02.2017, 17:35, akt. 13.02.2017, 15:09

Plakaty imprez organizowanych przez Białostocki Ośrodek Kultury, fot. Marcin Jakowiak/UM Białystok
Plakaty imprez organizowanych przez Białostocki Ośrodek Kultury, fot. Marcin Jakowiak/UM Białystok

Z Grażyną Dworakowską rozmawia Olga Gordiejew

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dwie siedziby, ale wspólna placówka i wspólne plany na ten rok. Białostocki Ośrodek Kultury i Centrum Ludwika Zamenhofa - miejskie instytucje kultury - od stycznia 2017 roku są połączone i działają pod wspólnym szyldem.

Cele działalności Centrum - w tym propagowanie wielokulturowości i religijnej różnorodności regionu - nadal będą realizowane - zapewniły w środę (8.02) władze miasta i ośrodka.

Pomysł, aby połączyć placówki, zgłosiły w ubiegłym roku władze miasta. Celem było bardziej racjonalnie wykorzystanie potencjału obu placówek i finansowe oszczędności. Według wyliczeń magistratu będzie to kwota 500 tys. zł rocznie.

Białostocki Ośrodek Kultury swoją działalność prowadzi obecnie w dwóch siedzibach: przy ul. Legionowej 5, przy której mieści się Kino Forum i Fama, oraz przy ul. Warszawskiej 19, w dotychczasowym Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Zmianie uległ regulamin organizacyjny oraz struktura BOK.


Głosy przeciw połączeniu

Centrum noszące imię Ludwika Zamenhofa, urodzonego w Białymstoku twórcy języka esperanto, zostało powołane w 2009 r., kiedy w mieście odbył się 94. Światowy Kongres Esperanto. Zaczęło działalność jako oddział BOK, ale rok później stało się samodzielną instytucją.

Pomysł ponownego połączenia instytucji wywołał dyskusję radnych, a także mieszkańców. Pojawiły się głosy, że to likwidacja Centrum. Powstała internetowa petycja w tej sprawie, swój list do władz miasta wystosowali pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku. Rezygnacja z połączenia nie spotkała się jednak z przychylnością radnych, większość zagłosowała przeciw tej uchwale.


Rudnicki: obawy, że CLZ znika, nie sprawdziły się

Zgodnie ze statutem nowej instytucji BOK będzie zajmował się m.in. upowszechnianiem dorobku kulturowego i historycznego związanego z wielokulturowością miasta, idei tolerancji, budowaniem płaszczyzny dialogu kulturowego oraz popularyzowaniem postaci i dzieła Ludwika Zamenhofa.

Jak powiedział na konferencji zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, obawy, że CLZ znika, nie sprawdziły się, a Centrum funkcjonuje jak przedtem.


Obchody Roku Zamenhofa

Dyrektorka BOK Grażyna Dworakowska dodała, że znak CLZ jest na tyle ważny i rozpoznawalny, iż nie mógł zniknąć, do nazwy dodano jedynie Białostocki Ośrodek Kultury. W jej ocenie, obecnie, w związku z ustanowieniem przez UNESCO roku 2017 Rokiem Zamenhofa (w 100. rocznicę jego śmierci - PAP), promocji języka esperanto i postaci Zamenhofa będzie więcej.

Z Grażyną Dworakowską rozmawia Olga Gordiejew

Dyrektorka mówiła, że w ramach obchodów zaplanowano m.in. we współpracy z Białostockim Towarzystwem Esperantystów Polski Kongres Esperantystów, a w Centrum jest dostępna stała wystawa o młodym Zamenhofie i tematyczne warsztaty.


Zmiana wystawy o Zamenhofie i remont kina Forum

Program Centrum - podobnie jak BOK - na rok 2017 był przygotowany w ubiegłym roku, więc wszystkie zaplanowane działania zostaną zrealizowane. Dworakowska powiedziała, że jedynie niektóre zadania mogą być wykonane w mniejszym zakresie ze względu na mniejszy budżet ośrodka, wynoszący w tym roku 5,5 mln zł. Przed fuzją budżet CLZ wynosił ponad 1,2 mln zł, a BOK - ok. 4,6 mln zł.

Wśród wyzwań stojących przed nową instytucją Grażyna Dworakowska i Rafał Rudnicki wymienili m.in. zmianę wystawy o Zamenhofie i remont sali działającego w BOK kina Forum.


Nowe umowy z nowym zakresem obowiązków

W ocenie Dworakowskiej połączenie obydwu instytucji jest dość trudne, bo zmieniła się struktura, powstały nowe działy; zmienia się też zakres obowiązków poszczególnych pracowników. - Wszystko wymaga dużego zastanowienia się i czasu - dodała.

Poinformowała, że wszyscy pracownicy BOK i CLZ otrzymują obecnie tzw. wypowiedzenia zmieniające, czyli nowe umowy z nowym zakresem obowiązków. Trzech pracowników Centrum nie zgodziło się na nowe warunki pracy; natomiast nie zrezygnował żaden pracownik z BOK. Obecnie instytucja zatrudnia w sumie 47 osób.

(PAP, oprac. zmj)

Zobacz też:
Esperantyści zainaugurowali Rok Zamenhofa w Białymstoku
Radni PiS chcą, by tablica Dżigi Wiertowa zniknęła z Białostockiego Ośrodka Kultury
Znika Centrum Zamenhofa, zaczyna działać Muzeum Pamięci Sybiru
"Ludwik animowany" na 157. urodziny twórcy esperanto

źródło: PAP | red: zmj, maj

ZOBACZ TEŻ:


Radni PiS chcą, by tablica Dżigi Wiertowa zniknęła z Białostockiego Ośrodka Kultury

1.02.2017, 18:08

Niewykluczone, że tablica upamiętniająca Dżigę Wiertowa zniknie z budynku Białostockiego Ośrodka Kultury.


Esperantyści zainaugurowali Rok Zamenhofa w Białymstoku

2.01.2017, 07:24

Społecznicy i instytucje kultury zorganizują w Białymstoku wiele wydarzeń poświęconych twórcy języka esperanto.


Znika Centrum Zamenhofa, zaczyna działać Muzeum Pamięci Sybiru

1.01.2017, 09:32

Od 1 stycznia rozpoczną działalność dwie nowe miejskie instytucje kultury: Białostocki Ośrodek Kultury oraz Muzeum Pamięci Sybiru.


Białystok: Nie będzie Roku Ludwika Zamenhofa - radni nie poparli prezydenta

13.12.2016, 07:35

12 radnych było przeciw, a pomysł poparło 11.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński

Bilety na koncert Limp Bizkit w Kownie!Zakład karny w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda
REGION
17.02.2020, 15:44, akt. 20:34

Coraz więcej skazanych pracuje

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok