Radio Białystok | Wiadomości | Uniwersytet Medyczny w Białymstoku edukuje seniorów z psychogeriatrii

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku edukuje seniorów z psychogeriatrii

14.03.2017, 14:31, akt. 17:32

Aktywizacji seniorów oraz edukacji na temat chorób wieku podeszłego ma służyć zainaugurowany we wtorek (14.03) w Białymstoku Uniwersytet Profilaktyki Psychogeriatrycznej. To projekt edukacyjny Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

UMB edukuje seniorów z psychogeriatrii, fot. Marcin Jakowiak, źródło UM Białystok
UMB edukuje seniorów z psychogeriatrii, fot. Marcin Jakowiak, źródło UM Białystok

Uniwersytet Medyczny edukuje seniorów z psychogeriatrii - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


37 seniorów weźmie udział w zajęciach

W zajęciach ze specjalistami będzie brało udział 37 seniorów, którzy już wcześniej uczestniczyli w innym przedsięwzięciu edukacyjnym uczelni - Uniwersytecie Zdrowego Seniora. Teraz będą chodzić na wykłady z psychogeriatrii - poświęcone problemom zaburzeń psychicznych u osób starszych. Dotychczas nie ma formalnie wydzielonej odrębnej specjalizacji pod nazwą psychogeriatria. 

"Edukacja na temat chorób, które wiążą się ze starzeniem, jest ważna i potrzebna"

Podczas spotkań seniorzy poznają najczęstsze zaburzenia psychiczne u osób powyżej 60. roku życia, choroby neurodegeneracyjne, np. chorobę Alzheimera. Będzie też mowa m.in. o prawach pacjenta psychiatrycznego - poinformował PAP koordynator projektu dr Mateusz Cybulski z UMB. 

Jak dodał, społeczeństwo, nie tylko w Polsce, starzeje się, seniorów będzie przybywać, dlatego edukacja na temat chorób, które wiążą się ze starzeniem, jest ważna i potrzebna. Podkreślił przy tym, że według danych demograficznych i epidemiologicznych w ciągu najbliższych dziesięciu lat seniorzy powyżej 60. roku życia stanowić będą około jednej trzeciej społeczeństwa. 

"Psychogeriatria" dr. Mateusza Cybulskiego 

Dr Cybulski jest współautorem wydanej w marcu książki pt. "Psychogeriatria" (wspólnie z prof. Elżbietą Krajewską-Kułak i dr. hab. Napoleonem Waszkiewiczem z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz prof. Kornelią Kędziorą-Kornatowską z Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy). Książka jest podręcznikiem dla lekarzy, studentów medycyny albo psychologii) z zakresu psychiatrii, psychologii i rehabilitacji osób starszych. 

"Zaburzenia psychiczne występują u 12–50 proc. osób w podeszłym wieku. Do najczęściej występujących należą: depresja, zaburzenia świadomości, otępienie, lęk i psychozy, do często niedocenianych problemów należą te związane z funkcjonowaniem ogólnym, seksualnością oraz procesem umierania wśród osób starszych" - czytamy w przedmowie do książki "Psychogeriatria". 

Depresja u osób starszych

Zdaniem Cybulskiego za mało się mówi o depresji wśród osób starszych, której sprzyja samotność, siedzenie w domu, brak czy ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi, ale też wdowieństwo. Problemem są też inne choroby - często seniorzy mają po kilka chorób, w tym przewlekłe, w związku z tym przyjmują za dużo leków jednocześnie, co też stanowi problem (tzw. politerapia). 

"Chcemy edukować i podnosić świadomość seniorów przez ich aktywizację społeczną" - zadeklarował koordynator projektu. Zaznaczył, że także dzięki realizowanym przez uczelnię projektom seniorzy wychodzą z domu, nawiązują przyjaźnie, spotykają się ze sobą i nie są samotni. 

Opieka nad osobami starszymi nieodłącznie wiąże się z umiejętnością dialogu. Uważna obserwacja, zebranie wywiadu oraz leczenie osób starszych muszą być skorygowane o zmiany fizjologiczne i patologiczne, występujące w procesach starzenia się ciała, w tym mózgu.

Bezpłatne zajęcia poprowadzą specjaliści z UMB

Do czerwca odbędzie się 11 wykładów w ramach Uniwersytetu Profilaktyki Psychogeriatrycznej, które prowadzą specjaliści z UMB. Udział w nich jest bezpłatny. Projekt finansuje Urząd Miejski w Białymstoku.

źródło: bialystok.pl, PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Studenci z Białegostoku najlepiej w Polsce zdali Lekarski Egzamin Końcowy

6.03.2017, 19:41

Studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku okazali się znów najlepsi w kraju. Lepiej od kolegów z innych uczelni w Polsce zdali Lekarski Egzamin Końcowy.


Samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie na utworzenie Dziennego Domu "Senior +" oraz Klubu "Senior +"

2.03.2017, 07:08

300 tys. zł na utworzenie Dziennego Domu "Senior +" oraz 150 tys. zł na Klub "Senior +" to wysokość dofinansowania, o jakie mogą ubiegać się samorządy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.


Seniorzy w Łomży mają nowe miejsce spotkań - otwarto Dom Dziennego Pobytu Senior-Wigor

15.02.2017, 16:03

Zajęcia kulinarne, plastyczne, spotkania z dietetykiem i psychologiem oraz fachowa opieka pielęgniarska - z tego wszystkiego można już korzystać w Dziennym Domu Pobytu Senior-Wigor w Łomży.


Specjaliści dyskutowali o chorobie Alzheimera na konferencji "Oblicza Otępienia"

17.09.2016, 16:33

Choroba Alzheimera dotyka prawie co trzecią osobę w wieku 70-80 lat.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

Jesień w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
MÓWI SIĘ
22.09.2020, 15:33, akt. 16:12

Koniec lata i początek jesieni


Jesus Imaz - źródło: screen pomeczowej rozmowy
JAGIELLONIA
21.09.2020, 17:31, akt. 22.09.2020, 10:41

Jesus Imaz: złe miesiące są już za mną [wideo]źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok