Radio Białystok | Wiadomości | Latem ma być podpisana umowa na budowę S61 Via Baltica Suwałki-Budzisko

Latem ma być podpisana umowa na budowę S61 Via Baltica Suwałki-Budzisko

24.03.2017, 16:14, akt. 16:19

Latem GDDKiA w Białymstoku chce podpisać umowę z wykonawcą budowy odcinka S61 Via Baltica od Suwałk do granicy z Litwą w Budzisku. Najtańszą ofertę w przetargu - ok. 605 mln zł - złożyło włosko-szwajcarskie konsorcjum z liderem - Impresa Pizzarotti.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Oferty na budowę od 608 do 914 mln zł

W piątek (24.03) otwarto przetargowe oferty. O kontrakt ubiega się dziewięciu oferentów. Najwyższą ofertę w wysokości 914 mln zł, która jest o 309 mln zł droższa od najtańszej, złożyła włoska firma Astaldi - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku Rafał Malinowski.

Odcinek z Suwałk do Budziska ma mieć 24,2 km

Odcinek Via Baltica od Suwałk do Budziska, wraz z obwodnicą miejscowości Szypliszki, ma mieć 24,2 km. Będzie - podobnie jak cała planowana Via Baltica - drogą ekspresową wykonaną w technologii betonu cementowego. Planowane są dwa tzw. węzły drogowe: Suwałki Północ oraz Szypliszki (wraz z obwodnicą Szypliszek), przewidziane są cztery miejsca obsługi podróżnych. 

W ramach inwestycji ma być również przebudowana już istniejąca sieć dróg w zakresie dotyczącym kolizji z przyszłą ekspresówką, powstaną również drogi dojazdowe - informowali wcześniej drogowcy.

Realizacja inwestycji ma trwać około 2,5 roku

S61 z Suwałk do Budziska ma powstać do 2020 r. W ciągu dziesięciu miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą ma powstać projekt tej inwestycji, wykonawca powinien również uzyskać zezwolenie na realizację tej drogi. Wszystkie startujące w przetargu firmy zaproponowały najkrótszy możliwy czas realizacji, ok. 2,5 roku.

Cena oraz czas wykonania są dwoma głównymi kryteriami branymi pod uwagę w wyborze wykonawcy.

Jak wcześniej podawała GDDKiA, inwestycja będzie realizowana ze środków UE; jest umowa na dofinansowanie tego przedsięwzięcia ze środków programu CEF (Connect Europe Facility).

S61 to jedna z części Via Baltica

Droga S61 ma stanowić jedną z polskich części trasy Via Baltica, czyli połączenia krajów nadbałtyckich z południową Europą. W Ostrowi Mazowieckiej ma odbijać na północ w stronę Łomży, Szczuczyna, Ełku i Suwałk, do granicy Polski z Litwą w Budzisku. Tam będzie się łączyć z litewską drogą A5 w stronę Kowna, a stamtąd do Rygi na Łotwie.

Trwa budowa obwodnicy Suwałk, która również jest fragmentem Via Baltica.

Wkrótce kolejne przetargi na fragmenty Via Baltica

Jeszcze w marcu - jak zapowiedział w ostatnich dniach wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit - ma być ogłoszony przetarg na budowę w ciągu S61 Via Baltica obwodnicy Łomży (z podziałem na dwa zdania).

W kwietniu mają być natomiast otwarte oferty w dwóch ogłoszonych w lutym 2017 r. przetargach na fragmenty Via Baltica na podlaskich odcinkach na północ od Łomży: od węzła Kolno do Szczuczyna (łącznie 34,5 km). Chodzi o zadania: węzeł Kolno -Stawiski (16,4 km) oraz Stawiski-Szczuczyn (18 km).

Z węzłem Kolno w przyszłości ma się łączyć zarówno obwodnica Łomży, jak i mająca powstać druga nitka już istniejącej obwodnicy Szczuczyna. W marcu GDDKiA podała listę pięciu firm i konsorcjów, które chcą zaprojektować i zbudować drugą nitkę szczuczyńskiej obwodnicy oraz zaproponowane przez nie przetargowe ceny; formalnie przetargu jeszcze nie rozstrzygnięto.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W marcu będzie ogłoszony przetarg na obwodnicę Łomży

20.03.2017, 15:53

W najbliższych dniach będzie ogłoszony przetarg na obwodnicę Łomży, kolejny z fragmentów przyszłej trasy S61 Via Baltica - powiedział w poniedziałek (20.03) w Knyszynie wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.


Via Baltica powstanie w terminie - zapewnia poseł Lech Kołakowski

18.10.2016, 19:32

Finansowanie budowy trasy Via Baltica jest zagwarantowane, powstanie też obwodnica Łomży - zapewnia poseł Lech Kołakowski.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Wycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok