Radio Białystok | Wiadomości | Pierwsza skarga ws. sieci szkół wpłynęła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku

Pierwsza skarga ws. sieci szkół wpłynęła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku

5.04.2017, 19:22, akt. 20:34

Pierwsza skarga na opinię podlaskiego kuratora oświaty ws. sieci szkół wpłynęła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. Skargę złożyła gmina Zbójna, która nie zgadza się z uwagami kuratora do uchwały ws. zmian w organizacji szkół na jej terenie. 

Fotolia.com
Fotolia.com

Gmina Zbójna nie zgadza się z uwagami kuratora do uchwały

W środę (5.04) Wojewódzki Sąd Administracyjny potwierdził wpłynięcie takiej skargi. Zgodnie z procedurą została ona złożona za pośrednictwem kuratorium, które dołączyło również swoją odpowiedź na skargę. Termin rozpoznania skargi nie został jeszcze wyznaczony; na razie sąd wydał zarządzenie o konieczności uzupełnienia braków formalnych przez samorząd Zbójnej. 

O zaskarżeniu opinii ws. sieci szkół poinformowało w ubiegłym tygodniu Podlaskie Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Instytucja uważa, że proponowane przez samorząd rozwiązania są niezgodne z prawem. 

Gmina Zbójna, gdzie działają obecnie trzy szkoły podstawowe i jedno gimnazjum, w ramach nowej sieci szkół chce wygasić gimnazjum, a pozostawić szkoły podstawowe. Jednak ze względów ekonomicznych - jak tłumaczyła wcześniej gmina - przez rok dwie szkoły podstawowe działałyby w strukturze klas 1-6, a uczniowie z klas 7-8 dojeżdżali do szkoły podstawowej w Zbójnej. Zdaniem gminy, takie rozwiązanie pozwoliłoby na łagodniejsze przejście przez reformę. 

Jednak z tym rozwiązaniem nie zgodziło się kuratorium mówiąc, że jest ono niezgodne z prawem. Dlatego rada gminy Zbójna zdecydowała się na zaskarżenie go do sądu. 

Zambrów przygotowuje skargę do sądu 

W przygotowaniu jest też skarga miasta Zambrów, jednak jak dotąd nie dotarła do kuratorium - poinformowało w środę Podlaskie Kuratorium Oświaty. 

Zambrów chce, aby do wygaszanego gimnazjum przenieść siedzibę jednej ze szkół podstawowych, która działałaby tam od września 2018 roku. Z takim rozwiązaniem nie zgodziło się kuratorium, uważając, iż przeniesienie siedziby szkoły podstawowej do jeszcze działającego gimnazjum (przestaną istnieć w 2019 roku) może wiązać się z dwuzmianowością w szkole, a kuratorium zależy na jednozmianowości. 

Z tą decyzją nie zgadzają się władze Zambrowa i - jak informowały w ubiegłym tygodniu - przygotowują skargę do sądu. 

Ponieważ te dwa samorządy nie podejmą ostatecznych uchwał ws. sieci szkół na ich terenach, nastąpią "przekształcenia z mocy ustawy". Kuratorka wyjaśniła wcześniej, że jeśli samorząd nie podejmie uchwały, to w innej formie musi zakomunikować, jak będzie wyglądała sieć szkół na jego terenie. 

Powiat kolneński i gmina Nowinka nie przesłały uchwał do opinii 

W sumie do podlaskiego kuratorium powinno było wpłynąć 135 uchwał intencyjnych ws. nowej sieci szkół, dostarczono 133 uchwały i wszystkie one otrzymały opinię pozytywną lub pozytywną warunkową. 

Uchwał do opinii nie przesłały dwa samorządy: powiat kolneński i gmina Nowinka. Władze powiatu uważają, że nie muszą podejmować takiej uchwały, bo zmiany nie dotyczą szkół, które prowadzi samorząd. Natomiast gmina Nowinka nie podjęła uchwały o nowej sieci szkół, ponieważ czeka na decyzję Ministerstwa Edukacji Narodowej ws. zażalenia na brak zgody kuratorium na likwidację jednej ze szkół.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podstawówka nr 1 w Łapach w dwóch budynkach - rodzice wybiorą, gdzie poślą dzieci

31.03.2017, 17:07

Radni Łap nie dopuścili do głosowania obywatelskiego projektu uchwały w sprawie dalszego losu Szkoły Podstawowej nr 1.


Dwa podlaskie samorządy zaskarżą opinie kuratora ws. sieci szkół

30.03.2017, 19:53

Dwa samorządy w Podlaskiem nie zamierzają podjąć uchwał w sprawie nowej sieci szkół, które muszą dostosować do wymogów reformy oświaty.


Nauczyciele w Podlaskiem przyłączają się do ogólnopolskiego strajku ZNP

31.03.2017, 07:23

Sprzeciwiają się reformie oświaty, temu w jakim tempie jest wprowadzania. Chcą też podwyżek płac. W piątek (31.03) w całym kraju - również w województwie podlaskim - trwa strajk nauczycieli.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP DYPTYK


Widzew Łódź - Jagiellonia Białystok, 3.02.2023, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
3.02.2023, 23:30, akt. 4.02.2023, 00:01

Bartosz Bida: Ten punkt trzeba szanować [wideo]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok