Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości - Trybunał Konstytucyjny: Rozporządzenie uchylające utworzenie gminy Grabówka jest niekonstytucyjne

Trybunał Konstytucyjny: Rozporządzenie uchylające utworzenie gminy Grabówka jest niekonstytucyjne

1.06.2017, 15:04, akt. 18:07

Rozporządzenie z grudnia 2015 r., które uchyliło wcześniejszą decyzję o utworzeniu od 1 stycznia 2016 r. dwóch gmin: Szczawa i Grabówka, jest niezgodne z konstytucją - orzekł w czwartek (1.06) Trybunał Konstytucyjny. Jak wskazał, nie było konsultacji ws. tego rozporządzenia.

fot.: Wojciech Szubzda
fot.: Wojciech Szubzda

Rozporządzenie zaskarżyli posłowie PO

Rozporządzenie zaskarżyła w marcu do TK grupa posłów Platformy Obywatelskiej. Wskazywali oni, że zarówno powołanie gminy, zmiana jej granic, czy likwidacja, są oddzielnymi decyzjami administracyjnymi, w określonej procedurze i każda z takich decyzji wymaga przeprowadzenia odrębnych konsultacji z mieszkańcami. W ocenie posłów PO wyrok ten oznacza powrót do procedury tworzenia obu nowych gmin.

Wcześniejsze przeprowadzenie konsultacji dotyczących wydania rozporządzenia o utworzeniu gmin Szczawa i Grabówka nie usprawiedliwia tego, że Rada Ministrów nie skonsultowała uchylenia tego rozporządzenia z mieszkańcami. Konsultacje dotyczące utworzenia gmin były przeprowadzone w innym celu niż ten, który zamierzano osiągnąć, wydając rozporządzenie uchylające - wskazał w czwartek Trybunał w uzasadnieniu wyroku.

Jak przypomniał TK, rozporządzenie uchylające datowane jest na 28 grudnia 2015 r. 

- Oznacza to, że zostało wydane tuż przed zaplanowanym na 1 stycznia 2016 r. wejściem w życie rozporządzenia o utworzeniu gmin Szczawa i Grabówka - zaznaczono w komunikacie Trybunału wydanym po czwartkowym wyroku.

Według TK "takie działanie prawodawcze Rady Ministrów budzi wątpliwość co do jego zgodności z zasadą budowania zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa". "Wszystkie te nieprawidłowości trybu wydania rozporządzenia uchylającego sprawiły, że Trybunał orzekł o niekonstytucyjności tego rozporządzenia" - zaznaczono w komunikacie.

TK rozpatrzył tę sprawę w składzie trzech sędziów. Przewodniczącym składu był sędzia Michał Warciński, zaś w składzie znaleźli się sędziowie: Zbigniew Jędrzejewski oraz będący sprawozdawcą Mariusz Muszyński.

Skarga PO tylko w kwestii formalnej

Poseł PO - a w poprzednim rządzie szef resortu administracji i cyfryzacji - Andrzej Halicki mówił w marcu, że skarga do Trybunału nie dotyczy kwestii merytorycznych, tylko formalnych. 

Zgodnie z orzecznictwem TK, uważamy że naruszenie trybu podejmowania decyzji, a więc tylko ta strona formalna, czyli brak konsultacji społecznych, powinno być obiektywnie ocenione przez sędziów Trybunału od strony wyłącznie formalnej, wyłącznie prawnej - mówił poseł PO Andrzej Halicki.

W czwartek inny z wnioskodawców Arkadiusz Myrcha (PO) powiedział, że w jego ocenie obecnie po wyroku TK "status gmin będzie taki, jak przed wydaniem rozporządzenia" uznanego za niekonstytucyjne.

Wyrok ten przywraca decyzję o utworzeniu tych gmin, wojewoda ma obowiązek realizować rozporządzenie o utworzeniu gmin - ocenił zaś po wyroku Andrzej Halicki.

Był szef resortu administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki dodał, że wyrok oznacza też "bardzo mocną podstawę prawną do następnych kroków, być może nawet odszkodowawczych" w związku z różnymi decyzjami zapadłymi w odniesieniu do tych miejscowości w ciągu ostatniego półtora roku.

O uznanie rozporządzenia z 28 grudnia 2015 r. za zgodne z konstytucją w stanowisku do TK z kwietnia br. wnosił Prokurator Generalny.

Grabówka miała odłączyć się od Supraśla 1 stycznia 2016 roku

Podbiałostocka gmina Grabówka miała powstać 1 stycznia 2016 r., poprzez wydzielenie z gminy Supraśl. Kilka miesięcy wcześniej (28 lipca 2015 r.) taką decyzję podjął rząd ówczesnej premier Ewy Kopacz i rozpoczęły się przygotowania administracyjne oraz prawne do działalności nowego samorządu.

Premier Beata Szydło zmieniła decyzję poprzedników

Tuż przed końcem 2015 roku premier Beata Szydło podpisała rozporządzenie, które decyzję poprzedników uchyliło. W uzasadnieniu rozporządzenia uchylającego decyzję poprzedniego rządu było m.in. powołanie się na wyniki gminnych referendów, przeprowadzonych w ramach konsultacji społecznych przed decyzją poprzedniego rządu, oraz na negatywne opinie dot. planowanych podziałów.

- Uchylenie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 lipca 2015 r. ma mniejsze skutki społeczne niż utworzenie z dniem 1 stycznia 2016 r. gminy Szczawa i gminy Grabówka. Skutki społeczne zostaną zmniejszone poprzez uwzględnienie woli mieszkańców, która została wyrażona w drodze referendum - pisano wówczas w uzasadnieniu rozporządzenia RM.

Pojawił się tam też argument negatywnego wpływu na sytuację finansową i gospodarczą okrojonych gmin Supraśl i Kamienica, odłączenia od nich nowych gmin. 

- W następstwie dokonanego podziału powstałyby jednostki samorządu terytorialnego o zmniejszonych dochodach oraz potencjale rozwojowym - głosiło to uzasadnienie.

Protesty na rondzie w Grabówce

Po zapowiedziach rządu o planach cofnięcia decyzji poprzedników przedstawiciele miejscowości, które miały wejść w skład gm. Grabówka zaczęli akcję protestacyjną, m.in. pikiety na drodze prowadzącej do przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach (niedawno sąd nieprawomocnie uniewinnił organizatorów tych akcji).

W marcu ub. roku doprowadzili też do referendum ws. odwołania burmistrza Supraśla. Głosowanie nie było jednak wiążące - nie została osiągnięta wymagana prawem frekwencja.

źródło: PAP | red: wsz


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok	dla telefonów z iOS
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei


ZNAJDŹ NAS
Polskie Radio Białystok na Facebook
Polskie Radio Białystok na X
Polskie Radio Białystok na YouTube
Polskie Radio Białystok na Instagram


Źródło: jagiellonia.pl/ fot. Kamil Świrydowicz
SPORT
27.10.2025, 08:28, akt. 09:33

Sędziowie meczu między Górnikiem Zabrze a Jagiellonią Białystok zostali zawieszeni

Obrady Sejmiku Województwa Podlaskiego, 27.10.2025, fot. Renata Reda
SAMORZĄD
27.10.2025, 10:50, akt. 14:55

Wsparcie Xylopolis, apel do PE, podwyżka dla marszałka i dyplomy za Perły. Obraduje Sejmik

Wigry Suwałki pokonały Olimpię Elbląg 4:1, 26.10.2025, fot. Wigry Suwałki/Facebook
SPORT
27.10.2025, 05:26, akt. 13:39

Sportowy weekend: Jaga przegrywa, BAS wygrywa, trzy zwycięstwa w III lidze


fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
27.10.2025, 13:09, akt. 13:24

Budżet Obywatelski Białegostoku. Zobacz, jakie projekty wybrali mieszkańcy

Źródło: mat. pras.
WARTO TAM BYĆ
27.10.2025, 11:45, akt. 11:55

Razem dla bezpieczeństwa. Spotkanie edukacyjne i szkolenie w Bielsku Podlaskim

Robot chirurgiczny w łomżyńskim szpitalu, źródło: Szpital Wojewódzki w Łomży
ŁOMŻA
27.10.2025, 11:28, akt. 11:37

Sprawniejsze operacje, pacjenci szybciej w domu. Szpital w Łomży ma nowy sprzęt


Dzień Wszystkich Świętych, fot. Joanna Szubzda
ŁOMŻA
27.10.2025, 07:35, akt. 07:46

Wszystkich Świętych tuż tuż. Zmiany w organizacji ruchu w Łomży

źródło: stock.adobe.com
KOLNO
27.10.2025, 07:19, akt. 09:40

Aktywny Maluch w Kolnie. Miejski żłobek z rządowej dotacji

Bloki w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda
BIAŁYSTOK
27.10.2025, 12:35, akt. 12:59

Tanieją mieszkania w Białymstoku. Dużo jednak zależy od lokalizacji


Jubileusz 20-lecia Akademii Supraskiej, fot. Anna Petrovska
REGION
Audio
27.10.2025, 10:15, akt. 10:44

Akademia Supraska świętuje jubileusz 20-lecia istnienia

Górnik Zabrze - Jagiellonia Białystok, 26.10.2025, fot. Jerzy Kułakowski
JAGIELLONIA
26.10.2025, 06:31, akt. 20:05

Koniec pięknej serii! Jagiellonia przegrywa na wyjeździe z Górnikiem Zabrze [link do transmisji]

Uroczystości w Suchowoli w 41. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, 26.10.2025, fot. Grzegorz Pilat
SUCHOWOLA
Audio
26.10.2025, 15:23, akt. 15:37

41. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystości w Suchowoli [zdjęcia]


Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok, 13.09.205, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
26.10.2025, 21:53, akt. 21:59

Adrian Siemieniec: Emocje są duże, rozczarowanie ogromne

Źródło: GOK Narewka
KULTURA
Audio
26.10.2025, 17:57, akt. 18:05

Zakończył się pierwszy Festiwal Filmów Dokumentalnych NarewkaDok. Znamy laureatów

fot. Iza Kosakowska
MÓWI SIĘ
26.10.2025, 15:44, akt. 16:00

Pieniądze na komputery do gminnych bibliotek. Ale tylko dla najuboższych


Budżet Obywatelski gminy Sokółka, 28.10.2024
SOKÓŁKA
26.10.2025, 14:50, akt. 14:56

Budżet Obywatelski w Sokółce. Jakie projekty wybrali mieszkańcy?

Spacer dla zdrowia w Białymstoku, 26.10.2025, fot. Renata Reda
BIAŁYSTOK
Audio
26.10.2025, 14:26, akt. 14:44

Nie ma złej pogody na spacer dla zdrowia. Przekonało się o tym ponad 300 osób [zdjęcia]

Dramatycznie niski poziom wody w Narwi w Nowogrodzie, 3.07.2025, fot. Paweł Wądołowski
REGION
26.10.2025, 13:36, akt. 13:47

Narew w Nowogrodzie. Nie będzie już ujemnych stanów wody


źródło: GDDKiA
KOLNO
26.10.2025, 11:52, akt. 11:56

Mieszkańcy Kolna mogą wskazać przebieg ostatniego odcinka obwodnicy - trwają konsultacje społeczne

Odblaski ratują życie, fot. Katarzyna Cichoń
REGION
26.10.2025, 07:57, akt. 09:10

Podlaskie podstawówki świecą przykładem. Uczniowie walczą o tytuł "Odblaskowej Szkoły"

Nowa siedziba posterunku policji w Krynkach, źródło: sokolka.policja.gov.pl
POLICJA
26.10.2025, 07:56, akt. 08:46

Policjanci w Krynkach pełnią już służbę w nowej siedzibie


źródło: Facebook Mariusz Gołaszewski
REGION
26.10.2025, 07:54, akt. 08:59

Podworska stajnia w Pietkowie Drugim odzyska dawny blask

Akcja "Oddaj rower", fot. Marcin Gliński
WARTO WIEDZIEĆ
25.10.2025, 07:52, akt. 08:56

Oddaj rower i pomóż wychowankom domów dziecka

Model rekonstrukcji człowieka wyprostowanego - Homo erectus, źródło: Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze
A TO CIEKAWE!
Audio
25.10.2025, 09:20, akt. 09:54

Spotkaj swojego przodka! Homo erectus już w Białymstoku


Fot. Wojciech Szubzda
KOLEJ
25.10.2025, 09:05, akt. 09:18

Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów POLREGIO

Fot. Wojciech Szubzda
PROKURATURA
Audio
25.10.2025, 08:03, akt. 09:02

Prokuratura ponownie umorzyła śledztwo ws. użycia broni hukowej przez funkcjonariuszkę SG

źródło: zubroffka.pl
25.10.2025, 18:36, akt. 18:41

Blisko 1,4 tys. filmów krótkometrażowych zgłoszonych na tegoroczny festiwal "Żubroffka”


Jastrząb, źródło: UwB
NAUKA
25.10.2025, 18:15, akt. 18:33

Naukowcy z UwB wykryli wysoką śmiertelność jastrzębi w Puszczy Białowieskiej

źródło: stock.adobe.com
REGION
25.10.2025, 16:00, akt. 16:09

Jest raport białostockiego GUS-u dotyczący budżetów domowych podlaskich rodzin za rok 2024

Pożar w Podlaskim Ogrodzie Botanicznym w Korycinach, 23.10.2025, fot. Przemysław Trochimiak, Łukasz Charlak/OSP Drohiczyn
POŻAR
Foto
25.10.2025, 07:15, akt. 14:14

Pożar w ogrodzie botanicznym w Korycinach [zdjęcia]


Mieszkańcy gminy Grabówka uczyli się, jak działać w sytuacjach kryzysowych, 25.10.2025, fot. Marcin Gliński
REGION
Audio
25.10.2025, 13:35, akt. 14:08

Gmina Grabówka gotowa na wszystko. Mieszkańcy uczyli się, jak działać w sytuacjach kryzysowych

Rozbiórka drewnianych domów przy ul. Suchowolca w Białymstoku, 8.10.2025, fot. Ryszard Minko
BIAŁYSTOK
25.10.2025, 11:16, akt. 11:30

Prokuratura wszczęła śledztwo, w sprawie rozbiórki zabytkowych domów w Białymstoku

Fotolia.com
WARTO WIEDZIEĆ
Audio
25.10.2025, 10:19, akt. 11:16

W ten weekend śpimy godzinę dłużej! Zmiana czasu na zimowy


87. Wszechnica Biebrzańska, 25.10.2025, fot. Paweł Wądołowski
WARTO TAM BYĆ
Audio
25.10.2025, 08:41, akt. 14:41

Dokąd wędrują łosie i żubry? O tym na 87. Wszechnicy Biebrzańskiej

Jabłonie, grusze, śliwy - Wigierski Park rozdawał sadzonki dawnych odmian, 25.10.2025, fot. Iza Kosakowska
SUWAŁKI
Audio
25.10.2025, 07:29, akt. 15:24

Jabłonie, grusze, śliwy - Wigierski Park rozdawał sadzonki dawnych odmian

Galeria im. Tamary Sołoniewicz w Narewce, fot. Michał Stepaniuk
KULTURA
25.10.2025, 07:41, akt. 07:47

Narewka stolicą kina dokumentalnego. Trwa festiwal filmowy im. Tamary Sołoniewicz




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok