Radio Białystok | Wiadomości | Czy seniorzy czytają ze zrozumieniem ulotki leków? Konferencja "Wspieranie zdrowia" w Białymstoku

Czy seniorzy czytają ze zrozumieniem ulotki leków? Konferencja "Wspieranie zdrowia" w Białymstoku

13.06.2017, 19:26, akt. 20:14

Kilka leków branych jednocześnie może powodować reakcje niepożądane, dlatego należy to konsultować z lekarzem, a ponadto czytać ze zrozumieniem ulotki do leków - mówili we wtorek (13.06) w Białymstoku specjaliści podczas konferencji o bezpieczeństwie zdrowia seniorów.

Fot. K. Cichoń
Fot. K. Cichoń

Czy seniorzy ze zrozumieniem czytają ulotki leków? Konferencja "Wspieranie zdrowia" w Białymstoku - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Konferencję zorganizowano na wydziale nauk o zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i połączono z zakończeniem zajęć na Uniwersytecie Zdrowego Seniora oraz Uniwersytecie Profilaktyki Psychogeriatrycznej.

Edukacja zdrowotna i integracja seniorów

To wykłady, których głównym celem jest edukacja zdrowotna seniorów. Drugi cel zajęć to integracja w ich środowisku.

Kierownik Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Barbara Bień powiedziała, że ludzie wierzą, że pigułka zapewni im życie "wspaniałe bez dolegliwości", ale z drugiej strony wiadomo, że każdy lek jest trucizną, ma uboczne działania, może wchodzić w interakcje z innymi lekami.

Chciałabym uczulić naszych słuchaczy na to, żeby byli krytyczni wobec reklam leków, żeby byli bardziej współpracujący ze swoim lekarzem, żeby czuli się zobowiązani do tego, żeby dyskutować o leczeniu, ponieważ wtedy efekt terapii jest znacznie lepszy - powiedziała Barbara Bień.

Dodała, że gdy pacjent wykazuje taką czujność, to nie lekceważy objawów, wcześniej zgłasza się do lekarza.

Ostrożnie z lekami bez recepty

Prof. Barbara Bień mówiła, że należy uważać m.in. na suplementy diety, niesterydowe leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe sprzedawane bez recepty, leki uspokajające, które - jak powiedziała - "wchodzą w interakcje z już stosowanymi lekami i mogą powodować bardzo nieprzyjemne dolegliwości". Wyjaśniła, że chodzi np. o objawy, które trudno potem lekarzowi przypisać jakiejś chorobie, szuka się wtedy kolejnej choroby, a np. wystarczyłoby odstawić jakiś lek i rozwiązać problem. Dodała także, że nadużywając leków, możemy uszkodzić śluzówkę jelita, doprowadzić do krwawień z przewodu pokarmowego, anemii, wrzodów, chorób układu krążenia.

"Każdy lek jest trucizną. Trzeba stosować je w sposób odpowiedzialny"

"Każdy lek jest trucizną. Trzeba stosować je w sposób odpowiedzialny, ale trzeba. Po to są, żeby je stosować, tylko musi to być rzeczywiście udokumentowane" - dodała. Według prof. Bień, lekarzom podczas wizyt brakuje czasu na edukowanie pacjentów w tych sprawach, jednak ten czas - uważa profesor - powinien się znaleźć.

Podkreśliła, że niedobra jest sytuacja, w której senior leczy się u kilku specjalistów i każdy z nich wypisuje swoje leki.

Po 85. roku życia radziłabym znaleźć dobrego geriatrę i słuchać jednego lekarza. Ponieważ takie podejście wielospecjalistyczne jest bardziej skoncentrowane na chorobie - i to multiplikuje ilość przepisywanych leków - aniżeli na pacjencie, bo liczy się jego dobre samopoczucie i w miarę kontrolowane bóle czy dolegliwości, z którymi niestety trzeba iść w tę starość - dodała prof. Barbara Bień.

Ulotki napisane skomplikowanym językiem 

Prof. Halina Car, która kieruje Zakładem Farmakologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, mówiła, że seniorzy częściej niż inni pacjenci czytają ulotki z informacją o leku, ale powinni wiedzieć, na co zwracać uwagę, tymczasem ulotki są napisane trudnym językiem. Zaznaczyła, że trudno jest np. ocenić, czy określone działania niepożądane mogą wystąpić udanej osoby, jak je rozpoznać i co zrobić, gdy to się stanie.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Warsztaty szycia chirurgicznego czy sporządzania leków – dzień otwarty na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

18.05.2017, 07:50

Zwiedzający mogą zobaczyć eksponaty pobliskiego Muzeum Historii Medycyny, a zainteresowani studiowaniem wziąć udział w spotkaniu rekrutacyjnym.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk
fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
27.10.2020, 18:13, akt. 28.10.2020, 07:24

Śmiertelny wypadek między Kolnem a Piszemfot. Sylwia Krassowska
BIAŁYSTOK
27.10.2020, 13:57, akt. 28.10.2020, 09:42

Zmarł ksiądz Czesław Gładczukźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok