Radio Białystok | Wiadomości | Czołgi, rosomaki i rekonstrukcje – VII Podlaski Piknik Militarny w Ogrodniczkach [zdjęcia, wideo]

Czołgi, rosomaki i rekonstrukcje – VII Podlaski Piknik Militarny w Ogrodniczkach [zdjęcia, wideo]

autor: Renata Reda

17.06.2017, 10:10, akt. 21:55

To największa taka plenerowa impreza w województwie podlaskim i jedna z większych w Polsce. W Ogrodniczkach odbywa się Podlaski Piknik Militarny "Misja Wschód".

Piknik Militarny "Misja Wschód 2017", fot. Joanna Żemojda
Piknik Militarny "Misja Wschód 2017", fot. Joanna Żemojda

Na VII Podlaskim Pikniku Militarnym w Ogrodniczkach prezentuje się wiele grup rekonstrukcyjnych - relacja Renaty Redy

Z organizatorem Misji Wschód Wojciechem Hernikiem i dyrektorem Muzeum Wojska w Białymstoku Robertem Sadowskim rozmawia Renata Reda

Na VII Podlaskim Pikniku Militarnym w Ogrodniczkach można zobaczyć dioramę żołnierzy niemieckich z okresu II wojny światowej - relacja Renaty Redy

Na VII Podlaskim Pikniku Militarnym w Ogrodniczkach żołnierze prezentują sprzęt polskiego wojska - relacja Renaty Redy

W "Misji Wschód" bierze udział blisko 900 rekonstruktorów z kraju i zagranicy - relacja Renaty Redy

Podczas Podlaskiego Pikniku Militarnego w Ogrodniczkach można zobaczyć m.in. dioramę wojsk amerykańskich - relacja Renaty Redy

Podczas Podlaskiego Pikniku Militarnego w Ogrodniczkach można zobaczyć m.in. obóz Armii Czerwonej - relacja Renaty Redy

Ostatnie przygotowania do "Misji Wschód" - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Popularyzacja historii

Jak mówią organizatorzy, piknik to okazja do obejrzenia na żywo - a nie w muzeum czy w gablocie - różnego sprzętu militarnego. Służy to popularyzacji historii, w tym historii wojskowości.

- Jest to wyjątkowa okazja do pokazania sprzętu, którego na co dzień mieszkańcy nie widzą, bo jest gdzieś przechowywany w magazynach, na terenach wojskowych. Chcemy też pokazać efekty ostatnich lat pracy przy rekonstruowaniu pojazdów - mówił dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.


Komandor pikniku Wojciech Hernik poinformował, że miłośnicy militariów będą mogli zobaczyć różne pojazdy wojskowe, kołowe czy gąsienicowe, np. rosomaka, leoparda, transportery wojskowe, amfibie. - Będzie to można wszystko zobaczyć, jak jeździ, jak wygląda, dotknąć. Myślę, że będzie ciekawie - zachęcał Wojciech Hernik.

  

Blisko 900 rekonstruktorów z kraju i zagranicy

Pokazy rekonstruktorów odbywają się co pół godziny. Podczas pikniku będą również dwie duże rekonstrukcje. Pierwsza w sobotę (17.06) - słowiańska, druga w niedzielę (18.06) - potyczka z 1920 roku. W "Misji Wschód" bierze udział blisko 900 rekonstruktorów z kraju i zagranicy. 

Obejrzyj rekonstrukcję wczesnośredniowieczną na Facebooku:


Podczas Pikniku Militarnego miejsca parkingowe są przy remizie strażackiej w Ogrodniczkach. Przygotowano 10 hektarów terenu. Opłaty parkingowe mają pomóc w zakupie wozu strażackiego.Specjalny autobus nr 113

Od soboty (17.06) do niedzieli (18.06) będą kursują specjalne autobusy BKM, które zawiozą wszystkich chętnych do Ogrodniczek. Pierwszy wyjechał o godz. 10:30 z "centrum przesiadkowego" na przystanku "Rzeka Biała". Kolejne odjeżdżają co godzinę. Każdy wyjeżdżający z Białegostoku autobus wraca do miasta, co znaczy, że powrotne z Ogrodniczek odjeżdżać będą w okolicach każdej pełnej godziny (począwszy od godziny 11:00). Ostatni powrotny odjeżdża o godzinie 17.00. 

W niedzielę Misja Wschód czeka na zwiedzających od 10:00. Popołudniu, o 16:00, odbędzie się rekonstrukcja potyczki z 1920 roku. Impreza zakończy się po 17:00.

źródło: PAP | red: sk, mag, mak, zmj


ZOBACZ TEŻ:


Blisko 900 rekonstruktorów z kraju i zagranicy przedstawi żywą lekcja historii

16.06.2017, 06:00

To tylko przedsmak tego, co w sobotę i niedzielę (16-.17.06) będzie można zobaczyć w Ogrodniczkach koło Białegostoku podczas Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód".


Wojciech Hernik

14.06.2017, 10:44

To największa taka akcja plenerowa w województwie podlaskim, i jedna z największych w kraju. Przed nami Piknik Militarny "Misja Wschód".


Trzy dni z militariami podczas Pikniku "Misja Wschód"

8.06.2017, 18:58

To największa taka akcja plenerowa w województwie podlaskim i jedna z największych w kraju. Wiadomo już, jakie atrakcje czekają na nas podczas Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Supraślańska eca-peca" Zenon Gruszewski


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok