Radio Białystok | Wiadomości | Wolontariusze zbierają pieniądze na renowację nagrobków w Podlaskiem

Wolontariusze zbierają pieniądze na renowację nagrobków w Podlaskiem

autor: Iza Kosakowska, Olga Gordiejew

1.11.2017, 05:47, akt. 14:39

Już po raz trzeci na Cmentarzu Farnym w Białymstoku odbywa się kwesta na renowację zabytkowych nagrobków. Wolontariusze kwestują również na cmentarzach w Suwałkach, Wasilkowie, Grajewie i Łomży.

Kwesta w Łomży, fot. Adam Dąbrowski
Kwesta w Łomży, fot. Adam Dąbrowski


0:00
0:00
Kwesta w Suwałkach - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Kwesta w Łomży - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Kwesta w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kwesta w Białymstoku

Dzięki dwóm poprzednim kwestom udało się odrestaurować 11 nagrobków. Ale potrzeby są dużo większe, stąd kolejna zbiórka na cmentarzu Farnym w Białymstoku. Pieniądze zbiera w środę około 120 osób, m.in. muzealnicy, historycy, harcerze i aktorzy, a wśród nich Jolanta Borowska i Ryszard Doliński.

Kwesta potrwa do 16:00.

Cmentarz Farny to najstarsza nekropolia rzymsko-katolicka w Białymstoku.

Zbiórka pieniędzy w Suwałkach

Kilkanaście zabytkowych pomników już odnowiono, na remont następnych będą zbierane pieniądze. W Dniu Wszystkich Świętych, na cmentarzu parafialnym przy ulicy Bakałarzewskiej w Suwałkach kilkunastu wolontariuszy, w tym przedstawiciele samorządu, harcerze i mieszkańcy miasta zbierać będą datki do puszek na odnowienie starych, XIX wiecznych nagrobków. 

5. kwesta na cmentarzu przy ulicy Bakałarzewskiej w Suwałkach rozpocznie się o 9:00 i potrwa do 16:00. Wolontariuszy z puszkami będzie można spotkać przy każdym z wejść na nekropolię.

16. kwesta w Wasilkowie

Zebrane pieniądze przeznaczone będą m.in. na renowacje zabytkowych pomników, rzeźb i ogrodzeń. Mieszkańcy, władze miasta i wolontariusze już po raz 16 kwestują na rzecz jednej z najstarszych nekropolii w regionie - cmentarza w Wasilkowie.

Jak mówi burmistrz miasta Mirosław Bielawski, to wyjątkowe miejsce m.in. przez ogromne figury sakralne ustawione na terenie całego cmentarza.

To też różne sentencje i cytaty z Pisma Świętego. Jakiś czas temu udało się je odremontować, ale trzeba do nich wracać i utrzymywać, dlatego potrzebujemy wsparcia finansowego

- tłumaczy Mirosław Bielawski.

Koordynator zbiórki Sebastian Ptaszyński dodaje, że wolontariuszy z puszkami spotykamy zarówno przy bramie głównej, jak i w środku cmentarza. Kwesta na rzecz zabytkowego cmentarza w Wasilkowie potrwa w środę i czwartek (1-2.11) od 8:00 do 16:00.

W zeszłym roku kwestującym udało się zebrać blisko 18 tys. złotych.

Zbiórka na rzecz grajewskiej nekropolii

W Grajewie odbywają się dwie kwesty na rzecz tamtejszej nekropolii. Jedną z nich organizuje Społeczny Komitet na Rzecz Renowacji Grajewskiego Cmentarza Parafialnego. Zbiórka organizowana jest po raz siódmy.

Drugą kwestę organizuje Stowarzyszenie "Lepsze Grajewo". Obie kwesty potrwają do wieczora.

Kwesta w Łomży

Podczas uroczystości Wszystkich Świętych kwestarze zbierają datki na zabytkowym cmentarzu w Łomży. Łomżyński cmentarz jest jednym z najstarszych w regionie; jego początki sięgają 1801 r. Od 1984 r. - z kilkuletnią przerwą - rokrocznie odbywają się tam kwesty na rzecz ratowania i renowacji zabytkowych nagrobków. Zbiórki organizuje Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

Józef Babiel z tego Towarzystwa powiedział, że w tegorocznej kweście pieniądze zbiera w środę ponad 100 wolontariuszy. Renowacje będzie można wesprzeć także 2 listopada w Dzień Zaduszny wrzucając pieniądze do ustawionych stacjonarnych skarbon.

W 2016 r. podczas kwesty zebrano ok. 37 tys. zł. Prawie połowę pieniędzy przeznaczono na figurę Chrystusa wykonaną z cynku. Babiel powiedział, że nie wiadomo, z jakiego grobu jest ta figura, przypuszcza się, że jak większość zabytków na łomżyńskich cmentarzu, pochodzi z przełomu XIX i XX w. Plan zakłada, że gdy zakończy się remont najbardziej reprezentatywnej kaplicy na cmentarzu w Łomży - kaplicy Śmiarowskich z 1838 r., figura trafi tam na ołtarz. Kaplica Śmiarowskich ma kształt rotundy, a dach jest kopułą. Renowację kaplicy prowadzi i stara się o środki na te prace parafia katedralna. Babiel powiedział, że parafia zakończyła pierwszy etap remontu tej kaplicy, czyli dach. Konieczne są inne prace, które potrwają jeszcze kilka lat.

Dzięki datkom zebranym w 2016 r. w kweście udało się także odnowić trzy kamienne nagrobki, dwa żeliwne ogrodzenia nagrobne (trzeba było m.in. dorabiać elementy) oraz jeden monumentalny metalowy krzyż. Rok wcześniej odnowiono m.in. 43 metalowe krzyże, część z nich wróciła na nagrobki.

Zespół cmentarny w Łomży obejmuje teren cmentarza rzymsko-katolickiego oraz byłych cmentarzy prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego. Znajduje się tam ok. 450-500 zabytkowych nagrobków - mówi Babiel. Zaznacza, że w informatorze o cmentarzu z 1986 r. była liczba 560, część elementów nagrobnych ulega jednak zniszczeniu. Dzięki kwestom - jak mówi Babiel - udało się odnowić ok. 250 z nich. Wiele odnawianych w latach 80-tych wymaga ponownych prac, ponownym renowacjom sprzyjają nowe technologie.

Na łomżyńskim cmentarzu spoczywają m.in. autor "Flory Polskiej", znany botanik Jakub Waga (zm. 1872), pisarz Feliks Bernatowicz (zm. 1836), czy pierwszy archeolog północno-wschodniej Polski Alfons Budzyński (zm. 1855).

W czwartek (02.11) przy bramach liczącego ponad 215 lat cmentarza przy ul. Kopernika ustawione będą skarbony, do których także można będzie wrzucać datki na ratowanie cmentarnych zabytków.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Józef Babiel

31.10.2017, 11:08

W środę i czwartek (1-2.11) na łomżyńskim cmentarzu po raz kolejny pojawią się kwestarze. Będą zbierać pieniądze na ratowanie zabytkowych grobów na jednej z najstarszych nekropolii w kraju.


Łomżyńska kwesta na ratowanie zabytkowych grobów na jednej z najstarszych nekropolii w kraju

31.10.2017, 07:32

Ponad 250 pomników, nagrobków, ogrodzeń i innych zabytkowych elementów udało się już uratować dzięki kwestom organizowanym na łomżyńskim cmentarzu przy ul. Kopernika.


Sebastian Ptaszyński i Mirosław Bielawski

30.10.2017, 12:09

Jak co roku, w czasie, kiedy odwiedzamy groby najbliższych, na cmentarzach prowadzone są kwesty, z których dochód przeznaczony zostanie na renowacje zabytkowych nekropolii. W woj. podlaskim datki do puszek można wrzucać m.in. na cmentarzu w Wasilkowie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok