Radio Białystok | Wiadomości | Proces apelacyjny ws. przekroczenia uprawnień przez wójta gminy Dziadkowice – wyrok na początku grudnia

Proces apelacyjny ws. przekroczenia uprawnień przez wójta gminy Dziadkowice – wyrok na początku grudnia

autor: Marta Nazarko

23.11.2017, 07:45, akt. 14:27

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończyło się w czwartek (23.11) postępowanie odwoławcze w sprawie wójta gminy Dziadkowice, oskarżonego o przekroczenie uprawnień. Chodzi m.in. o dysponowanie samochodem straży pożarnej oraz do przewozu osób niepełnosprawnych.

Fotolia.com
Fotolia.com

Proces apelacyjny ws. przekroczenia uprawnień przez wójta gminy Dziadkowice - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W I instancji sąd w Siemiatyczach skazał samorządowca na półtora roku więzienia w zawieszeniu, orzekł też grzywnę i czasowy zakaz sprawowania urzędu.

Wyrok sądu okręgowego - na początku grudnia

Apelację złożył jego obrońca. Co do części zarzutów chce uniewinnienia, przy jednym, dotyczącym prywatnego użytkowania ciągnika należącego do gminy - uznania, iż czyn miał znikomą szkodliwość społeczną. Prokuratura chce oddalenia tej apelacji i utrzymania kary. Wyrok sądu okręgowego - na początku grudnia.

Zarzuty postawione wójtowi Dziadkowic dotyczą działań w latach 2004-2011. Oskarżyciel przypisał mu przekroczenie uprawnień wynikających ze sprawowanej funkcji wójta, poprzez działanie na szkodę interesu publicznego.

Służbowy bus do celów prywatnych?

Śledczy oskarżyli samorządowca m.in. o to, że samochód - kupiony z dofinansowaniem PFRON do przewozu osób niepełnosprawnych - wykorzystywany był w gminie do wielu innych celów, m.in. do przewozu pracowników czy dostarczania korespondencji. Dzieci niepełnosprawne były zaś dowożone w gminie do szkół przez samych rodziców, a gmina zawarła z nimi umowy, dopłacając do kosztów tych dowozów.

Wójta oskarżono też o to, że wykorzystywał ten pojazd do celów prywatnych, m.in. dojeżdżał nim na studia do Białegostoku, zużywając paliwo kupione przez gminę, przy czym jednocześnie pobierał ryczałt na wykorzystywanie samochodu prywatnego do celów służbowych.

Zarzucono mu też, że wykorzystywał do obsługi urzędu gminy samochód miejscowej OSP, przekazany strażakom ochotnikom przez komendę powiatową straży pożarnej w Siemiatyczach. Jak podniesiono w zarzutach, auto miało być wykorzystywane przez OSP wyłącznie do działań przy wypadkach i pożarach. Według śledczych, także ten samochód miał być przez wójta wykorzystywany do jego dojazdów na studia.

To trzeci proces w tej sprawie

To trzeci proces w tej sprawie. Dwa wcześniejsze wyroki były bowiem uchylane w postępowaniu odwoławczym; pierwszy był skazujący, w drugim zapadło częściowe uniewinnienie, częściowe umorzenie ze względu na niską szkodliwość społeczną czynów. W trzecim procesie, w marcu tego roku, znowu zapadł w I instancji wyrok skazujący.

źródło: PAP | red: maj, sk

ZOBACZ TEŻ:


Proces wójta gminy Dziadkowice - po raz trzeci

27.09.2016, 14:46

Dwa wcześniejsze wyroki uchylono.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Podlaskie Podróże


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok