Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomości - Mateusz Morawiecki wygłosił w Sejmie expose

Mateusz Morawiecki wygłosił w Sejmie expose

12.12.2017, 17:24, akt. 13.12.2017, 06:52

Premier Mateusz Morawiecki wygłosił w Sejmie expose. Przysłuchiwali mu się obecni na sali prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, ministrowie oraz posłowie. Wystąpienie trwało ponad godzinę. Będzie to rząd kontynuacji - zapowiadał nowy premier.

foto: Marcin Mazewski
foto: Marcin Mazewski

Premier podkreślał, że jego gabinet będzie dbał zarówno o gospodarkę, jak i kwestie społeczne

Mateusz Morawiecki podkreślał, że jego gabinet będzie dbał zarówno o gospodarkę, jak i kwestie społeczne. - Rozwój i sprawy społeczne to jedno i to samo. Kwitnąca gospodarka jest warunkiem prowadzenia szczodrej polityki społecznej. Tak jak teraz - mówił premier. Szef rządu oświadczył, że państwo powinno pełnić podmiotową rolę w gospodarce. Podkreślał, że w ostatnich latach w naszym kraju przyjęto zły model gospodarczy. Zauważał, że coraz częściej zagraniczni eksperci przyznają, iż Polska uzależniła się od obcego kapitału. - Potrzebujemy państwa i silnej tożsamości, by wyrwać się z peryferii - dodał Mateusz Morawiecki. Zauważył, że nie wszystko co nasza gospodarka wytworzy, pozostaje w naszych portfelach. Przytoczył dane, z których wynika, że rocznie 70 do 100 miliardów złotych stanowi dochód zagranicy.

Premier powiedział, że drogą do lepszego jutra musi być Polska równych szans i solidarności społecznej. Mówił, że dzięki programom społecznym, jak "Rodzina 500 plus" udało się zmniejszyć nierówności społeczne. - Według konstytucji mamy społeczną gospodarkę rynkową, społeczną, a nie antyspołeczną - jak wyglądała niestety praktyka pierwszego ćwierćwiecza III RP. Dopiero od dwóch lat możemy powiedzieć, że społeczna gospodarka rynkowa w Polsce żyje, ma się dobrze i przynosi owoce - powiedział Mateusz Morawiecki. Premier dodał, że ważny jest dialog i współpraca ze związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców.

Pomysły na poprawę stanu służby zdrowia

Mateusz Morawiecki mówił też o pomysłach na poprawę stanu służby zdrowia. Pierwszy z nich to zwiększenie wydatków do 6 procent PKB w ciągu kilku lat. Jak podkreślał, będzie to możliwe dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego. Zapowiedział też nacisk na walkę z chorobami nowotworowymi i kardiologicznymi, na które Polacy umierają najczęściej. Dlatego zapowiedział budowę Narodowego Instytut Onkologii, w którym będą prowadzone nowoczesne badania i terapie. Druga inicjatywa to Narodowy Program Zdrowia Kardiologicznego.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w polskiej nauce i edukacji wprowadzane będą kolejne zmiany. Jak podkreślał, reforma edukacji będzie kontynuowana, ale tym razem z naciskiem na szkolnictwo branżowe, bo takie są potrzeby rynku. Jak podkreślił, 65 procent obecnych uczniów będzie pracowało w zawodach, które jeszcze nie powstały. Premier Morawiecki zapewniał, że zrobi wszystko, by młodzi, którzy dotąd musieli emigrować za pracą - czyli pokolenie straconych szans - mogli znaleźć godną pracę w Polsce z wysokim wynagrodzeniem. - Wierze, że będzie to pokolenie odzyskanych szans - zapewniał szef rządu. Utrzymaniu naukowców w Polsce ma z kolei służyć reforma nauki, w tym instytutów badawczych. Ponadto, nauka w większym stopniu niż dotąd musi stwarzać podstawy do rozwoju naszej gospodarki.

Premier oświadczył, że Polska nie chce Unii Europejskiej dwóch prędkości

Premier oświadczył, że Polska nie chce Unii Europejskiej dwóch prędkości. Mówił, że Europa wciąż wychodzi z kryzysu finansowego, który wybuchł 10 lat temu. Teraz Stary Kontynent szuka nowych dróg i idei oraz jednocześnie waży się przyszłość projektu europejskiego - mówił premier. - Nie chcemy znowu podziałów i pozostawiania niektórych w tyle, nie zgadzamy się na dzielenie Europy na lepszych i gorszych - podkreślał Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że coraz częściej w Unii "ktoś otrzymuje fory i to nie słabszy, lecz silniejszy". - To jest nie w porządku - ocenił szef rządu.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska z jej długą tradycją tolerancji i demokracji jest częścią Europy. - Nasz kraj wnosi do Europy bagaż naszych wartości i tradycji - mówił premier. Mateusz Morawiecki mówił, że Polska z jej tradycją parlamentaryzmu i uznania praw wyborczych kobiet, ma jedną z najwspanialszych i największych europejskich tradycji tolerancji i demokracji. Wnosimy je wraz z wartościami do zjednoczonej Europy jako cenny bagaż.

Anglosaski kapitalizm wyraźnie nie najlepiej sobie radzi z nierównościami, a francuski, czy włoski z konkurencyjnością. W nowym polskim modelu gospodarczym i społecznym pokazujemy Europie, jak można łączyć solidarność społeczną z dynamicznym rozwojem gospodarczym

 - mówił Mateusz Morawiecki. 

Premier zadeklarował gotowość wspierania przez Polskę Europy w odnowie rzeczywistych wartości, które - jego zdaniem - "coraz częściej stają się zaprzeczeniem samych siebie z przeszłości, i które zaprzeczają prawu naturalnemu, czy tradycyjnym wartościom". Zgłosił także chęć uczestnictwa Polski w dyskusji o nowych rozwiązaniach dotyczących imigrantów, gdyż mechanizm relokacji - w jego ocenie - się nie sprawdził.

Morawiecki: "NATO jest i pozostanie fundamentem naszego bezpieczeństwa"

Mateusz Morawiecki powiedział, że NATO jest i pozostanie fundamentem naszego bezpieczeństwa, a Stany Zjednoczone naszym głównym sojusznikiem. Premier oświadczył, że chce, aby Polska wykorzystała potencjał armii do wzmocnienia przemysłu. Zapowiedział, też, że będziemy kontynuować zbliżanie krajów naszego regionu. - Odnosi się to zwłaszcza do Grupy Wyszehradzkiej oraz inicjatywy Trójmorza. Chcielibyśmy wrócić też do prawdziwego, strategicznego partnerstwa na wschodzie, planujemy pogłębić nasze relacje z Ukrainą, Litwą czy Gruzją i nadać im nową jakość, chociaż do tanga trzeba dwojga - mówił premier. 

Premier zakończył expose apelem o jedność i wspólnotę. Mówił o konieczności pojednania w obliczu zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. - Niech ten wigilijny stół nie będzie jak barykada. Niech będzie miejscem, które łączy, a nie dzieli" - apelował. Premier mówił też, że tego samego życzy posłom opozycji. Mateusz Morawiecki nawiązał także do obchodów 100-lecia niepodległości i mówił, że politycy II Rzeczpospolitej mieli dużo poważniejsze spory, ale potrafili się porozumieć. Jego zdaniem, obecni politycy powinni "na nowo odnaleźć to, co ich łączy" i "obniżyć temperaturę sporu politycznego". Szef rządu mówił, że czas odrzucić podziały, a Polacy powinni być "jedną, biało-czerwoną drużyną"

Głosowanie nad wnioskiem premiera o udzielenie wotum zaufania rządowi ma się odbyć po północy

Głosowanie nad wnioskiem premiera o udzielenie wotum zaufania rządowi ma się odbyć po północy. Sejm wyraża wotum zaufania bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Wczoraj prezydent Andrzej Duda powołał Mateusza Morawieckiego na prezesa Rady Ministrów oraz pozostałych członków Rady Ministrów. Skład rządu zmienił się niewiele. Mateusz Morawiecki będzie premierem i nadal ministrem rozwoju i finansów. Jego poprzedniczka Beata Szydło zostaje trzecim wicepremierem - obok Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego i Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

źródło: IAR | red: mag


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok	dla telefonów z iOS
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei




ZNAJDŹ NAS
Polskie Radio Białystok na Facebook
Polskie Radio Białystok na X
Polskie Radio Białystok na YouTube
Polskie Radio Białystok na Instagram


Źródło: jagiellonia.pl/ fot. Kamil Świrydowicz
SPORT
27.10.2025, 08:28, akt. 09:33

Sędziowie meczu między Górnikiem Zabrze a Jagiellonią Białystok zostali zawieszeni

Obrady Sejmiku Województwa Podlaskiego, 27.10.2025, fot. Renata Reda
SAMORZĄD
27.10.2025, 10:50, akt. 16:18

Wsparcie Xylopolis, apel do PE, podwyżka dla marszałka i dyplomy za Perły. Obraduje Sejmik

Wigry Suwałki pokonały Olimpię Elbląg 4:1, 26.10.2025, fot. Wigry Suwałki/Facebook
SPORT
27.10.2025, 05:26, akt. 13:39

Sportowy weekend: Jaga przegrywa, BAS wygrywa, trzy zwycięstwa w III lidze


Rozbiórka drewnianych domów przy ul. Suchowolca w Białymstoku, 8.10.2025, fot. Ryszard Minko
BIAŁYSTOK
27.10.2025, 15:21, akt. 15:32

Po rozbiórce zabytków na Dojlidach - dymisji nie będzie, prezydent czeka na ustalenia

Spotkanie europosłów z mieszkańcami i samorządowcami z powiatu sokólskiego, 27.10.2025, fot. Marcin Gliński
SOKÓŁKA
Audio
27.10.2025, 14:55, akt. 16:22

Sytuacja przy granicy - europosłowie spotkali się z mieszkańcami i samorządowcami

fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
Audio
27.10.2025, 13:09, akt. 13:24

Budżet Obywatelski Białegostoku. Zobacz, jakie projekty wybrali mieszkańcy


Źródło: mat. pras.
WARTO TAM BYĆ
27.10.2025, 11:45, akt. 11:55

Razem dla bezpieczeństwa. Spotkanie edukacyjne i szkolenie w Bielsku Podlaskim

Robot chirurgiczny w łomżyńskim szpitalu, źródło: Szpital Wojewódzki w Łomży
ŁOMŻA
27.10.2025, 11:28, akt. 11:37

Sprawniejsze operacje, pacjenci szybciej w domu. Szpital w Łomży ma nowy sprzęt

Dzień Wszystkich Świętych, fot. Joanna Szubzda
ŁOMŻA
27.10.2025, 07:35, akt. 07:46

Wszystkich Świętych tuż tuż. Zmiany w organizacji ruchu w Łomży


źródło: stock.adobe.com
KOLNO
27.10.2025, 07:19, akt. 09:40

Aktywny Maluch w Kolnie. Miejski żłobek z rządowej dotacji

Bloki w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda
BIAŁYSTOK
27.10.2025, 12:35, akt. 12:59

Tanieją mieszkania w Białymstoku. Dużo jednak zależy od lokalizacji

Jubileusz 20-lecia Akademii Supraskiej, fot. Anna Petrovska
REGION
Audio
27.10.2025, 10:15, akt. 10:44

Akademia Supraska świętuje jubileusz 20-lecia istnienia


Górnik Zabrze - Jagiellonia Białystok, 26.10.2025, fot. Jerzy Kułakowski
JAGIELLONIA
26.10.2025, 06:31, akt. 20:05

Koniec pięknej serii! Jagiellonia przegrywa na wyjeździe z Górnikiem Zabrze [link do transmisji]

Uroczystości w Suchowoli w 41. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, 26.10.2025, fot. Grzegorz Pilat
SUCHOWOLA
Audio
26.10.2025, 15:23, akt. 15:37

41. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystości w Suchowoli [zdjęcia]

Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok, 13.09.205, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
26.10.2025, 21:53, akt. 21:59

Adrian Siemieniec: Emocje są duże, rozczarowanie ogromne


Źródło: GOK Narewka
KULTURA
Audio
26.10.2025, 17:57, akt. 18:05

Zakończył się pierwszy Festiwal Filmów Dokumentalnych NarewkaDok. Znamy laureatów

fot. Iza Kosakowska
MÓWI SIĘ
26.10.2025, 15:44, akt. 16:00

Pieniądze na komputery do gminnych bibliotek. Ale tylko dla najuboższych

Budżet Obywatelski gminy Sokółka, 28.10.2024
SOKÓŁKA
26.10.2025, 14:50, akt. 14:56

Budżet Obywatelski w Sokółce. Jakie projekty wybrali mieszkańcy?


Spacer dla zdrowia w Białymstoku, 26.10.2025, fot. Renata Reda
BIAŁYSTOK
Audio
26.10.2025, 14:26, akt. 14:44

Nie ma złej pogody na spacer dla zdrowia. Przekonało się o tym ponad 300 osób [zdjęcia]

Dramatycznie niski poziom wody w Narwi w Nowogrodzie, 3.07.2025, fot. Paweł Wądołowski
REGION
26.10.2025, 13:36, akt. 13:47

Narew w Nowogrodzie. Nie będzie już ujemnych stanów wody

źródło: GDDKiA
KOLNO
26.10.2025, 11:52, akt. 11:56

Mieszkańcy Kolna mogą wskazać przebieg ostatniego odcinka obwodnicy - trwają konsultacje społeczne


Odblaski ratują życie, fot. Katarzyna Cichoń
REGION
26.10.2025, 07:57, akt. 09:10

Podlaskie podstawówki świecą przykładem. Uczniowie walczą o tytuł "Odblaskowej Szkoły"

Nowa siedziba posterunku policji w Krynkach, źródło: sokolka.policja.gov.pl
POLICJA
26.10.2025, 07:56, akt. 08:46

Policjanci w Krynkach pełnią już służbę w nowej siedzibie

źródło: Facebook Mariusz Gołaszewski
REGION
26.10.2025, 07:54, akt. 08:59

Podworska stajnia w Pietkowie Drugim odzyska dawny blask


Akcja "Oddaj rower", fot. Marcin Gliński
WARTO WIEDZIEĆ
25.10.2025, 07:52, akt. 08:56

Oddaj rower i pomóż wychowankom domów dziecka

Model rekonstrukcji człowieka wyprostowanego - Homo erectus, źródło: Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze
A TO CIEKAWE!
Audio
25.10.2025, 09:20, akt. 09:54

Spotkaj swojego przodka! Homo erectus już w Białymstoku

Fot. Wojciech Szubzda
KOLEJ
25.10.2025, 09:05, akt. 09:18

Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów POLREGIO


Fot. Wojciech Szubzda
PROKURATURA
Audio
25.10.2025, 08:03, akt. 09:02

Prokuratura ponownie umorzyła śledztwo ws. użycia broni hukowej przez funkcjonariuszkę SG

źródło: zubroffka.pl
25.10.2025, 18:36, akt. 18:41

Blisko 1,4 tys. filmów krótkometrażowych zgłoszonych na tegoroczny festiwal "Żubroffka”

Jastrząb, źródło: UwB
NAUKA
25.10.2025, 18:15, akt. 18:33

Naukowcy z UwB wykryli wysoką śmiertelność jastrzębi w Puszczy Białowieskiej


źródło: stock.adobe.com
REGION
25.10.2025, 16:00, akt. 16:09

Jest raport białostockiego GUS-u dotyczący budżetów domowych podlaskich rodzin za rok 2024

Pożar w Podlaskim Ogrodzie Botanicznym w Korycinach, 23.10.2025, fot. Przemysław Trochimiak, Łukasz Charlak/OSP Drohiczyn
POŻAR
Foto
25.10.2025, 07:15, akt. 14:14

Pożar w ogrodzie botanicznym w Korycinach [zdjęcia]

Mieszkańcy gminy Grabówka uczyli się, jak działać w sytuacjach kryzysowych, 25.10.2025, fot. Marcin Gliński
REGION
Audio
25.10.2025, 13:35, akt. 14:08

Gmina Grabówka gotowa na wszystko. Mieszkańcy uczyli się, jak działać w sytuacjach kryzysowych


Rozbiórka drewnianych domów przy ul. Suchowolca w Białymstoku, 8.10.2025, fot. Ryszard Minko
BIAŁYSTOK
25.10.2025, 11:16, akt. 11:30

Prokuratura wszczęła śledztwo, w sprawie rozbiórki zabytkowych domów w Białymstoku

Fotolia.com
WARTO WIEDZIEĆ
Audio
25.10.2025, 10:19, akt. 11:16

W ten weekend śpimy godzinę dłużej! Zmiana czasu na zimowy

87. Wszechnica Biebrzańska, 25.10.2025, fot. Paweł Wądołowski
WARTO TAM BYĆ
Audio
25.10.2025, 08:41, akt. 14:41

Dokąd wędrują łosie i żubry? O tym na 87. Wszechnicy Biebrzańskiej




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok