Radio Białystok | Wiadomości | Recytowali utwory Mickiewicza, Mrożka czy Herberta – przesłuchania konkursowe na "Kresach" w Białymstoku

Recytowali utwory Mickiewicza, Mrożka czy Herberta – przesłuchania konkursowe na "Kresach" w Białymstoku

14.12.2017, 16:53, akt. 18:02

Utwory Mickiewicza, ale też współczesnych autorów m.in. Mrożka, Tuwima czy Herberta, recytowali podczas czwartkowych przesłuchań uczestnicy 26. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy" w Białymstoku. W finałach bierze udział 27 polonusów z dziesięciu krajów.

25. Konkurs Recytatorski dla Polaków z Zagranicy "Kresy", foto: Marcin Mazewski
25. Konkurs Recytatorski dla Polaków z Zagranicy "Kresy", foto: Marcin Mazewski

Recytowali utwory Mickiewicza, Mrożka czy Herberta – przesłuchania konkursowe na "Kresach" w Białymstoku - relacja Joanny Sikory

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Laureatów poznamy na koncercie galowym, który w sobotę odbędzie się w Białostockim Teatrze Lalek.

"Kresy" są jedynym konkursem recytatorskim organizowanym dla polskich środowisk za granicą. Ma on podtrzymywać ich związki z krajem, popularyzować polszczyznę. Głównym organizatorem konkursu jest podlaski oddział stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Blisko 30 młodych recytatorów z 10 krajów

Przesłuchania konkursowe odbyły się w czwartek w Akademii Teatralnej w Białymstoku. Wzięli w nich udział polonusi m.in. z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Rumunii, Rosji i Kazachstanu. To najlepsi recytatorzy, którzy wygrali eliminacje w swoich krajach.

Jak mówił wcześniej jeden z organizatorów i jurorów konkursu Piotr Damulewicz, konkurs powołany był do życia w związku z Mickiewiczem i na przesłuchaniach prezentowane są jego różne utwory - bardziej i mniej znane. Ale na konkurs można też przygotowywać utwory innych polskich pisarzy i poetów. "Chcę podkreślić, że repertuar w tym roku, poza Mickiewiczem, jest wyjątkowo ambitny" - ocenił Damulewicz.

Jego zdaniem, młodzi recytatorzy zaczynają myśleć nad jakością swoich występów. "Te teksty nie są takie same, są zróżnicowane pod względem treści, pod względem napięcia, aury" - mówił.

Recytowali utwory m.in. Mickiewicza, Mrożka czy Herberta

17-letni Julian Germanowicz z Niemenczyna na Litwie bierze udział w "Kresach" po raz drugi. Na co dzień uczy się w polskim liceum na Litwie, a po maturze chciałby studiować w szkole teatralno-muzycznej. Przed występem mówił, że nie ma tremy i zupełnie nie czuje rywalizacji z innymi uczestnikami. "Atmosfera jest tutaj bardzo koleżeńska i fajna, żadnej konkurencji tutaj nie odczuwam" - mówił. Na konkurs przygotował "Inwokację" z "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza i "Chcę być koniem" Sławomira Mrożka.

Po raz pierwszy na konkurs przyjechała m.in. 18-letnia Klara Kotas z Czeskiego Cieszyna oraz 16-letnia Mari Rogowa z Kiszyniowa w Mołdawii. Kotas na konkurs przygotowała fragmenty wiersza "Księżyc" Juliusza Słowackiego oraz "Pan Cogito czyta gazetę" Zbigniewa Herberta.

Mari Rogowa natomiast recytowała "Romantyczność" Adama Mickiewicza i "Są takie bardzo dziwne bolesne istnienia" Juliana Tuwima. Powiedziała, że w jej rodzinie babcia jest Polką, ale w domu nie mówią po polsku. Języka uczy się w swojej szkole, gdzie ma fakultet z języka polskiego.

Warsztaty teatralne m.in. z kultury mowy i interpretacji tekstu

Podczas tygodniowych finałów "Kresów" w Białymstoku, które rozpoczęły się w poniedziałek, ich uczestnicy biorą udział w warsztatach teatralnych m.in. z kultury mowy, interpretacji tekstu, oglądają też spektakle w białostockich teatrach. Jak mówili uczestnicy, warsztaty bardzo im się przydały. Podkreślają też, koleżeńską atmosferę i możliwość integracji z rówieśnikami.

Konkurs "Kresy" po raz pierwszy został zorganizowany w 1998 r. dla uczczenia 200. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza. W tym roku do konkursu zgłosiło się ponad 3 tys. uczestników. Do tej pory w "Kresach" wzięło udział ok. 60 tys. osób. 

źródło: PAP | red: sk, ary

ZOBACZ TEŻ:


Blisko 30 młodych recytatorów z 10 krajów - konkurs "Kresy" w Białymstoku

11.12.2017, 21:39

Blisko 30 młodych recytatorów z dziesięciu krajów bierze udział w tegorocznych finałach 26. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy", który w poniedziałek (11.12) rozpoczął się w Białymstoku. Laureatów poznamy w sobotę (16.12).


Blisko 30 Polaków z zagranicy przyjedzie do Białegostoku - konkurs recytatorski "Kresy"

6.12.2017, 12:53

28 młodych recytatorów z dziesięciu krajów weźmie udział w tegorocznych finałach 26. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy", które w dniach 11-16 grudnia odbędą się w Białymstoku - poinformowali w środę (6.12) organizatorzy.


Rusyfikacja to jedno z największych zagrożeń - debata o Polakach na byłych Kresach

3.04.2017, 17:59

Polacy jako mniejszość narodowa są dla Łotyszy "dobrymi przyjaciółmi", na Litwie "walczy się" z polskością, a na Białorusi nośnikiem polskości nie jest już język, ale świadomość, kto kim się czuje - mówili w poniedziałek (3.04) w Białymstoku uczestnicy debaty o sytuacji Polaków żyjących w tych krajach.


Białystok: Wyniki Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy"

10.12.2016, 19:20

Jury Grand Prix przyznało Katarzynie Stonawskiej z Cieszyna w Czechach. Pierwszą nagrodę zdobył Paweł Szutow z Sankt Petersburga.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok