Radio Białystok | Wiadomości | Odszranianie samochodu - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Odszranianie samochodu - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

autor: Andrzej Ryczkowski, Kamil Kalicki

22.12.2017, 15:24, akt. 14:48

Pamiętajmy o oczyszczeniu szyb, świateł i tablicy rejestracyjnej przed wyjazdem w drogę, szczególnie teraz, kiedy temperatura spada poniżej zera i na samochodzie może tworzyć się szron. Jazda "na czołgistę", czyli z przetartym małym fragmentem szyby przed kierowcą może nas sporo kosztować.

Metody na odmrażanie szyb w autach testują Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski, fot. Monika Kalicka
Metody na odmrażanie szyb w autach testują Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski, fot. Monika Kalicka

To kierowcy odpowiadają za przygotowanie auta do jazdy

Jak przypomina aspirant Grzegorz Awienowicz z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, to kierowcy odpowiadają za przygotowanie auta do jazdy.

Przepisy ruchu drogowego nakładają na kierowcę obowiązek utrzymania pojazdu w takim stanie, aby nie zagrażał on bezpieczeństwu osób poruszających się tym pojazdem, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Kierowcy zimą powinni szczególną uwagę zwrócić na szyby pojazdu, aby były odśnieżone, a ewentualny lód, który jest na szybach, był usunięty. Tak, żeby widoczność była niezakłócona

 - mówi Grzegorz Awienowicz.  

Nieodpowiednie odśnieżenie auta może być bardzo niebezpieczne

Nieodpowiednie odśnieżenie samochodu może być bardzo niebezpieczne dla wielu uczestników ruchu. Ograniczona widoczność może skutkować tym, że nie zauważymy pieszych, a spadający z auta lód, czy śnieg może uszkodzić inne pojazdy. Za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym możemy dostać mandat do 500 złotych, a do tego 6 punktów karnych. Nieodpowiednie przygotowanie samochodu do jazdy, to też spory wydatek.

- Ktoś, kto nie zadbał do końca o swój pojazd, ale nie spowoduje większego zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, może być ukarany mandatem karnym. Kwota tego mandatu może wynosić do 500 złotych - przestrzega Grzegorz Awienowicz.  

Eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski przetestowali cztery różne sposoby odszraniania samochodu przed jazdą. Jedno z radiowych aut spryskali specjalnym odmrażaczem do szyb w spray'u, drugie pozostawili z włączonym silnikiem i nawiewem aż do momentu, kiedy szron się roztopił, kolejne dwa oczyścili ręcznie, skrobaczką i kartą kredytową (która pękła w czasie eksperymentu).

Najszybciej zadziałał odmrażacz - już po niespełna 4 minutach szyby samochodu były czyste, choć mokre. 4,5 minuty trwało oczyszczenie szyb i reflektorów samochodu ze szronu przy pomocy skrobaczki, 6 minut zajęło skrobanie kartą kredytową. Najdłużej, bo 12 minut, trwało rozgrzanie samochodu do takiego stopnia, żeby ciepłe powietrze rozpuściło szron.

| red: maj, mag


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mycie okien - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

15.12.2017, 15:15

Polacy rozpoczynają przygotowania do Bożego Narodzenia na tydzień lub dwa przed Wigilią - wynika z danych CBOS-u. Sprzątanie dla zdecydowanej większości z nas, to wspólny wysiłek, zaledwie 2 proc. mieszkańców naszego kraju za trzepanie dywanów bądź umycie okien zapłaci komuś spoza rodziny.


Jak solarne ławki sprawdzają się późną jesienią? - eksperyment dziennikarza Radia Białystok

1.12.2017, 15:20

Przez kilka najbliższych miesięcy utrudnione będzie korzystanie z solarnych ławek w centrum Białegostoku. Smartfonów, tabletów i innych urządzeń przenośnych nie będzie można ładować po zachodzie słońca. W czasie dnia zrobimy to jednak bez problemu.


Czy wewnątrz lodówki, w każdym miejscu jest taka sama temperatura? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

24.11.2017, 15:20

Prawie każda rodzina w Podlaskiem ma lodówkę lub chłodziarkę - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Urządzenie istniejące już od ponad 150 lat zrewolucjonizowało sposób przechowywania żywności.


Jak pokroić cebulę bez płaczu? – eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

10.11.2017, 15:15

Jak pokroić cebulę bez płaczu? Czy popularne metody, przekazywane z pokolenia na pokolenie działają? Nasi dziennikarze postanowili to sprawdzić ze znanym prezenterem i kucharzem Grzegorzem Łapanowskim.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
NIETEATR Zrobie co zechce

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok