Radio Białystok | Wiadomości | Nagrania, dokumenty i fotografie białostoczan udostępnione w internecie - projekt e-Mediateka CLZ

Nagrania, dokumenty i fotografie białostoczan udostępnione w internecie - projekt e-Mediateka CLZ

23.12.2017, 09:43, akt. 09:49

Ponad 2 tys. archiwalnych fotografii i dokumentów oraz ponad 100 godzin nagrań z relacjami m.in. najstarszych mieszkańców Białegostoku, udostępniono w internecie w ramach projektu "e-Mediateka CLZ". Najstarsze udostępnione materiały pochodzą z końca XIX wieku.

Fot. Andrzej Bajguz
Fot. Andrzej Bajguz

Mediatekę, czyli multimedialne archiwum historii mówionej, gromadzące nagrania ze wspomnieniami mieszkańców Białegostoku, prowadzi od 2010 roku miejskie Centrum im. Ludwika Zamenhofa (CLZ). Do tej pory udało się zgromadzić blisko 200 relacji białostoczan i ponad 10 tys. zdigitalizowanych materiałów: dokumentów, fotografii i pamiątek.

W Mediatece można znaleźć m.in. wspomnienia najstarszych białostoczan, historie związane z Bojarami, czyli jedną z najstarszych i najbarwniejszych dzielnic Białegostoku. To także wspomnienia lokalnych społeczności np. białostockich esperantystów, czyli ludzi uczących się języka esperanto, którego twórca, Ludwik Zamenhof, urodził się w tym mieście.

Nagrania i materiały do tej pory dostępne były tylko stacjonarnie w CLZ

"Zależało nam na udostępnieniu tego archiwum szerszemu odbiorcy, żeby jak najwięcej osób mogło korzystać z tych zasobów, stąd pomysł na +e-Mediatekę+" - powiedział PAP Mariusz Bieciuk z CLZ.

Na stronie internetowej www.centrumzamenhofa.pl/mediateka udostępniono - jak mówił - najciekawsze z punktu widzenia historii miasta relacje i materiały. Znalazły się tam najstarsze dokumenty i fotografie, najcenniejsze pochodzą z końca XIX wieku. Są to m.in. portrety, fotografie rodzinne z różnych uroczystości, zdjęcia pokazujące miasto, jego architekturę i ulice sprzed blisko wieku.

Wywiady z najstarszymi mieszkańcami

Wśród udostępnionych relacji można posłuchać wywiadów m.in. z najstarszymi mieszkańcami. Są też wspomnienia esperantystów. Jak powiedział Bieciuk, relacje esperantystów udostępniono ze względu na przypadającą w tym roku 100. rocznicę śmierci Ludwika Zamenhofa. "Są tu wspomnienia od XIX wieku przez cały XX wiek" - dodał Bieciuk.

"e-Mediateka CLZ" to projekt dofinansowany przez ministerstwo kultury. W jego ramach, oprócz udostępnienia zasobów, CLZ został wyposażony w profesjonalne stanowisko do digitalizacji. W ramach projektu Centrum współpracowało też z Ośrodkiem Karta, Biblioteką Narodową i Podlaską Biblioteką Cyfrową.

Z materiałów można korzystać, ale...

Materiały udostępnione na stronie internetowej projektu mogą być wykorzystywane w celach niekomercyjnych przez wszystkich. Dodatkowo znalazły się tam konspekty zajęć, z których w swojej pracy mogą korzystać nauczyciele.

W planach Centrum im. Ludwika Zamenhofa jest zarówno zbieranie kolejnych relacji i dokumentów oraz udostępnianie ich w internecie. (PAP)

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Mediateka Centrum im. Zamenhofa będzie dostępna w Internecie

30.11.2016, 17:39

Pierwsza część zbiorów e-Mediateki CLZ będzie udostępniona w Internecie 15 grudnia
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu
Fotolia.com
WASILKÓW
15.08.2020, 12:43, akt. 13:00

Kajakowa procesja po rzece Supraśl

Jarmark w wigierskim klasztorze, fot. Anna Przybycień
WARTO TAM BYĆ
15.08.2020, 08:35, akt. 08:49

Dwudniowy Jarmark Wigierski

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok