Radio Białystok | Wiadomości | Portrety Branickich na wystawie stałej Muzeum Podlaskiego

Portrety Branickich na wystawie stałej Muzeum Podlaskiego

3.01.2018, 13:52, akt. 7.01.2018, 08:57

Cenne portrety fundatora Białegostoku Jana Klemensa Branickiego i jego małżonki Izabeli, które zakupiło niedawno Muzeum Podlaskie w Białymstoku, w połowie lutego będą dostępne na wystawie stałej muzeum - poinformowano w środę (03.01) na konferencji prasowej.

Portrety Jana Klemensa i Izabeli Branickich w Muzeum Podlaskim w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Portrety Jana Klemensa i Izabeli Branickich w Muzeum Podlaskim w Białymstoku, fot. Monika Kalicka

Portrety Branickich na wystawie stałej Muzeum Podlaskiego - relacja Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Muzeum Podlaskie portrety kupiło na monachijskiej aukcji

Muzeum Podlaskie portrety kupiło na monachijskiej aukcji w grudniu. Obrazy wylicytowano za 55 tys. euro przy wyjściowej ich cenie 32-35 tys. euro. Podczas środowej konferencji płótna zaprezentowano po raz pierwszy.

Jak powiedział dyrektor Muzeum Podlaskiego, historyk Andrzej Lechowski, Braniccy po latach symbolicznie powrócili do Białegostoku. Dodał, że obrazy są tym cenniejsze, gdyż pamiątek po magnackiej parze w polskich zbiorach jest niewiele.

Portrety oznaczono jako namalowane przez nieznanych autorów

Portrety Jana Klemensa i Izabeli datowane są na XVIII wiek, oznaczono je jako namalowane przez nieznanych autorów. Lechowski liczy, że prace konserwatorskie, jakie teraz będzie można rozpocząć, dadzą odpowiedzi na wiele pytań, bo - jak dodał - wciąż niewiele wiadomo o tych płótnach. 

Będziemy etapowo je poddawali zabiegom konserwatorskim, osobno ramy, osobno płótna będą konserwowane (...). Chcemy też wykonać podstawowe wszystkie dostępne w Polsce badania na tych dwóch portretach, żeby dochodzić jak najbliżej ich autorstwa, czasu powstania

 - powiedział Andrzej Lechowski.

Portret hetmana Branickiego przedstawia go - jak mówił wcześniej Lechowski - "przy orderach", dzięki temu można domniemywać, iż obraz powstał po 1766 roku, kiedy Branicki otrzymał order Złotego Runa. Natomiast portret Izabeli przedstawia ją z otwartą książką, gdzie na jednej ze stron jest wizerunek jej brata Stanisława Augusta Poniatowskiego. W ocenie Lechowskiego, obraz musiał powstać po elekcji Poniatowskiego (czyli po 1764 r. - PAP).

Obrazy będzie można zobaczyć najpierw 10 stycznia podczas wieczoru historycznego w muzeum, następnie w połowie lutego trafią na wystawę stałą, do Galerii Malarstwa Polskiego. Lechowski mówił, że bardzo chciał, aby mieszkańcy mogli zobaczyć je jak najszybciej; płótna na czas konserwacji i badań będą zdejmowane.

Pieniądze na zakup obrazów pozyskano z budżetu województwa podlaskiego

Pieniądze na udział w aukcji i oraz zakup obrazów muzeum pozyskało z budżetu województwa podlaskiego, w sumie blisko 300 tys. zł. Jak powiedział w środę wicemarszałek województwa Maciej Żywno, portrety są bardzo ważnym nabytkiem, który zwiększa wartość muzeum. Dodał, że samorząd chce stworzyć specjalny fundusz, który będzie wspierał takie instytucje jak Muzeum Podlaskie wyszukujące na aukcjach dzieł do swoich kolekcji.

Hetman Jan Klemens Branicki (1689-1771) był fundatorem Białegostoku, jego małżonka Izabela z Poniatowskich Branicka (1730-1808) mecenaską kultury w mieście. Lechowski mówił wcześniej, że Branicki był największym polskim "potentatem magnackim" w XVIII wieku, prowadził szeroko zakrojoną politykę, a jego "dobra" znajdowały się nie tylko w Białymstoku (gdzie jest Pałac Branickich) i województwie podlaskim, ale też w Małopolsce, na Ukrainie czy na terenie dzisiejszej Białorusi.

W Galerii Malarstwa Polskiego w Podlaskim Muzeum, gdzie docelowo zawisną obrazy Branickich, prezentowany jest m.in. XIX-wieczny portret Jana Branickiego ze zbiorów muzeum. W swojej kolekcji instytucja posiada też inne pamiątki po Branickich m.in. dokument cechowy z 1769 r. z autografami Branickich, książki z księgozbioru Izabeli Branickiej.

źródło: PAP | red: mag, sk

ZOBACZ TEŻ:


Muzeum Podlaskie w Białymstoku wydało książkę o łowcach-zbieraczach z epoki kamienia

28.12.2017, 16:19

Okolice Grądów-Woniecka u zbiegu Narwi i Biebrzy pełne są śladów po łowcach i zbieraczach z epoki kamienia (5000-2000 lat p.n.e). Niewykluczone, że ludzie ci zbierali się dawniej w tym miejscu i świętowali. Mówi o tym książka wydana przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku.


76 krzyży i kapliczek w albumie wydanym przez UM w Białymstoku

17.12.2017, 18:37

Turyści i miłośnicy Białegostoku mogą bezpłatnie otrzymać album, w którym opisano ponad siedemdziesiąt krzyży i kapliczek z terenu miasta. To kolejna taka publikacja przygotowana przez urząd miasta, wcześniejsza była poświęcona białostockim pomnikom i miejscom pamięci.


Dzięki zaangażowaniu Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, udało się ocalić cenne dokumenty z archiwum brygidek grodzieńskich

14.12.2017, 16:24

Cenne dokumenty z okresu XVI-XX wieku, będące częścią archiwum grodzieńskich brygidek, zostały zakonserwowane dzięki staraniom Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Dokumenty, głównie rękopisy, były w bardzo złym stanie. Jak oceniają historycy, był to ostatni moment by je uratować.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Podlaskie Podróże


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok