Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem wciąż brakuje specjalistów i stacjonarnego psychiatrycznego oddziału dla dzieci i młodzieży

W Podlaskiem wciąż brakuje specjalistów i stacjonarnego psychiatrycznego oddziału dla dzieci i młodzieży

autor: Renata Reda

15.01.2018, 07:43, akt. 10:05

Średnio dwa razy dziennie, w Polsce dochodzi do prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Tak wynika z policyjnych danych. Rocznie odbiera sobie życie ponad sto młodych osób.

Andrzej Tokarski - Fotolia.com
Andrzej Tokarski - Fotolia.com

W Podlaskiem wciąż brakuje specjalistów i stacjonarnego psychiatrycznego oddziału dla dzieci i młodzieży - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Specjaliści alarmują, że prób samobójczych może być znacznie więcej, bo nie wszystkie są ujawniane. Nie każdy też korzysta z fachowej pomocy. A dostęp do niej może być utrudniony chociażby z powodu zbyt małej liczby psychiatrów dzieci i młodzieży. Tak jest w województwie podlaskim. Dodatkowo w naszym regionie od 7 lat nie ma żadnego stacjonarnego psychiatrycznego oddziału dla dzieci i młodzieży.

Wcześniej oddział był w szpitalu w Choroszczy

Oddział w Choroszczy został zamknięty po odejściu z placówki lekarzy-specjalistów. Od tamtej  pory nie udaje się takiego oddziału utworzyć - mówi rzecznik Podlaskiego NFZ Rafał Tomaszczuk. Przypomina, że Fundusz od tego czasu już kilkakrotnie ogłaszał konkursy na udzielanie świadczeń w tym zakresie oraz zwiększał cenę za punkt. Jednak do tej pory nie było chętnych podmiotów, które chciałyby prowadzić taki oddział dla młodych pacjentów. 

Rafał Tomaszczuk dodaje, że o sytuacji wie zarówno konsultant wojewódzki ds. psychiatrii dziecięcej jak i władze samorządowe województwa podlaskiego i wojewoda podlaski. W ostatnich dwóch latach, odbyło się kilkanaście spotkań, zarówno ze świadczeniodawcami, organami założycielskimi jak i władzami samorządowymi. Podjęto próbę utworzenia takiego oddziału w strukturach siemiatyckiego szpitala - w Bacikach. Jednak również i tam nie udało się pozyskać kadry.  

Najmłodsi mieszkańcy województwa podlaskiego leczeni są na oddziałach psychiatrycznych w innych regionach kraju 

Najbliższe takie placówki są w Olsztynie i w Warszawie. W ubiegłym roku do ośrodków na Mazowszu trafiło ponad sto dzieci z Podlasia, a na Warmię i Mazury 35 małych pacjentów.

Od kilku lat bezskutecznie szpitalny oddział psychiatryczny dla małych pacjentów próbuje stworzyć Zarząd Województwa Podlaskiego. Jednak główną przeszkodą jest brak specjalistów. Nie było też chętnych na stanowisko wojewódzkiego konsultanta do spraw psychiatrii dzieci i młodzieży. Dlatego tę funkcję pełni osoba spoza regionu, na co dzień pracująca w Warszawie i Garwolinie.

W Białymstoku jest zaledwie kilku psychiatrów dziecięcych, jedna osoba jest w trakcie specjalizacji. W województwie podlaskim umowy z NFZ ma 6 poradni psychiatrii dziecięcej - dwie w Białymstoku, dwie w Łomży, po jednej w Piątnicy i w Suwałkach. W skali województwa średni czas oczekiwania na wizytę wynosi 3 miesiące. Natomiast w samym Białymstoku - jak informuje NFZ - jest o kilka miesięcy dłuższy.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Brakuje lekarzy - UDSK w Białymstoku wstrzymał planowe zabiegi i operacje

2.01.2018, 16:12

Z powodu braku lekarzy, Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku wstrzymał planowe zabiegi i operacje - poinformowała we wtorek (2.01) dyrektor placówki prof. Anna Wasilewska. Szpital szuka lekarzy chętnych do pracy.


145 lekarzy w 6 szpitalach w Podlaskiem wypowiedziało umowy opt-out

1.01.2018, 11:10

Wraz z początkiem nowego roku, pacjenci Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, którzy pojawią się na SOR-ze, mogą czekać w wielogodzinnych kolejkach - mówi dyrektor placówki prof. Anna Wasilewska.


Lekarze z kilku podlaskich szpitali nie godzą się na pracę ponad normę – wypowiedzieli klauzulę opt-out

29.12.2017, 16:48

Nie godzą się na pracę ponad normę i chcą godziwej zapłaty. W 6 podlaskich szpitalach lekarze wypowiedzieli klauzulę opt-out.  
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok