Radio Białystok | Wiadomości | Sprzedawali mięso chorych zwierząt – właściciele ubojni z okolic Bielska Podlaskiego z zarzutami

Sprzedawali mięso chorych zwierząt – właściciele ubojni z okolic Bielska Podlaskiego z zarzutami

15.01.2018, 14:02, akt. 14:48

Podlaska policja sprawdza, gdzie sprzedawane było mięso z ubojni w okolicach Bielska Podlaskiego, do której trafiało chore bydło. Dwóm mężczyznom prowadzących tę ubojnię postawiono zarzuty narażenia potencjalnych konsumentów na utratę zdrowia lub nawet życia.

źródło: podlaska.policja.gov.pl
źródło: podlaska.policja.gov.pl

Mężczyznom, w wieku 56 i 30 lat, grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności - poinformowała w poniedziałkowym (15.01) komunikacie podlaska policja.

Do ich zatrzymania doszło na terenie prowadzonego przez nich zakładu, kiedy na teren ubojni przywieziono "najprawdopodobniej chore zwierzęta, które chwile później zostały zabite".

Do podobnych sytuacji uboju chorego bydła, jak ustalili policjanci, miało dochodzić też wcześniej - powiedział w poniedziałek rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa. Dodał, że ustalane jest, od jak dawna prowadzono tam ubój chorych zwierząt.

Policjanci podejrzewali, że mięso pozyskiwane przez ubojnię z chorego, nafaszerowanego antybiotykami, często w stanie agonalnym bydła, było sprzedawane jako pełnowartościowe. Mięso trafiało do zakładów przetwórstwa na terenie kraju. Takie postępowanie mogło narazić wiele osób na utratę zdrowia a nawet życia - poinformowano w komunikacie.

Policja sprawdza, gdzie chore mięso mogło być sprzedawane

Tomasz Krupa powiedział, że policja ma potwierdzenie, iż do ubojni trafiało chore bydło, a mięso trafiało do sprzedaży. Dodał, że sprawdzane jest, gdzie mogło być sprzedawane. Policja nie podaje więcej szczegółów sprawy. M.in., o jakie choroby zwierząt, groźne dla ludzi, chodzi. Nie udało się też tego ustalić w poniedziałek w Prokuraturze Rejonowej w Bielsku Podlaskim, pod której nadzorem prowadzone jest postępowanie.

Policja sprawdza również, czy był to jedynie incydenty, czy ubój chorych zwierząt był stałym źródłem przychodów mężczyzn.

Jak poinformowano w komunikacie, sprawa ma charakter rozwojowy i policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Kolejny przypadek ASF w gminie Radziłów - wytyczono kręgi sanitarne

27.06.2017, 17:37

Badania laboratoryjne potwierdziły występowanie wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń w miejscowości Konopki-Awissa w gminie Radziłów w powiecie grajewskim. Gospodarstwo leży w strefie zapowietrzonej, wytyczonej wokół miejscowości Święcienin, gdzie wirusa wykryto kilka dni wcześniej.


Pogarsza się sytuacja zakładów mięsnych Netter w Bielsku Podlaskim i Czyżewie

7.06.2017, 16:14

Produkcja jest ograniczona, ale pracownicy nie dostali jeszcze wypowiedzeń umów o pracę. Z dnia na dzień pogarsza się sytuacja zakładów mięsnych Netter w Bielsku Podlaskim i Czyżewie. Według właściciela - z powodu ograniczeń związanych z ASF-em.


Białoruś ogranicza import wieprzowiny z województwa podlaskiego

22.02.2017, 07:42

Białoruś wprowadza czasowe ograniczenie importu wieprzowiny z województw mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego oraz z części Rosji w związku z nowymi przypadkami afrykańskiego pomoru świń - poinformowało białoruskie ministerstwo rolnictwa.


Prawie całe województwo podlaskie strefą zagrożoną ASF. Sejm uchwalił specustawę w tej sprawie

6.09.2016, 10:28

Od poniedziałku (5.09) cały teren województwa podlaskiego uznany zostaje za strefę zagrożoną afrykańskim pomorem świń.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


fot. Marcin Gliński
REGION
9.07.2020, 18:24, akt. 19:53

Akcja #24hDlaDudy w Podlaskiem
74. rocznica Obławy Augustowskiej, fot. Marcin Kapuściński
REGION
9.07.2020, 12:54, akt. 10.07.2020, 12:56

Wkrótce 75. rocznica Obławy Augustowskiej
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok