Radio Białystok | Wiadomości | Policjanci wkroczyli do ubojni k. Brańska, właściciele twierdzą, że są niewinni

Policjanci wkroczyli do ubojni k. Brańska, właściciele twierdzą, że są niewinni

autor: Adam Janczewski

16.01.2018, 16:49, akt. 17:51

Policjanci twierdzą, że do tej ubojni trafiało chore bydło. Właściciele zaprzeczają i podejrzewają, że to donos konkurencji. Chodzi o zakład z Brzeźnicy koło Brańska.

Foto: Adam Dąbrowski
Foto: Adam Dąbrowski

Policjanci wkroczyli do ubojni k. Brańska, właściciele twierdzą, że są niewinni - relacja Adama Janczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Policjanci przeprowadzili kontrolę 

- W ubiegłym tygodniu - policjanci wieczorem przeprowadzili tam kontrolę - mówi rzecznik podlaskiej policji nadkomisarz Tomasz Krupa.

- Policjanci uzyskali informację, że w jednej z ubojni zwierząt na terenie powiatu bielskiego najprawdopodobniej dochodzi do sytuacji w której uśmiercane są chore zwierzęta. Rzeczywiście, kiedy policjanci po zmroku wkroczyli do tej ubojni, okazało się, że właśnie przyjechały samochody, które przywiozły takie zwierzęta. Nie były w stanie poruszać się o własnych siłach - dodaje nadkomisarz.

Zupełnie inaczej sytuację opisuje syn właścicieli ubojni, kierownik do spraw skupu Paweł Zakrzewski.

Moja rodzinna firma została zlinczowana publicznie za rzeczy, których nie zrobiliśmy. Tu chore bydło nigdy nie było ubijane. Mi zarzuty były postawione, że wprowadzamy w obrót mięso nienadające się do tego. To jest absurdem. Zakład jest unijny, mamy eksport na różne zakątki świata. Cały czas jesteśmy pod nadzorem weterynarii. Konkurencja nie może przeżyć tego, że tak sobie dobrze radzimy. Więc to był donos 

- mówi Paweł Zakrzewski.

Zakład jest pod stałym nadzorem Powiatowego Inspektoratu Weterynarii

Jak mówi pełniąca obowiązki powiatowego lekarza weterynarii Emilia Wielądek-Żukowska, zakład z Brzeźnicy jest pod stałym nadzorem Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Bielsku Podlaskim

- Każdy ubój odbywa się przy udziale urzędowych lekarzy weterynarii. Zwierzęta są poddawane badaniu przedubojowemu i badaniu poubojowemu, kiedy wydawana jest ocena, czy mięso nadaje się do spożycia dla ludzi, czy też nie. Żaden zakład nie jest idealny, różne rzeczy mogą znajdować się w mięsie. Wtedy wydaję ocenę o niezdatności takiej sztuki do spożycia dla ludzi i wtedy taka sztuka trafia do utylizacji. Tutaj takie rzeczy miały miejsce również. Jak w każdym zakładzie - mówi Emilia Wielądek-Żukowska.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w związku z ostatnimi wydarzeniami w ubojni w Brzeźnicy przeprowadził we wtorek (16.01) kontrolę w ubojni.

Sprawdzali m.in. higienę w zakładzie, wymagania techniczne i dokumentację. Wyniki mają być znane za kilka dni.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Sprzedawali mięso chorych zwierząt – właściciele ubojni z okolic Bielska Podlaskiego z zarzutami

15.01.2018, 14:02

Podlaska policja sprawdza, gdzie sprzedawane było mięso z ubojni w okolicach Bielska Podlaskiego, do której trafiało chore bydło. Dwóm mężczyznom prowadzących tę ubojnię postawiono zarzuty narażenia potencjalnych konsumentów na utratę zdrowia lub nawet życia.


Mięso importowane z Niemiec zawierało fipronil - trafiło też do Zambrowa

21.08.2017, 16:48

Partia mięsa drobiowego importowanego do Polski z Niemiec zawierała owadobójczy fipronil. Wyniki próbek zabezpieczonego wcześniej mięsa trafiły w poniedziałek (21.08) do Głównego Inspektoratu Weterynarii.


Mięso, które trafiło do sklepów w Grądach-Woniecko k. Zambrowa mogło być skażone

18.08.2017, 09:52

Mięso, które trafiło do konsumentów w województwie podlaskim, mogło być skażone fipronilem. Prawie tonę filetów z piersi kurczaka sprzedano w firmowych sklepach przedsiębiorcy z podzambrowskich Grądów-Woniecko.


Kolejny przypadek ASF w gminie Radziłów - wytyczono kręgi sanitarne

27.06.2017, 17:37

Badania laboratoryjne potwierdziły występowanie wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń w miejscowości Konopki-Awissa w gminie Radziłów w powiecie grajewskim. Gospodarstwo leży w strefie zapowietrzonej, wytyczonej wokół miejscowości Święcienin, gdzie wirusa wykryto kilka dni wcześniej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok