Radio Białystok | Wiadomości | Blisko 70 współczesnych ikon zgłoszono do supraskiego konkursu

Blisko 70 współczesnych ikon zgłoszono do supraskiego konkursu

24.01.2018, 14:35, akt. 14:42

Blisko 70 współczesnych ikon z Polski, Rosji, Ukrainy i Łotwy zgłoszono do konkursu Muzeum Ikon w Supraślu, które chce stworzyć kolekcję ikon dokumentujących sztukę sakralną XXI wieku. Kolekcję zapoczątkują ikony nagrodzone w konkursie.

Zbiory Muzeum Ikon w Supraślu, źródło: muzeum.bialystok.pl
Zbiory Muzeum Ikon w Supraślu, źródło: muzeum.bialystok.pl

Kolekcja supraskiego Muzeum Ikon

Muzeum Ikon działa w zabudowaniach męskiego klasztoru prawosławnego pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu; jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W swoich zbiorach posiada jedną z najbogatszych w Polsce kolekcję ikon z XVIII, XIX i XX wieku, a także unikatowe XVI-wieczne freski.

- Na ogłoszony w ubiegłym roku konkurs "Nowe epitafia piękna" skierowany do współczesnych twórców nadesłano blisko 70 prac twórców z Polski, Rosji, Ukrainy i Łotwy - poinformowała Ewa Zalewska z Muzeum Ikon.

Jury zakwalifikowało 20 ikon

Do oceny jury zakwalifikowało 20 ikon 12 twórców. Wyniki konkursu poznamy 10 lutego, a trzy najwyżej ocenione dzieła zostaną zakupione do zbiorów Muzeum Ikon.

- To pierwszy taki konkurs muzeum, poszukujemy w ikonach "nowego otwarcia" na estetykę ikony, ale też przywiązania do kanonu i tradycji - powiedziała Zalewska. W jej ocenie, na pierwszy rzut oka to połączenie może wydawać się trudne, ale - jak dodała - "da się, to się obserwuje w tych ikonach nadesłanych na konkurs".

Zalewska powiedziała, że prace zakwalifikowane do drugiego etapu to przede wszystkim ikony, które przedstawiają nowe rozwiązania, jeśli chodzi o formę plastyczną, ale z poszanowaniem tradycji. Są też ikony, które - jak dodała - nawiązują do tradycyjnej ikony w ujęciu warsztatowym i kompozycyjnym. - Stawiamy na różnorodne ikony, a nie tylko na nowatorskie czy klasyczne - powiedziała.

Poziom nadesłanych prac jest dobry

Oceniła, że poziom nadesłanych prac jest dobry, choć - jak zauważyła - organizatorzy liczyli, że będzie większe zainteresowanie. - Tym bardziej, że obecnie ośrodków prowadzących pracownie i warsztaty ikonograficzne w kraju i za granicą jest wiele i pisanie ikon cieszy się dużą popularnością - dodała.

Mówiła, że ikonografia współczesna to "sfera wielkiej różnorodności artystycznej", bo jedne ośrodki stawiają na klasyczne podejście do ikony, inne na nowatorskie. Zaznaczyła, że to, co wyróżnia współczesną ikonografię to przemyślana kompozycja, wyeksponowany gest na ikonie, czasem też kolorystka nie jest podporządkowana w sposób ścisły kanonowi.

Ikony nagrodzone w pierwszym konkursie "Nowe epitafia piękna" będzie można obejrzeć na wystawie stałej w Muzeum Ikon w Supraślu.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białorusin próbował przemycić do Polski zabytkowe ikony

22.01.2018, 12:07

Dwie ikony, datowane na XVIII i XIX wiek, próbował nielegalnie wwieźć do Polski przez przejście w Połowcach obywatel Białorusi - poinformowała w poniedziałek (22.01) Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku, której funkcjonariusze udaremnili ten przemyt.


To jedyne tego typu miejsce w Polsce - Muzeum Ikon w Supraślu

21.10.2017, 08:21

To muzeum podczas zwiedzania cały czas zaskakuje turystę.


W Supraślu cerkiewne uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej [wideo]

10.08.2017, 07:50

W prawosławnym klasztorze w Supraślu k. Białegostoku odbyły się w czwartek (10.08) główne obchody ku czci Ikony Matki Boskiej. Święto należy do najważniejszych w supraskim monasterze, uważanym za jedno z najważniejszych w kraju cerkiewnych sanktuariów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
madredus, stock.adobe.com
TYKOCIN
21.10.2021, 11:06, akt. 11:25

Tykocin Pomnikiem Historii
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok