Radio Białystok | Wiadomości | Kolejny przetarg na ważną inwestycję drogową od strony Warszawy

Kolejny przetarg na ważną inwestycję drogową od strony Warszawy

1.02.2018, 15:27, akt. 15:43

Władze Białegostoku ogłosiły kolejny przetarg na ważną inwestycję na drodze wlotowej od strony Warszawy; pozwoli ona m.in. połączyć budowaną Trasę Niepodległości, czyli tzw. śródmiejską obwodnicę, z drogą ekspresową S8.

Fotolia.com
Fotolia.com

Czwarty przetarg

Chodzi o rozbudowę ul. Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ) i Alei Jana Pawła II. To czwarty przetarg; trzy wcześniejsze zostały unieważnione z powodu zbyt wysokich cen proponowanych przez oferentów.

Wartość inwestycji władze miasta szacują na 60,8 mln zł netto. Rozbudowa będzie finansowana przy wsparciu unijnych funduszy. - Miasto na oferty czeka do 20 lutego - poinformowała Anna Kowalska z Urzędu Miasta w Białymstoku.

Przebudowa ulicy NSZ i Alei Jana Pawła II

Inwestycja zakłada przebudowę ulicy NSZ, by była dwujezdniowa i miała po dwa pasy ruchu w każdą stronę oraz budowę dużego skrzyżowania ulic NSZ i Jana Pawła II. W pierwotnym planie skrzyżowanie miało być dwupoziomowe; teraz w przetargu jest zapis o rozwiązaniu jednopoziomowym z budową centralnej wyspy bez tunelu, który miał być pod nią prowadzony - informuje miasto w komunikacie.

"Takie rozwiązanie zdecydowanie obniży koszty całej inwestycji" – zapewnił cytowany w komunikacie zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński. Dodał, że decyzja zmiany planów budowy skrzyżowania związana jest taką decyzję ze względu "na bardzo wysokie koszty robót drogowych i trudny rynek wykonawców".

Podobnie jak w poprzednim przetargu, także w tym, utrzymano udogodnienie dla firm: obniżenie wartości kar za ewentualne niedotrzymanie terminu zakończenia inwestycji, a także możliwość wystąpienia o zaliczkę na poczet przyszłych prac.

Przebudowa skrzyżowania ma się zakończyć w połowie 2019 r.

Przebudowa skrzyżowania ma się zakończyć w połowie 2019 roku. Inwestycja ma być prowadzona w ramach projektu "Poprawa dostępności komunikacyjnej Miasta Białegostoku od strony Warszawy – włączenie do trasy ekspresowej numer 8". Całkowita wartość tego projektu - jak informuje miasto - wynosi ponad 203 mln zł; dofinansowano go z funduszy unijnych w kwocie – 172 mln zł.

Przebudowany odcinek ulicy Narodowych Sił Zbrojnych i Alei Jana Pawła II ma się połączyć z budowaną od 2017 roku Trasą Niepodległości, która ma być gotowa do końca 2018 roku i zapewnić sprawny przejazd przez Białystok, z ominięciem centrum, od zachodniej strony. Łączny koszt jej budowy przekracza 350 mln zł. To obecnie największa inwestycja drogowa w mieście.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Władze Supraśla żądają przygotowania zastępczej trasy na czas zamknięcia drogi do Białegostoku

23.01.2018, 15:25

W związku z przebudową drogi wojewódzkiej z Białegostoku do Supraśla wykonawca zamierza zamknąć trasę na trzy miesiące.


Będzie remont drogi do Wojszek – to jedna ze zmian w budżecie powiatu białostockiego

18.01.2018, 16:55

To miał być rekordowy - pod względem liczby inwestycji drogowych - rok na Białostocczyźnie. Jednak nie wszystko to, co zaplanował na 2018 r. zarząd powiatu białostockiego doczeka się realizacji.


Władze Białegostoku przedłużyły termin składania ofert w przetargu na przebudowę ulicy Klepackiej

3.01.2018, 16:32

O miesiąc, do 9 lutego, władze Białegostoku przedłużyły termin składania ofert w przetargu na przebudowę ulicy Klepackiej, zapewniającej dojazd z miejscowości od południowo-zachodniej strony miasta. Powodem są m.in. zmiany w specyfikacji zamówienia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

Dariusz Marek Srzednicki, fot. Marcin Gliński
BIAŁYSTOK
24.11.2020, 12:24, akt. 14:59

Nie żyje Dariusz Marek Srzednickiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok