Radio Białystok | Wiadomości | Blisko 20 debat i wykładów - zakończył się "Festiwal Dyplomatyczny"

Blisko 20 debat i wykładów - zakończył się "Festiwal Dyplomatyczny"

23.02.2018, 19:23, akt. 19:36

Blisko 20 wykładów, debat m.in. z dyplomatami, politykami i naukowcami odbyło się podczas zakończonego w piątek (23.02) 3. Festiwalu Dyplomatycznego w Białymstoku. Można było porozmawiać np. o stosunkach polsko-amerykańskich, współczesnym terroryzmie czy polityce wschodniej.

Festiwal Dyplomatyczny w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Festiwal Dyplomatyczny w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska

Festiwal, który zorganizowało II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku oraz Uniwersytet w Białymstoku, trwał pięć dni. Impreza miała przybliżać młodzieży wiedzę o współczesnym świecie, sprawach międzynarodowych, dyplomacji; miała też zachęcać młodych ludzi do dyskusji i debaty.

Młodzi ludzie chcą dyskutować o ważnych sprawach 

Jeden z organizatorów dr Jacek Brzozowski z Uniwersytetu w Białymstoku i nauczyciel w II LO powiedział, że po raz trzeci młodzi ludzie pokazali, iż chcą brać udział w tego typu spotkaniach i dyskutować. Ocenił, że każde spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. 

Biorąc pod uwagę skomplikowany współczesny świat i rozmowa na ten temat, na temat problemów, zagrożeń, ale też możliwości ich przezwyciężania, jest czymś, co powinno nam towarzyszyć każdego dnia na zupełnie różnym poziomie - mówił.

W jego ocenie szkoła jest dobrym miejscem, gdzie nauka o tym powinna się rozpocząć, a - jak dodał - tematy poruszane na festiwalu nie należą do łatwych. 

Nauka wyciągania wniosków, analitycznego, ale też krytycznego myślenia jest dzisiaj szalenie istotnym elementem edukacji - mówił.

Wykład inauguracyjny wygłosił b. prezydent Bronisław Komorowski, który mówił o bezpieczeństwie regionu euroatlantyckiego, zwracając uwagę na rolę Stanów Zjednoczonych, Rosji, NATO i Unii Europejskiej. Ocenił, że Polska powinna być w środku ważnych europejskich projektów i je współtworzyć, a nie stać z boku. Zdaniem Bronisława Komorowskiego Polska powinna stawiać na szeroko rozumianą integrację, bo ona jest gwarantem naszego bezpieczeństwa.


Wykłady i spotkania - rozpoczyna się Festiwal Dyplomatyczny


Jeden z wykładów dotyczył współczesnego terroryzmu. Dr Krzysztof Liedel z Centrum Badań na Terroryzmem Collegium Civitas mówił, że od kilku lat można zauważyć zmianę w sposobie działania terrorystów. W jego ocenie obecnie organizacje terrorystyczne wykorzystują coraz częściej tzw. samotnych wilków, czyli osoby, które działają w pojedynkę i na własną rękę organizują zamachy. Mówił, że wcześniej skupiano się na przygotowaniu zamachu od a do z, w którym miało zginąć jak najwięcej ludzi. Dzisiaj - jak dodał - nie chodzi o jakość, ale o ilość. Liedel mówił też, że sam proces rekrutacji terrorystów przeniósł się do internetu.

Wśród innych poruszanych tematów podczas festiwalu były m.in.: polsko-amerykańskie stosunki dyplomatyczne, bezpieczeństwo, stosunki polsko-izraelskie, polityka wschodnia czy przekaz polityczny na portalach społecznościowych. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: b. ambasador RP w Kanadzie Marcin Bosacki, b. wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal, b. europoseł Marek Migalski.

Festiwal odbył się pod honorowym patronatem Bronisława Komorowskiego, prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego i rektora UwB prof. Roberta Ciborowskiego. 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Wykłady i spotkania - rozpoczyna się Festiwal Dyplomatyczny

19.02.2018, 08:52

Polska powinna być w środku ważnych europejskich projektów i je współtworzyć, a nie stać z boku; Polska powinna stawiać na szeroko rozumianą integrację, bo ona jest gwarantem naszego bezpieczeństwa - ocenił były prezydent Bronisław Komorowski inaugurując "Festiwal Dyplomatyczny" w Białymstoku.


Cały tydzień z dyplomacją. Drugi taki festiwal w Białymstoku

20.02.2017, 16:23

Czy potrzebna jest nam dyplomacja? Jak stosować jej zasady w codziennym życiu? Między innymi o tym rozmawiają uczestnicy II Festiwalu Dyplomatycznego, który odbywa się w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew
źródło: stock.adobe.com
SZKOŁA
1.06.2020, 12:18, akt. 14:46

Do wakacji nauczanie zdalneźródło: stock.adobe.com
REGION
1.06.2020, 10:33, akt. 10:36

W Sokółce powstanie łąka kwietnaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok