Radio Białystok | Wiadomości | Prawosławni maturzyści spotkali się na świętej Górze Grabarce

Prawosławni maturzyści spotkali się na świętej Górze Grabarce

3.03.2018, 16:29, akt. 17:57

W sanktuarium na św. Górze Grabarce trwa 3-dniowe spotkanie prawosławnej młodzieży przygotowującej się do egzaminu dojrzałości. Jego uczestnicy nie tylko modlą się o powodzenie na maturze, ale też np. pracują na rzecz monasteru.

Prawosławni maturzyści spotkali się na świętej Górze Grabarce, fot. Anna Petrovska
Prawosławni maturzyści spotkali się na świętej Górze Grabarce, fot. Anna Petrovska

Prawosławni maturzyści spotkali się na świętej Górze Grabarce - relacja Anny Petrovskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Organizatorem spotkania jest Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce. Większość uczestników, to młodzież z województwa podlaskiego, gdzie są największe w kraju skupiska prawosławnych.

Chodzi o przygotowanie od strony duchowej młodzieży, która w tym roku zdaje maturę. Jak wiadomo, jest to najważniejszy egzamin w życiu i - oprócz samej nauki - trzeba się jeszcze do tego przygotować duchowo - powiedział koordynator spotkania, Piotr Giegiel z zarządu BMP w Polsce.

Tegoroczne matury zaczną się 4 maja 

Tegoroczne egzaminy dojrzałości zaczną się 4 maja. Spotkanie na Grabarce odbywa się w czasie postu przed Wielkanocą, która w Cerkwi wypada w tym roku 8 kwietnia, czyli tydzień po świętach katolickich.

Piotr Giegiel przyznał, że takie spotkanie ma nieco inny charakter, niż np. pielgrzymka młodzieży prawosławnej na Grabarkę w okresie paschalnym (po Świętach Wielkanocnych), która rokrocznie odbywa się w maju. "Teraz jest ten czas, żeby nie myśleć o zabawie i przyjemnościach, tylko bardziej skupić się na modlitwie" - dodał.

Wspólna modlitwa, integracja i duchowe przygotowanie do egzaminu

Na Grabarce młodzież nie tylko bierze udział w nabożeństwach, ale ma w planie np. spotkania z duchownymi, w tym z prawosławnym biskupem siemiatyckim Warsonofiuszem, będzie też pracować na rzecz monasteru, pomagając mniszkom, które na co dzień dbają o to miejsce.

W sobotę (3.03), po wieczornych uroczystościach, zostanie ustawiony i poświęcony krzyż przywieziony przez uczestników spotkania, w intencji ich egzaminów dojrzałości.

Wzgórze krzyży

Grabarka wraz ze Świętą Górą, cerkwią i żeńskim klasztorem, to święte dla prawosławnych miejsce. Często nazywana jest "wzgórzem krzyży", z racji krzyży wotywnych, przynoszonych i ustawianych tam przez wiernych. Przez lata ustawiono ich na terenie sanktuarium już tysiące, na wielu wypisane są prośby do Boga lub podziękowania za łaski.

Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 roku. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i pomodlą się, zostaną uratowani od epidemii cholery.

Kiedy cudowne uzdrowienia miały miejsce, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew. Obecnie jest tam także żeński klasztor. Najważniejsze uroczystości odbywają się na Grabarce w sierpniu, w przypadające wówczas Święto Przemienienia Pańskiego. Przyjeżdżają tam wówczas nie tylko tysiące wiernych, ale i najważniejsi hierarchowie z kraju i zagranicy.

Bractwo Młodzieży Prawosławnej - organizator spotkania modlitewnego maturzystów - działa w kilkudziesięciu cerkiewnych parafiach. Dokładnych danych, co do liczby jego członków nie ma. Według różnych szacunków, należy do niego od kilkuset osób, do 1,5 tys. młodych osób prawosławnych. 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Modlitewne spotkanie prawosławnych studentów na Grabarce

7.10.2017, 07:34

Prawosławna młodzież z całego kraju bierze udział w 12. Modlitewnym Spotkaniu Studentów na św. Górze Grabarce, w najważniejszym w kraju cerkiewnym sanktuarium. W niedzielę (8.10) w pobliskich Siemiatyczach studenci wezmą udział w chirotonii biskupa Warsonofiusza.


Jedna z cerkwi na Grabarce wyświęcona po gruntownym remoncie

21.05.2017, 12:59

Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego abp Sawa wyświęcił po remoncie cerkiew ikony Matki Bożej "Radość Wszystkich Strapionych" w monasterze na Górze Grabarce - najważniejszym w kraju prawosławnym sanktuarium.


Nabożeństwa, modlitwy i dyskusje - prawosławna młodzież spotkała się na Świętej Górze Grabarce

19.05.2017, 07:27

Prawosławna młodzież z całej Polski spotka się na Świętej Górze Grabarce. Główne cele rozpoczynającej się paschalnej pielgrzymki to wspólna modlitwa i wzajemne poznawanie się.


Album fotograficzny o Grabarce - autorstwa sióstr z sanktuarium

7.05.2017, 13:45

Najważniejsze uroczystości religijne z tysiącami wiernych, piękno cerkiewnej architektury i okolicznej przyrody, ale i codzienne życie sióstr zakonnych z klasztoru - to wszystko zobaczyć można na zdjęciach w albumie o prawosławnym sanktuarium na Górze Grabarce.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Oddaj krew


stock.adobe.com
WYBORY
4.06.2020, 00:01, akt. 10:42

Wybory prezydenckie 28 czerwca


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok