Radio Białystok | Wiadomości | Debaty, konkursy i warsztaty w ramach akcji "100-lecie Kobiet"

Debaty, konkursy i warsztaty w ramach akcji "100-lecie Kobiet"

7.03.2018, 16:05, akt. 16:31

Debaty o prawach kobiet czy udziale kobiet w życiu publicznym, konkurs literacki oraz spotkania kobiet biznesu - złożą się na akcję "100-lecie Kobiet" w Białymstoku. Ma ona przypomnieć o przypadającej w tym roku 100. rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych.

Debaty, konkursy i warsztaty w ramach akcji "100-lecie Kobiet", fot. Olga Gordiejew
Debaty, konkursy i warsztaty w ramach akcji "100-lecie Kobiet", fot. Olga Gordiejew

Wydarzenia będą odbywały się przez cały rok

- To akcja oddolna, a wydarzenia będą odbywały się przez cały rok - poinformowały inicjatorki "100-lecia Kobiet" w środę (07.03) na konferencji prasowej inaugurującej projekt.

Jak powiedziała jedna z organizatorek, prezes Fundacji SocLab dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, 100-lecie przyznania praw wyborczych kobietom, to bardzo ważna rocznica. Mówiła, że gdyby nie kobiety 100 lat temu, ale też wcześniejsza walka sufrażystek i ruchów kobiecych o te prawa, to "nie byłoby nas dzisiaj w takiej roli, w jakiej jesteśmy".

Bardzo byśmy chciały, aby ten rok, oprócz wydźwięku patriotycznego, związanego z odzyskaniem niepodległości, był widoczny jako Rok Kobiet, jako rok, w którym mówi się o prawach kobiet, mówi się o ich możliwościach, mówi się o ich roli też w życiu publicznym

- powiedziała Sztop-Rutkowska. 

Dodała, że bardzo ważne jest mówienie o międzypokoleniowej solidarności kobiet i udział w tym projekcie kobiet w różnym wieku.

W grupie inicjatorek są kobiety związane ze środowiskiem biznesowym, akademickim, samorządowym i organizacji pozarządowych.

Przygotowane inicjatywy są bardzo różnorodne

Dr Małgorzata Wenclik z Fundacji Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa mówiła, że przygotowane inicjatywy są bardzo różnorodne. Dodała, że organizatorkom zależało na pokazaniu z jednej strony chcą pokazać sylwetki historyczne kobiet, z drugiej - nowoczesnych kobiet, aby móc rozmawiać o ich roli i problemach.

Pierwszym wydarzeniem w ramach "100-lecia Kobiet", które będzie w czwartek (08.03), będzie "Śniadanie z wizytówką". Wenclik mówiła, że będą to cykliczne spotkania kobiet z różnych branż, aby mogły spotkać się w swoim gronie, poznać, opowiedzieć, czym się zajmują. Dodatkowo, każde z nich, będzie poświęcone innemu tematowi; pierwsze - profilaktyce nowotworów.

Zaplanowano też debaty i dyskusje o prawach kobiet wczoraj i dziś, udziale kobiet w życiu publicznym o kobietach w gospodarce, ale też o potencjale i aktywności kobiet 60+. Jak powiedziała Bożena Bednarek ze stowarzyszenia "Szukamy Polski" i redakcji "Podlaski Senior", bardzo ważny jest udział w tym projekcie kobiet 60+ i ich punkt widzenia.

Odbędzie się też konkurs dla młodych kobiet

Odbędzie się też konkurs dla młodych kobiet szukających swojej drogi zawodowej, w ramach którego dostaną wsparcie mentorskie.

Wśród innych pomysłów są m.in. spacery historyczne, konkurs literacki "Polka Niepodległa", spotkania z pisarkami z regionu, pokaz mody czy warsztaty dotyczące budowania własnej wartości.

Lista wydarzeń nie jest zamknięta. Mają odbywać się także w innych miastach. Organizatorki czekają na pomysły innych osób i grup. Sztop-Rutkowska mówiła, że oferują wsparcie merytoryczne czy rzeczowe, ale to zgłaszający jest odpowiedzialny za organizację danego wydarzenia.

Rok 2018 Sejm RP ustanowił Rokiem Praw Kobiet

Rok 2018 Sejm RP ustanowił Rokiem Praw Kobiet. W ten sposób posłowie chcą uczcić 100. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych i oddać hołd pierwszym parlamentarzystkom.

28 listopada 1918 roku Józef Piłsudski, Tymczasowy Naczelnik Państwa, podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. W art. 1 tego dekretu określono, że wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci. W art. 7 stwierdzono, że wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele i obywatelski państwa posiadający czynne prawo wyborcze - przypomniano w uchwale.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Dyskryminacja, molestowanie, mobbing kobiet w pracy

7.03.2018, 12:57

Być kobietą… Czy możemy liczyć na specjalne traktowanie ze względu na płeć? Czy są regulacje prawne zapewniające kobietom uprzywilejowaną pozycję w życiu czy wręcz przeciwnie?


Janusz Yanina Iwański, Damian Kudzinowski i Jacek Łasiewicki

2.03.2018, 10:25

"Przygotowałem specjalny program, piosenki, które za szybko odchodzą, trzeba je ocalić od zapomnienia" - Janusz Yanina Iwański na Dzień Kobiet zagra w Białymstoku tylko polskie utwory. Koncert będziemy transmitować na naszej antenie.

Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Podlaskie Podróże


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok