Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 4,1 mln zł dotacji dla szpitala w Łomży na inwestycje

Ponad 4,1 mln zł dotacji dla szpitala w Łomży na inwestycje

autor: Adam Dąbrowski

14.03.2018, 17:19, akt. 19:17

Ponad 4,1 mln zł dotacji z budżetu samorządu województwa podlaskiego dostanie szpital wojewódzki w Łomży na inwestycje na kardiologii, rehabilitacji kardiologicznej i szpitalnym oddziale ratunkowym. W środę (14.03) w Łomży podpisano umowy w tej sprawie.

Ponad 4,1 mln zł dotacji dla szpitala w Łomży na inwestycje, fot. Adam Dąbrowski
Ponad 4,1 mln zł dotacji dla szpitala w Łomży na inwestycje, fot. Adam Dąbrowski

Szpital wojewódzki w Łomży podlega samorządowi województwa. Pieniądze od samorządu regionu są przeznaczone na wkłady własne do dwóch projektów, które łomżyński szpital realizuje z dofinansowaniem z UE: z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 oraz z programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Będzie przebudowany oddział kardiologiczny

W łomżyńskim szpitalu będzie przebudowany oddział kardiologiczny z pododdziałem intensywnej opieki kardiologicznej, oddział rehabilitacji kardiologicznej, kupowany jest też nowy sprzęt na potrzeby pacjentów leczonych na oddziałach i w poradniach chorób krążenia. Kończy się też przebudowa i doposażenie szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR).

Dyrektor szpitala wojewódzkiego w Łomży Roman Nojszewski powiedział, że otrzymane wsparcie finansowe od samorządu województwa jest duże. Mówił, że oddział kardiologiczny musi być tak przebudowany, by działał jak najlepiej. Poinformował, że szpital ma trzeci stopień referencyjności w ramach sieci szpitali. Inwestycja ma się zakończyć wiosną 2019 r.

Ordynator oddziału kardiologii dr Romuald Krynicki dodał, że oddział znajdujący się w obecnym miejscu od 20 lat, nie przechodził do tej pory istotnych zmian w funkcjonowaniu, a w związku ze stale rosnącymi wymaganiami i podnoszeniem standardów opieki nad chorymi, moment na zmiany jest dobry.

- SOR jest w tej chwili na ukończeniu - powiedział dyrektor Nojszewski i dodał, że inwestycja przyczynia się także do lepszej organizacji nocnej i świątecznej opieki lekarskiej dla pacjentów. W trakcie remontu SOR, szpital cały czas przyjmował pacjentów.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński powiedział, że pieniądze z umów wspierają ważne i potrzebne mieszkańcom całego subregionu łomżyńskiego inwestycje w szpitalu. Mówił, że choroby serca należą do najczęstszych, dlatego opieka kardiologiczna nad pacjentami jest bardzo potrzebna.

Inwestycje na kardiologii mają kosztować ok. 11 mln zł

Inwestycje na kardiologii mają kosztować ok. 11 mln zł, z czego ok. 4 mln zł przeznacza samorząd województwa. Nowy SOR to koszt 5,3 mln zł, z czego łącznie - w 2017 i w 2018 r - od samorządu jest 1,7 mln zł. Projekt na SOR ma być zakończony jeszcze w 2018 r.

Marszałek Leszczyński poinformował, że łącznie na remonty, przebudowy i zakupy sprzętu do łomżyńskiego szpitala w latach 2014-2020 trafiło łącznie z budżetu regionu 25,2 mln zł. Podkreślał, że główny cel wsparcia tej i innych prowadzonych przez samorząd szpitali w całym województwie, to poprawa jakości usług medycznych.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Po 6 latach przerwy ponownie działa SOR w Augustowie

13.03.2018, 16:15

Po sześciu latach przerwy w augustowskim szpitalu ponownie działa Szpitalny Oddział Ratunkowy. Został on zamknięty z powodu braku zadaszenia nad podjazdem dla karetek oraz braku instalacji rozprowadzającej gazy medyczne do łóżek.


Krótsze kolejki na USG w Białostockim Centrum Onkologii dzięki ministerialnej dotacji

7.03.2018, 12:04

W Białostockim Centrum Onkologii (BCO) kolejki do badań USG piersi skróciły się z dwóch miesięcy do dwóch tygodni. Było to możliwe dzięki nowemu sprzętowi do diagnostyki nowotworów. 3,5 mln zł na ten cel przeznaczyło ministerstwo zdrowia.


Oficjalne oddanie do użytku zmodernizowanego oddziału chirurgii w szpitalu wojewódzkim

5.03.2018, 13:42

6 mln zł kosztowała modernizacja Oddziału Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Onkologicznej w Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku. Część pomieszczań wyremontowano, część dobudowano, oddział doposażono w sprzęt. W poniedziałek (05.03) inwestycję oddano do użytku.


W Podlaskiem wciąż brakuje specjalistów i stacjonarnego psychiatrycznego oddziału dla dzieci i młodzieży

15.01.2018, 07:43

Średnio dwa razy dziennie, w Polsce dochodzi do prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Tak wynika z policyjnych danych. Rocznie odbiera sobie życie ponad sto młodych osób.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok