Radio Białystok | Wiadomości | Władze Augustowa szukają pieniędzy na odkupienie tzw. Domu Turka

Władze Augustowa szukają pieniędzy na odkupienie tzw. Domu Turka

autor: Marta Sołtys

22.03.2018, 17:09, akt. 18:29

Władze Augustowa zakładają, że do końca roku uda się dokonać zakupu. Chcą wyremontować budynek, a następnie urządzić w nim muzeum upamiętniające ofiary stalinizmu.

Fot. Renata Metelicka
Fot. Renata Metelicka

Władze Augustowa chcą wykupić kamienice przy Ulicy 3-go maja 16 w Augustowie, potocznie zwaną "Domem Turka". Właścicielem kamienicy aktualnie jest prywatny przedsiębiorca, który kilka lat temu chciał wyburzyć kamienicę i wybudować na jej miejscu galerię handlową. 

Miasta nie stać na samodzielne wykupienie budynku

Po wielu latach prób, zgodził się w końcu sprzedać obiekt miastu. Jak mówi burmistrz Augustowa Wojciech Walulik, miasta aktualnie nie stać na samodzielne wykupienie budynku, dlatego poszukuje finansowego wsparcia.

Narodziła się społeczna inicjatywa odkupienia budynku, popularnie zwanego "Domem Turka", tak żeby on stał się własnością społeczeństwa całej ziemi augustowskiej. W tym kierunku będziemy podejmować intensywne działania, aby pozyskać finanse z zewnętrznych źródeł. Koszt planowany wykupu wynosi 4,5 mln zł. Więcej na ten temat w tej chwili nie chciałbym mówić, skąd te pieniądze mamy zamiar pozyskać

- tłumaczy Wojciech Walulik. 

"Dom Turka" ma długą i bolesną historię

Budynek przed wojną należał do żydowskiej rodziny Rechtmanów. Po wojnie mieściły się w nim siedziby NKWD oraz Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, a następnie Milicji Obywatelskiej i Wojsk Ochrony Pogranicza. 

Historycy zgodnie twierdzą, iż w tym budynku zginęło wielu mieszkańców Augustowa i okolic, a ich szczątki nadal znajdują się na terenie "Domu Turka". 

Jak mówi prezes augustowskiego klubu historycznego Danuta Kaszlej, "Dom Turka" dla augustowian jest tym samym, co Pawiak dla Warszawian.

NKWD uczyniło w podziemiach areszt, gdzie trafiali Ci, którzy byli przeciwnikami władzy sowieckiej. W tym obiekcie prawdopodobnie były sporządzane listy na 3 masowe deportacje. Było to jedno z kilku miejsc w Augustowie, gdzie przetrzymywano zatrzymanych w trakcie obławy augustowskiej

- dodaje Danuta Kaszlej. 

Władze Augustowa zakładają, że do końca roku uda się dokonać zakupu. Chcą wyremontować budynek, a następnie urządzić w nim muzeum upamiętniające ofiary stalinizmu.

ZOBACZ TEŻ:


Po 6 latach przerwy ponownie działa SOR w Augustowie

13.03.2018, 16:15

Po sześciu latach przerwy w augustowskim szpitalu ponownie działa Szpitalny Oddział Ratunkowy. Został on zamknięty z powodu braku zadaszenia nad podjazdem dla karetek oraz braku instalacji rozprowadzającej gazy medyczne do łóżek.


W Augustowie zaczyna brakować miejsc pochówku

9.03.2018, 16:54

Dodatkowe kwatery na cmentarzu parafialnym i systematyczne odlesienie terenu pod nową nekropolię na obrzeżach miasta. Władze Augustowa próbują rozwiązać problem braku miejsc pochówku.


Gmina Augustów dofinansuje podłączenie mieszkańców do miejskiej ciepłowni

8.03.2018, 17:00

Według przewidywań radnych, wnioski o dofinansowanie będzie można składać już od kwietnia tego roku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Kamerdyner" Marek Klat, Paweł Paliński, Mirosław Piepka, Michał Pruski


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok