Radio Białystok | Wiadomości | Nietypowe znalezisko na budowie drogi z Białegostoku do Supraśla

Nietypowe znalezisko na budowie drogi z Białegostoku do Supraśla

autor: Ryszard Minko

23.03.2018, 08:15, akt. 12:10

Nie wiadomo czy są to fragmenty ludzkich kości czy może szczątki zwierząt?

fot. słuchacz
fot. słuchacz

Krąg i być może fragment czaszki odnalazł spacerowicz na terenie budowy drogi z Białegostoku do Supraśla. O nietypowym znalezisku poinformował nas jeden ze słuchaczy, który chce zostać anonimowy. Jak wynika z jego relacji i zdjęć jakie nadesłał - fragmenty kości odnalazł na terenie budowy drogi w okolicy zjazdu na Nowodworce. 

Za inwestycję odpowiada Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Jego dyrektor Józef Sulima wyjaśnia, że nie otrzymał żadnego sygnału o podobnym odkryciu podczas budowy. 

O sprawie nic nie wiedzą także burmistrz Wasilkowa oraz Wojewódzki Konserwator Zabytków. Jak udało nam się ustalić, żadna z instytucji nie otrzymała sygnału o odkryciu kości na budowie. Nam również nie udało się odnaleźć żadnych szczątków we wskazanym miejscu. 

W rejestrze konserwatora zabytków nie ma żadnego cmentarza w tej okolicy. Niewykluczone jednak, że ponad 150 lat temu mogło to być miejsce pochówku mieszkańców okolicznych wsi. Zdaniem Józefa Sulimy w tej sytuacji nie ma podstaw do wstrzymania prac budowlanych. W przypadku odnalezienia kości o sprawie powinien być poinformowany konserwator zabytków, który zleciłby wykonanie prac archeologicznych i antropologicznych.

| red: mak

ZOBACZ TEŻ:


Wzdłuż drogi we wsi Olmonty ktoś rozrzucił zwierzęce szczątki

13.03.2018, 12:58

Wygląda to, jak krwawy pas ze zwierzęcych szczątków – władze gminy Juchnowiec Kościelny zastanawiają się, kto i po co wzdłuż drogi we wsi Olmonty pozostawił nietypowe zanieczyszczenia.


Specjaliści IPN odkryli w Czeremsze szczątki siedmiu osób

21.12.2017, 14:12

Szczątki siedmiu osób odkryli specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w ramach prac ekshumacyjnych przeprowadzonych w Czeremsze. Przeszukano miejsce, gdzie - według archiwaliów i przekazów - był grób osób rozstrzelanych przez Niemców w 1942 roku.


Czy podczas budowy w Siemiatyczach doszło do znieważenia miejsca pochówku? Sprawdza to prokuratura

6.12.2017, 14:26

Prokuratura w Siemiatyczach sprawdza czy podczas budowy w okolicach dawnego cmentarza żydowskiego nie doszło do znieważenia miejsca pochówku. W trakcie prac ziemnych wykopano tam fragmenty kości. Prace wstrzymano, szczątki zabezpieczyła wyznaniowa gmina żydowska. 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Legion" Elżbiety Cherezińskiej


© Oliver Sved - fotolia.com
WYPADEK
16.09.2019, 12:47, akt. 12:53

2 osoby ranne w wypadku k. Hajnówki


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok