Radio Białystok | Wiadomości | 17,4 mln zł na pożyczki termomodernizacyjne dla wspólnot czy spółdzielni

17,4 mln zł na pożyczki termomodernizacyjne dla wspólnot czy spółdzielni

28.03.2018, 17:37, akt. 17:53

Wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie i Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Podlaskiem mogą się starać o pożyczki na docieplenie budynków czy inwestycje w OZE. Łącznie w regionie jest 17,4 mln zł na ten cel.

Foto: Monika Kalicka
Foto: Monika Kalicka


Pożyczek będzie udzielał WFOŚiGW

Pieniądze - 16,2 mln zł z tej kwoty pochodzą z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020, 1,2 mln zł dokłada Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Fundusz jest dysponentem tych środków i to on będzie udzielał pożyczek.

W środę (28.03) w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku, dyrektor zarządzająca pionu funduszy europejskich w Banku Gospodarstwa Krajowego Patrycja Wolińska-Bartkiewicz i prezes WFOŚiGW Maciej Borzyszkowski podpisali umowę w tej sprawie.

Po raz pierwszy z pożyczki termomodernizacyjnej w Podlaskiem będą mogły skorzystać spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe i TBS-y. W przypadku spółdzielni i wspólnot wykluczone są jednak podmioty z gmin z terenu Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego oraz miast Łomża i Suwałki. W przypadku Towarzystw Budownictwa Społecznego nie ma takich wykluczeń. Podmioty z BOF oraz Suwałk i Łomży mogą się starać o takie pożyczki w programie krajowym Infrastruktura i Środowisko - podkreślono na konferencji prasowej.

Maksymalnie jeden podmiot może dostać do 1 mln zł pożyczki (oprocentowanie wynosi 0,5 proc.), można ją spłacać przez maksymalnie 10 lat. Pożyczka może pokryć nawet 100 proc. wartości planowanej inwestycji.

Prezes WFOŚiGW Maciej Borzyszkowski poinformował, że "nabór na pożyczki rozpocznie się w kwietniu, w maju". Mówił, że pieniądze będą przeznaczane na inwestycje, które będą zwiększać efektywność energetyczną budynków, ograniczać emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Mówił też, że wpisuje się to w działania państwa na rzecz czystego powietrza.

Projekty mogą dotyczyć wymiany oświetlenia na energooszczędne, wymiany okien i drzwi w częściach wspólnych budynków, budowy systemów grzewczych z wymianą źródeł ciepła (z wyłączeniem źródeł ciepła opalanych węglem), przebudowy wentylacji, klimatyzacji, wykonania audytów energetycznych.

BGK jest - jak przypomniała wicemarszałek Anna Naszkiewicz - dysponuje w imieniu urzędu marszałkowskiego kwotą 52 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Program "Przedsiębiorcze Podlaskie"

Dyrektor Patrycja Wolińska-Bartkiewicz powiedziała, że to cały program pod nazwą "Przedsiębiorcze Podlaskie", w ramach którego z udziałem wybranych pośredników finansowych rozdysponowywane są pożyczki unijne dla firm i innych podmiotów na rozwój. Dodała, że liczy na to, że środki z umowy z WFOŚiGW przełożą się na to, "że ten kapitał zostanie w regionie zainwestowany", a dzięki inwestycjom termomodernizacyjnym, poprawią się zwłaszcza wskaźniki czystości powietrza.

Pożyczek termomodernizacyjnych dla firm udziela od stycznia 2018 r. - dzięki środkom z RPO - Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na razie nie będzie kolejnych bloków w centrum Białegostoku

26.03.2018, 07:47

Nie będzie - przynajmniej na razie - kolejnych bloków w centrum Białegostoku. Radni nie przyjęli w poniedziałek (26.03) planu zagospodarowania przestrzennego dla ulic: Ogrodowej i Fabrycznej w Białymstoku.


Tańsze mieszkania dla repatriantów

4.03.2018, 06:00

Ma to być pomoc repatriantom mieszkającym w Białymstoku i zachęta innych, by wracali do kraju. Radni zdecydowali, że te osoby, a także ich najbliżsi będą mieć zniżkę przy wykupie mieszkania komunalnego. 


Część lokatorów Suwalskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zalega ze spłatą czynszu - długi wynoszą łącznie 1,9 mln zł

27.12.2017, 09:48

Prawie jedna trzecia lokatorów największej w mieście, Suwalskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, zalega ze spłatą czynszu. Dotyczy to ponad 2 tys. 600 lokali. Jak mówi członek zarządu spółdzielni Janusz Struzik, łączne zaległości wynoszą 1,9 mln zł.


Policja ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników socjalnych i spółdzielni mieszkaniowych

27.12.2017, 08:36

Podszywają się pod pracowników socjalnych i spółdzielni mieszkaniowych - policja ostrzega przed oszustami. Ich ofiarami padają najczęściej osoby samotne i w podeszłym wieku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok