Radio Białystok | Wiadomości | Występy zespołów folklorystycznych i pokaz tradycji wielkanocnych w Knyszynie

Występy zespołów folklorystycznych i pokaz tradycji wielkanocnych w Knyszynie

8.04.2018, 10:28, akt. 10:54

Blisko 20 zespołów folklorystycznych i kompanii męskich z Polski, Litwy i Białorusi wyśpiewa wiosenne tradycyjne życzenia na 17. Wiosennych Spotkaniach z Konopielką w Knyszynie, które w niedzielę (08.04) odbywają się w miejscowym ośrodku kultury.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Kultywowanie dawnych tradycji

Spotkania mają służyć kultywowaniu dawnych tradycji kolędowania w okresie świąt wielkanocnych, które jeszcze w połowie XX wieku były żywe na terenach między Biebrzą i Narwią oraz w pasie przygranicznym polsko-litewsko-białoruskim, a także na Litwie i Białorusi. Zwyczaj wciąż praktykowany jest w Podlaskiem. Konopielka to nazwa tradycyjnych pieśni wykonywanych przy okazji wiosennego kolędowania.

- Spotkania, które zawsze odbywają się tydzień po katolickich świętach, to okazja do wydłużenia tego świątecznego czasu - powiedziała dyrektorka Knyszyńskiego Ośrodka Kultury, który jest organizatorem imprezy, Jadwiga Konopko.

Do Knyszyna przyjechało blisko 20 zespołów

Do Knyszyna przyjechało blisko 20 zespołów, głównie z regionu, ale jest też kilka z Litwy i Białorusi. Jadwiga Konopko powiedziała, że cieszy, iż zarówno z Białorusi i z Litwy konopielki będą prezentować również zespoły młodzieżowe. - To taki zwiastun, że tradycja śpiewania konopielek nie zaniknie - dodała.

Natomiast z Podlasia wystąpi m.in. kompania wołoczebinków, czyli grupa mężczyzn, która od kilku lat stara się kontynuować tradycję wiosennego kolędowania i w Wielkanoc składa świąteczne życzenia gospodarzom ze wsi w okolicach Knyszyna. Jadwiga Konopko powiedziała, że w tym roku kompania odwiedziła ok. 50 domostw, a gospodarze coraz chętniej ich przyjmują.

Pokaz tradycji wielkanocnych

Koncerty rozpoczną się przed południem, potrwają do wieczora. Imprezie będzie towarzyszył też pokaz tradycji związanych z Wielkanocą oraz jarmark sztuki ludowej.

W zwyczaju kolędowania z konopielkami w Wielkanoc brali udział jedynie mężczyźni. Zebrani w tzw. kompanie wołoczebne chodzili w świąteczną noc z niedzieli na poniedziałek od domu do domu, wyśpiewując gospodarzom dobre życzenia. Pannom i kawalerom życzono zmiany stanu cywilnego, a gospodarzom urodzaju. Jednak życzeń nie śpiewano np. "nieczystym pannom", czyli niezamężnym pannom z dzieckiem.

Wołoczebnicy za swoje życzenia dostawali od gospodarzy zapłatę w postaci kiełbasy, jajek czy wódki. Jeśli odmówiono im poczęstunku, śpiewali złośliwe piosenki. Bano się takich przyśpiewek, które wróżyły nieszczęście i staropanieństwo córki gospodarzy.

Tradycja kolędowania z konopielkami od dziesięciu lat wskrzeszana jest w regionie. Organizowane były warsztaty, spotkania, starano się odtworzyć zwyczaj chodząc z życzeniami po wsiach. Dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludwej, etnograf dr Artur Gaweł uważa, że tradycję udało się wskrzesić. Powstała kompania wołoczebników w Wielkanoc odwiedza gospodarzy i składa życzenia.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Tradycja wiosennego kolędowania, czyli chodzenia z konopielką

1.04.2018, 16:20

Urodzaju gospodarzom, a pannom i kawalerom zmiany stanu cywilnego życzyły kompanie wołoczebników, czyli grupy mężczyzn, które niegdyś w Wielkanoc chodziły po wsiach w Podlaskiem, śpiewając wiosenne życzenia.


Drugi dzień świąt wielkanocnych - Lany Poniedziałek

2.04.2018, 06:20

W polskiej tradycji, w poniedziałek (02.04) wielkanocny polewa się dla żartów wodą inne osoby.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok