Radio Białystok | Wiadomości | Psychologowie mogą szkolić się w pracy z chorymi na raka

Psychologowie mogą szkolić się w pracy z chorymi na raka

11.04.2018, 06:03

Minimum 34 psychologów w Podlaskiem może skorzystać ze studiów podyplomowych lub specjalistycznej terapii, by podnieść swoje umiejętności w pracy z pacjentami chorymi na raka.

Photographee.eu - Fotolia.com
Photographee.eu - Fotolia.com

Chętni mogą zgłaszać się do BCO

Chętni w kwietniu i maju mogą się zgłaszać do Białostockiego Centrum Onkologii. Szkolenia psychologów to element projektu, którego głównym celem jest wsparcie pacjentów onkologicznych w rehabilitacji, by pomagać im wracać na rynek pracy.

BCO wspólnie z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku i szpitalem w Bielsku Podlaskim zdobyły na ten cel dotację z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. 

Cel projektu - poprawa stanu zdrowia 

Jak BCO informowało wcześniej, głównym celem projektu ma być poprawa stanu zdrowia - ale też jakości życia - osób, które zachorowały na nowotwór. Z myślą o nich powstaną m.in. punkty konsultacyjne rehabilitacji, gdzie będą mogli skorzystać z porady lekarza, dostać zalecenia dotyczące korzystania z rehabilitacji. Projekt jest dla pacjentów z lat 2016-2021.

By pomagać pacjentom, będą się m.in. dokształcać psychologowie. Koordynatorka projektu ds. psychoonkologii Małgorzata Rymarska powiedziała we wtorek PAP, że w regionie mało jest psychologów wyspecjalizowanych w pracy z pacjentami onkologicznymi.

Jest to dosyć wąska specjalizacja i dziedzina w psychologii. Brakuje nam na pewno psychologów klinicznych, bo tacy powinni pracować z pacjentem chorym i somatycznie, i chorym onkologicznie 

- powiedziała Małgorzata Rymarska.

Dodała, że "na pewno" większość pacjentów chorych na raka powinna korzystać z pomocy wyspecjalizowanych psychologów, ale jeżeli takich nie ma, należy skorzystać z pomocy każdego psychologa bo - jak mówi - "nie ma powodu cierpieć, pozostawać samemu ze swoimi troskami".

Małgorzata Rymarska wskazała, że choroba onkologiczna wywołuje w pacjencie dużo strachu i niepokoju, "uruchamiają się przekonania, które często nie mają potem potwierdzenia w tym, co będzie realizowane w działaniu, w leczeniu". 

Psycholog jest potrzebny, bo daje wsparcie, doradzi, pokieruje, podpowie, przekaże wiedzę.

Tak naprawdę obecność, słuchanie i pozbawienie pacjenta tego całego balastu emocjonalnego, żeby on miał lżejszy oddech i wiedział na czym polega leczenie, to jest taki pierwszy krok, a potem to już decyduje pacjent, na ile chce skorzystać, na ile chce pracować nad wszystkim, bo choroba często tylko uruchamia to, co też przez życie pacjent niesie i jakie rzeczy są do przepracowania 

- dodała Małgorzata Rymarska.

Podkreśliła, że ważne jest, by zaczynając trudne i długie leczenie onkologiczne, na samym początku pacjent "nie stracił energii", nie poddał się, psycholog jest po to, by pokazać pacjentowi możliwości, jakie daje mu medycyna i mówić o tym, by z nich skorzystał.

Do projektu zgłosiło się ok. 20 osób

Na razie do dokształcania, w ramach projektu, zgłosiło się ok. 20 osób, nie odbyła się jeszcze kwalifikacja, chętni wciąż mogą się zgłaszać. Psychologowie będą mieli do wyboru bezpłatne studia podyplomowe z psychoonkologii, psychosomatyki i psychotraumatologii albo udział w terapii Simontona lub i studia i terapię.

Każdy z psychologów, którzy dokształcą się w ramach projektu, będzie musiał przepracować - jako wolontariusz - bezpłatnie 10 godzin w tworzonych punktach rehabilitacji pacjentów.

źródło: PAP

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Krótsze kolejki na USG w Białostockim Centrum Onkologii dzięki ministerialnej dotacji

7.03.2018, 12:04

W Białostockim Centrum Onkologii (BCO) kolejki do badań USG piersi skróciły się z dwóch miesięcy do dwóch tygodni. Było to możliwe dzięki nowemu sprzętowi do diagnostyki nowotworów. 3,5 mln zł na ten cel przeznaczyło ministerstwo zdrowia.


Chemioterapia bez utraty włosów w Białostockim Centrum Onkologii

14.02.2018, 18:51

Możliwość otrzymania chemioterapii, która nie powoduje utraty włosów, uzyskały pacjentki i pacjenci Białostockiego Centrum Onkologii.


UMB i BCO dostaną dofinansowanie na regionalne programy zdrowotne

14.01.2018, 09:29

Dzięki temu projektowi jak najwięcej osób z województwa podlaskiego ma być zdrowych i zdolnych do pracy. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Białostockie Centrum Onkologii dostaną po kilka mln zł na regionalne programy zdrowotne.


Wystawa terapeutycznych prac pacjentek białostockiej onkologii

12.12.2017, 16:44

Kilkadziesiąt obrazów - głównie pejzaży w różnych porach roku - namalowały pacjentki, podopieczne Białostockiego Centrum Onkologii w ramach specjalnych zajęć z arteterapeutką Małgorzatą Wróbel-Kruczenkow.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego










źródło: nbp.pl
A TO CIEKAWE
25.04.2024, 09:53, akt. 12:37

Polski złoty ma już 100 lat






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok