Radio Białystok | Wiadomości | Czy zakaz handlu w niedziele wpływa na wzrost sprzedaży w kawiarniach i restauracjach?

Czy zakaz handlu w niedziele wpływa na wzrost sprzedaży w kawiarniach i restauracjach?

autor: Ryszard Minko

23.04.2018, 15:36, akt. 16:49

Kawiarnie i restauracje, nawet w niewielkich miastach regionu, odnotowują wzrost sprzedaży. Zdaniem przedsiębiorców, może to być efekt wprowadzonego w marcu zakazu handlu w niektóre niedziele.

gstockstudio, Fotolia.com
gstockstudio, Fotolia.com

Czy zakaz handlu w niedziele wpływa na wzrost sprzedaży w kawiarniach i restauracjach? - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Mniejsze firmy mają więcej klientów

- Zamknięcie centrów handlowych sprawiło, że znacznie więcej klientów mają mniejsze firmy zajmujące się głownie gastronomią – mówi Marcin Leoszko ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Województwa Podlaskiego. Wylicza, że 3, 4-krotnie większe obroty odnotowują restauracje nie tylko w Białymstoku, ale i w niewielkich miastach takich jak Łapy czy Supraśl.

Ograniczenie handlu w niektóre niedziele jest negatywnie oceniane przez duże sieci. Jak informuje rzecznik Auchan Polska Dorota Patejko, niedzielnych strat nie rekompensują zwiększone zakupy w inne dni tygodnia.

Spadki sprzedaży odnotowują także sieci mniejszych sklepów, jak chociażby PSS Społem w Białymstoku. - W stosunku do kwietnia 2017 roku widoczny jest kilkunastoprocentowy spadek sprzedaży – mówi prezes spółdzielni Mieczysław Dąbrowski. Jego zdaniem wprowadzenie zakazu w dłuższej perspektywie doprowadzi do strat w polskiej gospodarce i spadku zarobków pracowników.

Za wcześnie na pełną analizę skutków wprowadzonego zakazu

Zdaniem ekspertów, jest jeszcze za wcześnie na pełną analizę skutków wprowadzonego zakazu handlu w niedzielę. Jak mówi dyrektor PwC Maciej Kroenke - poza dużymi centrami handlowymi w grupie poszkodowanych wylicza się także kina i restauracje otwierane w galeriach handlowych.

Widać też próbę zmiany zachowań konsumenckich – zauważa dr Marek Kruk z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku – sieci starają się przekonać klientów do zwiększonych zakupów w piątki i soboty, co często przekłada się na irracjonalne zakupy na wyrost. Jego zdaniem musi upłynąć jeszcze trochę czasu, by klienci nauczyli się, że niehandlowa niedziela to tylko jeden dzień.

Nie wiadomo też, czy zwiększone obroty w restauracjach rozsianych po miastach nie są efektem ładnej pogody i utrzymają się jesienią i zimą.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Za nami druga niedziela bez handlu

18.03.2018, 06:30

To druga w tym miesiącu niedziela z ograniczeniem handlu. Czynne mogły być tylko te sklepy, w których sprzedawali właściciele.


Przed nami pierwsza niedziela bez handlu

9.03.2018, 17:15

W najbliższą niedzielę (11.03) duże sieci handlowe będą nieczynne. To pierwszy dzień, w którym nie zrobimy zakupów od wejścia w życie nowych przepisów.


Nowe przepisy dotyczące handlu w niedzielę nie będą korzystne dla wielu podlaskich firm – uważa Krzysztof Truskolaski

29.11.2017, 13:46

Nowe przepisy nie będą korzystne dla wielu podlaskich firm. Tak poseł Nowoczesnej Krzysztof Truskolaski mówi o ograniczeniu handlu w niedzielę i powołuje się przy tym na informację, jaką dostał z Izby Przemysłowo - Handlowej w Białymstoku. Ta o nowe przepisy zapytała przedstawicieli firm w niej zrzeszonych.  
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

Wypadek na wjeździe do Białegostoku, fot. KMP Białystok
WYPADEK
28.09.2020, 08:02, akt. 08:23

Wypadek na wjeździe do Białegostoku

Bogdan Zając po meczu Jagiellonia - Zagłębie Lubin (0:1)
JAGIELLONIA
26.09.2020, 23:14, akt. 27.09.2020, 00:47

Bogdan Zając: to nie był nasz dobry mecz [wideo]Krajowe Uroczystości Świętego Izydora Oracza w Czyżewie, fot. Adam Dąbrowski
REGION
26.09.2020, 14:17, akt. 14:32

W Czyżewie zasadzono Dąb Izydoraźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok