Radio Białystok | Wiadomości | Prezydent Białegostoku odwołał swego wieloletniego zastępcę

Prezydent Białegostoku odwołał swego wieloletniego zastępcę

autor: Wojciech Szubzda

30.04.2018, 15:38, akt. 18:54

Adam Poliński sam o to poprosił, podając powody osobiste. Z jego wypowiedzi wynika, że przeszkadzał mu coraz większy wpływ polityki partyjnej na samorząd.

źródło: www.bialystok.pl
źródło: www.bialystok.pl

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski odwołał w poniedziałek (30.04) swego wieloletniego zastępcę Adama Polińskiego.

Blisko 3 kadencje Adama Polińskiego

Adam Poliński był najdłużej sprawującym obowiązki zastępcą prezydenta Truskolaskiego - zajmował to stanowisko przez blisko 3 kadencje, od grudnia 2006 roku. Formalnie był I zastępcą prezydenta miasta, odpowiadał m.in. za inwestycje i pozyskiwanie funduszy unijnych.

4 lata temu współtworzył i aktywnie działał w bezpartyjnym Komitecie Wyborczym Wyborców Tadeusza Truskolaskiego. Zdobył też wtedy mandat z ramienia tego komitetu do Rady Miasta Białystok, ale zrezygnował z niego, wybierając dalszą pracę w magistracie.

Odchodzącego zastępcę chwalił prezydent Tadeusz Truskolaski. Mówił, że efekty jego pracy są i będą widoczne przez "długie lata". Zaznaczył, że odwołanie ze stanowiska, to decyzja na prośbę Adama Polińskiego z powodów osobistych, a nie zawodowych. 

Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych, ale są mniej łatwo lub trudniej zastępowani. Na pewno pan prezydent Adam Poliński należy do ludzi, którzy są najtrudniej zastępowalni 

- mówił Tadeusz Truskolaski.

Decyzja z powodów osobistych

Adam Poliński przyznał, że to decyzja osobista, związana z jego oceną faktu, że "polityka wdziera się do samorządu coraz większym strumieniem". A z drugiej strony, jak sprawy merytoryczne często muszą zejść w cień za sprawą takiej rywalizacji czysto politycznej - mówił po wręczeniu mu aktu odwołania.

Mam takie wrażenie, że ta polityka, w sensie i szyldów partyjnych, odgrywa coraz większą rolę również na poziomie samorządowym. Co, wydaje mi się, utrudnia czasami dojście do porozumienia, czy przełamanie pewnych kwestii, czy ustalenie wspólne pewnych zasad czy rozwiązań 

- powiedział Adam Poliński.

- Bo z jednej strony rozmawiamy o sprawach mieszkańców, a z drugiej gdzieś jest w tle ta właśnie polityka krajowa - mówił. 

Ten proces, moim zdaniem, niestety postępuje, a moim ideałem samorządu jest, żeby każdy myślał tylko z punktu widzenia mieszkańców, a nie takiej czy innej siły politycznej 

- wyjaśniał Adam Poliński.

Jego zdaniem, zaczyna wchodzić do samorządu model - jak to określił - "zerojedynkowy". "A powinien być zdecydowanie bardziej rozproszony" - dodał przyznając, że on się w tym modelu nie odnajduje.

Brak planów politycznych 

Zaznaczył, że nie było jakichś konkretnych wydarzeń, które wpłynęły na jego decyzję. Zapewnił, że nie jest to jego protest. Dodał, że obecnie nie ma żadnych planów politycznych. Na razie będzie wykorzystywał urlop, bo ma 3-miesięczny okres wypowiedzenie umowy.

Wpływ polityki na samorząd narasta 

Prezydent Tadeusz Truskolaski również przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że wpływ polityki na samorząd narasta. Zaznaczył, że decyzji o swoim starcie jeszcze nie podjął, że w jesiennych wyborach nie da się już powielić pomysłu na bezpartyjny komitet.

Obecnie prezydent Białegostoku ma trzech zastępców, w tym dwóch reprezentujących Platformę Obywatelską i Nowoczesną. Czwartego nie zamierza powoływać, a dotychczasowe obowiązki Adama Polińskiego zostały rozdzielone między pozostałych; część nadzoru nad departamentami magistratu przejął prezydent oraz sekretarz miasta.

źródło: PAP

ZOBACZ TEŻ:


Mieczysław Baszko nie znieważył starosty sokólskiego Piotra Rećko – śledczy umorzyli postępowanie

30.04.2018, 11:51

Podlaski poseł Mieczysław Baszko nie znieważył starosty sokólskiego Piotra Rećko. To decyzja białostockiej prokuratury, która analizowała wydarzenia z jesieni ubiegłego roku i postępowanie nieprawomocnie umorzyła.


Jacek Żalek kandydatem na prezydenta Białegostoku

26.04.2018, 13:48

Przynajmniej trzy osoby ubiegać się będą o stanowisko prezydenta Białegostoku w jesiennych wyborach samorządowych. Po deklaracjach Tadeusza Arlukowicza - kandydata "Kukiz'15" i Marcina Sawickiego z komitetu "Kocham Białystok", Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło, że będzie to Jacek Żalek.


Tadeusz Arłukowicz kandydatem na prezydenta Białegostoku

22.04.2018, 13:21

Tadeusz Arłukowicz był wiceprezydentem Białegostoku w latach 2006-2011.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok