Radio Białystok | Wiadomości | Winni, ale bez kar w procesie o zakłócenie wystawy o gen. Andersie w Suwałkach

Winni, ale bez kar w procesie o zakłócenie wystawy o gen. Andersie w Suwałkach

autor: Marcin Kapuściński, Tomasz Kubaszewski

24.05.2018, 08:01, akt. 16:56

Zapadł wyrok w głośnym procesie dotyczącym zakłócenia porządku w czasie otwarcia wystawy o armii gen. Andersa w Suwałkach. 

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński

Zapadł wyrok w głośnym procesie dotyczącym zakłócenia porządku w czasie otwarcia wystawy o armii gen. Andersa w Suwałkach. Sąd uznał trzech aktywistów Komitetu Obrony Demokracji za winnych, ale odstąpił od wymierzenia im kary. Sędzia Tomasz Szeligowski podkreślał, że choć działania oskarżonych nie były zorganizowaną akcją, to dobrze wiedzieli, jakie będą skutki takiego zachowania.

Marcin Skubiszewski, choć poproszono go o spokój, dalej swymi krzykami zakłócał porządek. Brak reakcji i dalsze głośne zachowanie oznacza, że godził się na popełnienie czynu zabronionego i zakładał zakłócenie porządku publicznego. Podobne było też zachowanie Stefani R. i Rafała Linczuka. Gwizdaniem i krzykami kontynuowali swoje ekscesy, co powodowało dalsze zakłócenie spokoju 

- uzasadniał wyrok suwalski sędzia.

Wystawa była elementem kampanii wyborczej

O skazanie działaczy KOD na miesiąca ograniczenia wolności z obowiązkiem prac społecznych wnioskowała suwalska policja. Ich zdaniem zakłócili oni spotkanie, które dotyczyło wystawy zdjęć o armii gen. Andersa. Sąd odrzucił jednak ten argument i orzekł, że wystawa była elementem kampanii wyborczej Anny Marii Anders. 

Zdaniem sędziego, świadczy o tym termin zorganizowania spotkania 11 godzin przed ciszą wyborczą, obecność ministra i wiceministra oraz polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Wyrok jest nieprawomocny

Wyrok nie jest prawomocny. Marcin Skubiszewski nie wyklucz a, że się od niego odwoła. Podkreślił, że choć wyrok jest łagodny, to nie poczuwa się do winy. Reprezentujący policję podinspektor Jarosław Golubek orzeczenia sądu nie chciał komentować.

| red: mag, kap

ZOBACZ TEŻ:


Kar ograniczenia wolności z obowiązkiem prac społecznych zażądała suwalska policja dla aktywistów KOD-u

17.05.2018, 07:21

Policja żąda kar ograniczenia wolności, aktywiści Komitetu Obrony Demokracji domagają się uniewinnienia. Przed suwalskim sądem w czwartek (17.05) strony wygłosiły mowy końcowe w procesie dotyczącym zakłócenia otwarcia wystawy o armii gen. Andersa.


Sąd uniewinnił aktywistów obwinionych w związku z protestem w Puszczy Białowieskiej

10.05.2018, 12:01

Sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie uniewinnił w czwartek (10.05) grupę aktywistów ekologicznych - uczestników protestu przeciwko wycince w Puszczy Białowieskiej, zorganizowanego w czerwcu 2017 roku. Policja obwiniała ich o zakłócenie spokoju i porządku publicznego.


Znany z ławy oskarżonych suwalskiego sądu aktywista KOD-u znów protestował

8.05.2018, 08:46

Najpierw pojawili się podczas otwarcia wystawy w Suwałkach, potem dali się poznać  także w innych polskich miastach. Podczas niedawnej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Garwolinie doszło do ekscesów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Pokój z widokiem. Lato 1939" Marcina Wilka


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok