Radio Białystok | Wiadomości | Charytatywna sztafeta maratońska wesprze hospicjum dla dzieci

Charytatywna sztafeta maratońska wesprze hospicjum dla dzieci

29.05.2018, 15:41, akt. 30.05.2018, 09:36

Coraz większą popularnością cieszą się akcje promujące charytatywną pomoc na rzecz potrzebujących - mówili organizatorzy IV edycji Electrum Ekiden - sztafety maratońskiej, która odbędzie się w Białymstoku. Część dochodu z imprezy wesprze nieuleczalnie chore dzieci. Wystartuje także drużyna Polskiego Radia Białystok.

Wystartuje charytatywna sztafeta maratońska "Electrum Ekiden – Pomóżmy Razem", fot. Grzegorz Pilat
Wystartuje charytatywna sztafeta maratońska "Electrum Ekiden – Pomóżmy Razem", fot. Grzegorz Pilat

"Electrum Ekiden – Pomóżmy Razem"

"Electrum Ekiden – Pomóżmy Razem" to organizowana od czterech lat w Białymstoku sztafeta maratońska. Jedna trzecia wpisowego jest przeznaczana na pomoc nieuleczalnie chorym dzieciom, którymi opiekuje się Fundacja "Pomóż Im".

Pieniądze z tegorocznej sztafety zostaną przeznaczone na zakup asystorów kaszlu. - Jest to sprzęt medyczny, który jest niezbędny naszym dzieciom - mówił na zorganizowanej we wtorek (29.05) konferencji prezes Fundacji "Pomóż Im" Arnold Sobolewski.

- To swobodne oddychanie, ta możliwość oddychania jest bardzo ważnym elementem jakości życia; te urządzenia służą właśnie temu, aby nasze dzieci mogły swobodnie oddychać - dodał. Przypomniał, że głównym celem opieki paliatywnej jest zapewnienie odpowiedniej jakości życia.

Arnold Sobolewski powiedział, że cieszy go każda akcja, która poszerza liczbę darczyńców. - Im więcej osób dowie się o tym, co robimy, tym lepiej - podkreślił.

Zauważyliśmy, że ludzie lubią pomagać "przy okazji", wrzucając złotówkę do naszej puszki podczas robienia zakupów, biorąc udział w biegu, przychodząc na charytatywne przedstawienie, z którego złotówka jest przekazywana na rzecz naszych dzieci, przychodząc na nasz koncert i bal charytatywny

- wyjaśnił Arnold Sobolewski.

Powiedział też, że widzi wzrost zaufania społeczeństwa do takich akcji, co w konsekwencji przekłada się na finansową pomoc. - Staramy się pielęgnować relacje z naszymi darczyńcami, bo bez nich nie moglibyśmy działać - mówił. Dodał, że sztafetę traktuje jako stały dochód Fundacji - co roku jest to 20-30 tys. zł.

Sztafeta maratońska będzie trwała przez 2 dni

Charytatywna sztafeta maratońska "Electrum Ekiden – Pomóżmy Razem" będzie trwała przez dwa dni - 9 i 10 czerwca. Miasteczko zawodów powstanie na stadionie lekkoatletycznym Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Współorganizator imprezy, prezes Fundacji Białystok Biega Grzegorz Kuczyński, powiedział, że liczy w tym roku na rekordową liczbę biegaczy. Przypomniał, że w 2015 roku w pierwszej edycji sztafety wystartowało 139 drużyn, w 2016 roku było ich 181, a w 2017 roku w biegu udział wzięły 202 ekipy.

Mamy więc ogromną nadzieję na to, że w tym roku zbliżymy się znacząco do granicy 250 zespołów. Czym więcej biegaczy, tym większe wsparcie dla hospicjum

- powiedział Grzegorz Kuczyński.

- To wydarzenie, które poza świetną organizacją i szczytnym celem, jakim jest pomoc podopiecznym Fundacji, jest także kolejnym dowodem na to, że w Białymstoku jest dobra współpraca pomiędzy organizacjami pozarządowymi i instytucjami miejskimi – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Każda z drużyn rywalizujących w sztafecie będzie musiała pokonać maratoński dystans czyli 42,195 km. Trasa została podzielona na sześć odcinków. Członkowie drużyn przebiegną na poszczególnych zmianach: 7,195 km, 10 km, 10 km, 5 km, 5 km i 5 km.

Organizatorzy przypomnieli, że słowo "ekiden" pochodzi z języka japońskiego (ekiden-kyoso) i oznacza długodystansowy bieg sztafetowy. Takie biegi są popularne m.in. w Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

- W sztafecie Ekiden biegaczy także jednoczy wspólny cel – dlatego idea tego biegu jest nam tak bliska - powiedziała Anna Szemiot z firmy Electrum, która jest sponsorem tytularnym biegu.

Białostockie Hospicjum dla Dzieci nie jest placówką stacjonarną

Białostockie Hospicjum dla Dzieci nie jest placówką stacjonarną. Działa od 2009 roku i jest jedyną w północno-wschodniej Polsce placówką, którą tworzy zespół lekarzy, pielęgniarek, specjalistów, dojeżdżających do chorych dzieci w domach. Fundacja ma pod opieką stale 30 nieuleczalnie chorych dzieci z regionu. Dzięki specjalistycznej opiece w domach nie muszą przebywać w szpitalach. 

Fundacja "Pomóż Im" pieniądze na swoją działalność pozyskuje m.in. z 1 proc. podatku odpisywanego przez podatników i organizując wiele akcji na rzecz hospicjum.

źródło: PAP | red: mag, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Domowe Hospicjum dla Dzieci

8.03.2018, 18:45

Fundacja "Pomóż Im" powołała do życia Domowe Hospicjum dla Dzieci 1 marca 2009 roku. Niedawno więc minęło 9 lat działalności.


Kilkaset osób na zabawie choinkowej Fundacji "Pomóż Im" w Białymstoku

14.01.2018, 14:25

Kilkaset osób, w tym około 140 podopiecznych Fundacji "Pomóż Im", wzięło udział w zabawie choinkowej w Białymstoku.


Rodzina państwa Rogińskich z Rogienic otrzymała pomoc w ramach projektu "Bajkowe pokoje"

9.01.2018, 17:04

Rodzina państwa Rogińskich z Rogienic w powiecie kolneńskim jest dziesiątą, której udało się pomóc w ramach projektu "Bajkowe pokoje".


Wolontariusze białostockiej Fundacji "Pomóż Im" rozdają prezenty swoim podopiecznym

19.12.2017, 18:06

Zamiast leków - pluszaki, słodycze, a nawet sanki. Jak co roku, w tygodniu poprzedzającym Boże Narodzenie, wolontariusze białostockiej Fundacji "Pomóż Im" rozdają prezenty swoim podopiecznym.





ZNAJDŹ NAS





KONKURS - Skok w szkolny rok


Pożar lasu w Chmielewie, fot. Paweł Wądołowski
POŻAR
9.09.2024, 14:04, akt. 10.09.2024, 09:56

Dwa duże pożary lasów w Podlaskiem [zdjęcia, wideo]














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok