Radio Białystok | Wiadomości | Na stadionie miejskim w Białymstoku odbędzie się impreza "Pożegnanie z murawą"

Na stadionie miejskim w Białymstoku odbędzie się impreza "Pożegnanie z murawą"

autor: Grzegorz Pilat

13.06.2018, 17:38, akt. 17.06.2018, 07:46

Można zabrać kawałek historii do domu, a przy okazji wspomóc akcję charytatywną. Po 11 latach użytkowania będzie wymieniona murawa na stadionie miejskim w Białymstoku, gdzie swoje mecze rozgrywają piłkarze Jagiellonii.

Na stadionie miejskim w Białymstoku odbędzie się impreza "Pożegnanie z murawą", fot. Grzegorz Pilat
Na stadionie miejskim w Białymstoku odbędzie się impreza "Pożegnanie z murawą", fot. Grzegorz Pilat

Wymiana murawy

Prace mają potrwać ok. dwóch tygodni, by trawa była gotowa na nowy sezon ekstraklasy. Koszt wymiany, to ok. 500 tys. zł.

Stadion miejski w Białymstoku znany jest w ekstraklasie z dobrej jakości boiska piłkarskiego. Obecna murawa została położona w marcu 2007 roku, po zakończeniu instalowania podgrzewania tej murawy i od tego czasu nie była wymieniana. Przetrwała także budowę nowego stadionu, który kilka lat temu powstał w miejscu starego.

Jak przypominał w środę (13.06) na konferencji prasowej prezydent miasta Tadeusz Truskolaski, to na tej murawie Jagiellonia wywalczyła awans do ekstraklasy, a potem osiągnęła swoje największe, jak dotąd, sukcesy ligowe (dwa wicemistrzostwa i trzecie miejsce) i grała swoje pierwsze mecze w europejskich pucharach (eliminacjach Ligi Europy).

Według fachowców, choć murawa stadionu w Białymstoku wciąż wygląda dobrze, to nie ma już odpowiednich właściwości, np. zdolności do szybkiej regeneracji. Dlatego podjęta została decyzja o jej wymianie, biorąc również pod uwagę fakt, że w związku z mistrzostwami świata w Rosji piłkarska ekstraklasa skończyła sezon w maju, pierwszy mecz Jagiellonia rozegra w drugiej połowie lipca, a w eliminacjach Ligi Europy - pod koniec lipca lub na początku sierpnia.

Jedenaście lat, to jest naprawdę rekord świata. Mówimy o murawie na obiekcie użytkowanym w najwyższej klasie rozgrywkowej, tu dwa razy zagrała też reprezentacja młodzieżowa

- powiedział na konferencji prasowej dyrektor spółki "Stadion miejski" Adam Popławski.

Po zdjęciu warstwy trawy, zdjęta zostanie również część warstwy żyznej ziemi spod spodu, która zostanie uzupełniona nową, a na tę warstwę zostanie rozłożona trawa z rolki. Przewidywany koniec prac, to przełom czerwca i lipca. Pytany o to, ile powinna wytrzymać nowa trawa na stadionie miejskim zaznaczył, że wszystko zależy od stopnia wykorzystania. - Na pewno nie zakładamy, że za rok chcemy ją wymienić - dodał.

Adam Popławski zwrócił przy tym uwagę, że liga jest coraz dłuższa, a trawa od października do kwietnia nie wegetuje. Pytany o wpływ zadaszenia nowego stadionu na kondycję murawy powiedział, że materiał, z którego wykonane jest to zadaszenie, przepuszcza światło. Ta część murawy, która jest jednak bardziej zacieniona, jest nieco inaczej pielęgnowana, ma być też specjalnie doświetlana sztucznym światłem.

Impreza pod hasłem "Pożegnanie z murawą"

17 czerwca na stadionie odbędzie się impreza pod hasłem "Pożegnanie z murawą". Głównym jej elementem będzie akcja charytatywna - zbiórka pieniędzy ze sprzedaży fragmentów murawy na operację serca i rehabilitację 14-letniej Wiktorii z Białegostoku. Do licytacji przeznaczonych będzie 10 większych fragmentów murawy stadionu (cena wywoławcza 100 zł), kolejnych 300 mniejszych w doniczkach będzie można dostać za datek wrzucony do skarbonki (sugerowana cena 20 zł).

Niedzielnemu wydarzeniu towarzyszyć będzie piknik rodzinny na stadionie. Będzie można również zwiedzić obiekt, np. wejść do szatni zawodników czy obejrzeć galerię pamiątek przekazanych przez jednego z najbardziej znanych byłych piłkarzy Jagiellonii - Tomasza Frankowskiego.

źródło: PAP | red: mag, mak

ZOBACZ TEŻ:


Celtic zwycięzcą Jaga Cup - turnieju 10-latków na stadionie miejskim [zdjęcia]

27.05.2018, 17:40

12 drużyn z 5 krajów, mnóstwo piłkarskich emocji - taki był turniej 10-latków Jaga Cup na Stadionie Miejskim w Białymstoku.


Wielki finał FC Bayern Youth Cup na Stadionie Miejskim w Białymstoku [zdjęcia]

22.04.2018, 07:22

To szansa na to, by pokazać się zagranicznym menadżerom i wyjechać na obóz sportowy do jednej z najlepszych piłkarskich drużyn na świecie. Na Stadionie Miejskim w Białymstoku trwa (22.04) finał FC Bayern Youth Cup połączony z piknikiem rodzinnym.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Słuchowisko w Polskim Radiu Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok