Radio Białystok | Wiadomości | GUS: mieszkańcy województwa podlaskiego zadowoleni z życia

GUS: mieszkańcy województwa podlaskiego zadowoleni z życia

14.06.2018, 12:42, akt. 12:57

Mimo gorszych warunków materialnych niż w bogatszych regionach, niższych płac, mieszkańcy województwa podlaskiego są bardziej zadowoleni z życia, niż mieszkańcy innych części kraju - wynika z danych statystycznych GUS. Cenią warunki przyrodnicze, kontakty społeczne i tradycję - w tym religijność.

Fotolia.com
Fotolia.com

Według raportu GUS mieszkańcy województwa podlaskiego są zadowoleni z życia - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Konferencja na temat jakości życia

Mówiono o tym podczas odbywającej się w czwartek (14.06) w Białymstoku konferencji na temat jakości życia mieszkańców w tzw. miejskich obszarach funkcjonalnych. Takie obszary tworzą duże miasta wraz z otaczającymi je gminami.

W Podlaskiem działa Białostocki Obszar Funkcjonalny (BOF). Ma formę stowarzyszenia, które skupia Białystok i 9 ościennych gmin. BOF ma swoją wydzieloną pulę środków z UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 na różne przedsięwzięcia, np. inwestycje, ale też rozwój szkolnictwa zawodowego czy projekty o charakterze społecznym.

Podlaskiem ludziom żyje się "spokojniej"

Dr Piotr Łysoń z GUS powiedział, że w Podlaskiem ludziom żyje się "spokojniej". - Generalnie lepiej niż w wielu innych województwach, chociaż może troszkę skromniej - powiedział Łysoń. Dodał, że w wielu aspektach, w których mierzy się kapitał społeczny, Podlaskie wypada lepiej niż przeciętna dla Polski. Wymienił relacje międzyludzkie, zadowolenie z życia, religijność. Ludzie są zadowoleni z życia, mimo, że mniej zarabiają i realizują przez to mniej potrzeb niż mieszkańcy większych miast niż Białystok.

Piotr Łysoń powiedział, że region jest niekorzystnie peryferyjnie położony, rozwój dróg ekspresowych i kolei poprawi jego zdaniem tę sytuację. Dodał, że wyjeżdżają z regionu głównie mieszkańcy mniejszych, gorzej rozwijających się miast niż Białystok i należałoby ten trend zatrzymać.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski powiedział dziennikarzom, że zadania samorządów związane z podnoszeniem jakości życia są różne i zmienne. Zaznaczył, że na początku wynikają one z zaspokajania najbardziej podstawowych i koniecznych potrzeb i problemów, np. rozwoju infrastruktury, głównie budowy dróg.

Tadeusz Truskolaski mówił, że każdy z realizowanych projektów z udziałem środków z UE służy rozwiązywaniu tych problemów. Gdy zrealizowane są kolejne przedsięwzięcia, np. budowa stadionu, rozwiązywane są kolejne. - W tej chwili oczywiście jest nacisk właśnie na te mniej praktycznie materialne warunki, czyli tworzenie bazy do rozwoju osobistego - powiedział prezydent. Katalog potrzeb jest nieograniczony i on się rozszerza wraz z rozwojem gospodarczym - dodał.

Burmistrz Zabłudowa Adam Tomanek powiedział, że wschodnie regiony, mniej rozwinięte, wciąż w pierwszej kolejności zaspokajają potrzeby infrastrukturalne, przybywa domów, bo część osób przeprowadza się pod miasto. Według niego, wyprowadzając się z miasta, mieszkańcy wybierają inne niż miejskie walory życia i aspekty dotyczące jakości życia.

Adam Tomanek podkreślił, że realizacja potrzeb związanych z jakością życia zależy od różnych kwestii, np. budżetu, możliwości starania się o dotacje. - Dokonuje się tego wyboru, aby ta jakość życia w pewnych obszarach uległa polepszeniu - dodał.

Wójt gminy Juchnowiec Kościelny Krzysztof Marcinowicz powiedział, że potrzeby w różnych miejscowościach w gminie są różne. Są miejscowości małe i większe, jedne potrzebują podstawowej infrastruktury, inne już to mają, a jest więcej potrzeb społecznych czy kulturalnych. Ocenił, że potrzeb nie zabraknie, a to, że zwiększa się liczba mieszkańców, oznacza, że ta jakość życia jest dobra, skoro chcą tu mieszkać.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy Białegostoku uznali miasto za jedne z najczystszych w Europie

6.06.2018, 11:04

Białystok jest w pierwszej dziesiątce najczystszych miast Europy. Tak wskazali mieszkańcy pytani przez Eurostat.


Białystok liderem Rankingu Zdrowia Polski

17.05.2018, 12:46

Białystok jest liderem "Rankingu Zdrowia Polski". Takie zestawienie po raz kolejny przygotował Dziennik Gazeta Prawna.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok