Radio Białystok | Wiadomości | W Suwałkach stanął pomnik upamiętniający ofiary obławy augustowskiej

W Suwałkach stanął pomnik upamiętniający ofiary obławy augustowskiej

autor: Tomasz Kubaszewski

14.06.2018, 17:03, akt. 15.06.2018, 10:08

Pierwszy w jakimkolwiek polskim mieście pomnik upamiętniający ofiary obławy augustowskiej zainstalowano w czwartek (14.06) w Suwałkach.

fot. Tomasz Kubaszewski
fot. Tomasz Kubaszewski

Mająca około trzy metry, wykonana z brązu konstrukcja przywieziona została z Krakowa. Stanęła na przygotowanym w ubiegłym tygodniu cokole. 

Montażowi przyglądał się prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 - ks. Stanisław Wysocki. Jak mówi, nie przypuszczał, że monument wywrze na nim, aż takie wrażenie. 

- O tym marzyłem: szalenie wymowny, bardzo prosty, ale mocno krzyczący. Jestem przeogromnie uradowany, wzruszony. Natomiast, jak Bogu podziękować, że to wszystko tak dobrze się udało

- dodaje ks. Wysocki. Pomnik kosztował ponad 300 tysięcy złotych. Największymi darczyńcami okazali się polscy kombatanci mieszkający w Stanach Zjednoczonych oraz spółka Orlen. 

- Będziemy im szczególnie dziękować

- mówi ks. Wysocki. Ma na myśli przede wszystkim polskich weteranów wojennych mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Jeden z nich, mający ponad 90 lat, walczył pod Monte Casino. 

Odsłonięcie pomnika znajdującego się na Rondzie Ofiar Obławy Augustowskiej odbędzie się w niedzielę. Uroczystości poprzedzi msza święta w pobliskim kościele p.w. Bożego Ciała. Rozpocznie się ona o 10:00, a będzie jej przewodniczył metropolita gdański - abp. Leszek Głódź. 

Okolicznościowe wydarzenia odbędą się też w piątek i w sobotę. Tego pierwszego dnia na Placu Piłsudskiego o 11:00 zaplanowano misterium patriotyczno-religijne, a drugiego - koncert patriotyczno-religijny w Państwowej Szkole Muzycznej. Rozpocznie się on o 18:00.

| red: maj, mik

ZOBACZ TEŻ:


Na rondzie w Suwałkach stanie pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej

1.04.2018, 18:00

Pomnik zostanie ustawiony na granitowym postumencie, z którego będą wyłaniały się dwie skrępowane drutem kolczastym dłonie. Obława to największa zbrodnia dokonana na Polakach po II wojnie światowej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Kamerdyner" Marek Klat, Paweł Paliński, Mirosław Piepka, Michał Pruski


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok