Radio Białystok | Wiadomości | Archiwum Państwowe w Białymstoku już w nowej siedzibie [zdjęcia]

Archiwum Państwowe w Białymstoku już w nowej siedzibie [zdjęcia]

autor: Olga Gordiejew

20.06.2018, 08:22, akt. 16:01

W nowym obiekcie Archiwum Państwowego, na obrzeżach Białegostoku, przy ul.Mickiewicza, do dyspozycji jest ok. 3 tys. metrów kwadratowych. Nowy budynek ma umożliwić przechowywanie nawet 12 km akt.

Nowa siedziba Archiwum Państwowego w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda
Nowa siedziba Archiwum Państwowego w Białymstoku, fot. Wojciech Szubzda

Archiwum Państwowe w Białymstoku już w nowej siedzibie - relacja Olgi Gordiejew

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W tej chwili w zasobach Archiwum jest około 4 km akt. Przed przewiezieniem do nowego budynku dokumenty odkażono i oczyszczono.

Pracownie, biblioteka, sale konferencyjne

Oprócz magazynów powstały też pracownie konserwacji i digitalizacji akt, biblioteka, czytelnia oraz sale: konferencyjna i wystawiennicza. Pozwoli to instytucji rozwinąć działalność naukową i edukacyjną skierowaną do mieszkańców regionu. Budynek jest wyposażony w specjalistyczny system wentylacji i system zarządzania.

- Piękny obiekt, który będzie wartością dodaną do pięknego Białegostoku - powiedziała podczas otwarcia Archiwum wiceminister kultury Magdalena Gawin. Jej zdaniem Archiwa Państwowe są dzisiaj nie tylko instytucją, która przechowuje dziedzictwo społeczności lokalnej, o znaczeniu narodowym lub ponadnarodowym, ale - jak  podkreśliła - to ważne instytucje kultury w miastach, zwłaszcza tych mniejszych.

"Archiwum powstawało dwa razy"

Pięknego i ultranowoczesnego budynku gratulował także naczelny dyrektor Archiwów Państwowych Wojciech Woźniak. Mówił podczas uroczystości, że Archiwum Państwowe w Białymstoku powstawało dwa razy - w 1920 roku, kiedy nie udało się dokończyć organizacji instytucji, i w 1953 roku, kiedy Archiwum zaczęło faktycznie funkcjonować.

Dodał, że dopiero w latach 60. udało się znaleźć odpowiednią lokalizację, w której archiwum mieściło się dotychczas. Ale - jak mówił - od lat 90. ubiegłego wieku miejsce to zaczęło się "kurczyć" i stąd była potrzeba budowy nowego obiektu. Woźniak dodał, że dzięki władzom lokalnym i ministerialnym udało się pozyskać lokalizację, zabezpieczyć na to środki i wybudować nową siedzibę.

Problemy lokalowe od lat 90.

Siedzibę Archiwum Państwowego w Białymstoku otwarto w jubileusz 65-lecia instytucji. Dyrektor białostockiego archiwum Marek Kietliński podkreślał, że losy instytucji były trudne, od lat 90. borykała się ona z problemami lokalowymi, a akta, których obecnie jest ponad 4 km akt, były przechowywane w bardzo różnych miejscach. Kietliński mówił wcześniej, że te warunki były nie tylko niewystarczające do przechowywania akt, których wciąż przybywa, ale chodziło też o komfort pracy archiwistów i użytkowników archiwum. Dodał, że obecna wielkość magazynów pozwoli gromadzić dokumenty przez kilkadziesiąt lat.

Najstarsze dokumenty z XVI w.

Najstarsze dokumenty z zasobów Archiwum Państwowego w Białymstoku pochodzą z XVI w. Instytucja przechowuje m.in. akta administracji pruskiej z lat 1795-1807, urzędów z terenu byłych guberni łomżyńskiej i suwalskiej z lat 1867-1917 oraz akta Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Białymstoku. Gromadzi również dokumentację powstającą współcześnie w instytucjach państwowych i samorządowych.


źródło: PAP | red: maj, zmj

ZOBACZ TEŻ:


Archiwum Państwowe rozpocznie niebawem przenoszenie akt do nowej siedziby

2.04.2018, 10:45

Ok. 4 km akt, które znajdują się w Archiwum Państwowym w Białymstoku, zostanie niebawem przewiezione do nowej siedziby instytucji, której otwarcie zaplanowano na czerwiec. Przed przeniesieniem do nowoczesnych magazynów, dokumenty zostaną odkażone i oczyszczone.


Nowy budynek Archiwum Państwowego w Białymstoku gotowy - pomieści 11 kilometrów akt

26.11.2017, 13:45

Główne prace już się zakończyły, trwają odbiory techniczne i drobne prace poprawkowe. Po 16 miesiącach budowy gotowa jest nowa siedziba Archiwum Państwowego w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
18.02.2019, 08:31, akt. 13:27

Jedna osoba ranna po wypadku na DK61

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok