Radio Białystok | Wiadomości | Brak uwagi na przejazdach drogowo-kolejowych może skończyć się tragicznie [zdjęcia, wideo]

Brak uwagi na przejazdach drogowo-kolejowych może skończyć się tragicznie [zdjęcia, wideo]

autor: Grzegorz Pilat

20.06.2018, 13:45, akt. 14:41

Zachowajmy ostrożność na przejazdach kolejowych - apelują policjanci i kolejarze. W Białymstoku przeprowadzili doświadczenie, które miało pokazać, jak niebezpieczne jest zderzenie pociągu z samochodem.

Eksperyment na przejeździe kolejowym w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Eksperyment na przejeździe kolejowym w Białymstoku, fot. Monika Kalicka

Brak uwagi na przejezdach drogowo-kolejowych może skończyć się tragicznie - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Symulacja zderzenia

Na przejeździe kolejowym przy ulicy Włościańskiej w Białymstoku ustawiono na torach auto osobowe. W wyniku zderzenia pociąg zgniótł całą lewą stronę pojazdu.Eksperyment obserwowali uczniowie białostockich szkół. Podkreślali, że zdecydowanie nie chcieliby brać udziału w takim wypadku.


- Lepiej się zatrzymać przed znakiem "STOP" niż jechać i zginąć. To tylko chwila, która przecież może uratować życie nasze i innych - mówili przyszli kierowcy.


Taki eksperyment ma pokazać, że niezatrzymywanie się przed przejazdem kolejowym może mieć bardzo poważne konsekwencje - zauważa dyrektor Zakładu Lini Kolejowych w Białymstoku Andrzej Kierman.


- Jeżeli kierowca nie zatrzyma się przed znakiem "STOP", to może spotkać się z pociągiem, który jedzie na przykład 120 km/h i waży 2,5 tys. ton. Prowadzący i pasażerowie właściwie nie mają żadnych szans na przeżycie przy zderzeniu z taką masą. Droga hamownia takiego składu to czasami nawet kilometr, więc reakcja maszynisty może tylko w minimalnym stopniu zmniejszyć prędkość pociągu - wyjaśnia Andrzej Kierman.W tym roku na podlaskich przejazdach kolejowych policjanci stwierdzili ponad 120 wykroczeń - informuje asp. sztab. Aneta Łukowska z wydziału ruchu drogowego KWP w Białymstoku.


- Jest to olbrzymia skala, biorąc pod uwagę fakt, że każde z tych wykroczeń mogło skończyć się tragicznie. Pamiętajmy o tym, żeby patrzeć na oznakowanie. Musimy też za każdym razem sprawdzić, czy możemy bezpiecznie wjechać na przejazd kolejowy - tłumaczy asp. sztab. Aneta Łukowska.


Z danych policji wynika, że w zeszłym roku w regionie doszło do 5 wypadków, w których zginęły 3 osoby, a 6 zostało rannych. W tym roku policjanci odnotowali już 3 wypadki, w których ranne zostały 3 osoby.


| red: zmj

ZOBACZ TEŻ:


Znana jest przyczyna śmierci suwalczanina, który zginął na torach

20.06.2018, 11:47

Mężczyzna został przejechany przez jadący pociąg, a to doprowadziło do krwotoku i zgonu 55-latka.


Kobieta zginęła pod kołami pociągu - był to najprawdopodobniej nieszczęśliwy wypadek

19.06.2018, 08:53

Nic nie wskazuje na samobójstwo, był to najprawdopodobniej nieszczęśliwy wypadek. To wstępne ustalenia śledczych dotyczące sobotniego (16.06) zdarzenia na torach przy ulicy Poleskiej w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASfot. Marcin Gliński
REGION
21.01.2019, 18:34, akt. 18:36

Podlaska policja podsumowała 2018 rokźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok